The New York Times-ի հրապարակած ամերիկյան փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ տարիներ շարունակ Սիրիային հաջողվել է կուտակել քիմիական զենքի աշխարհում խոշորագույն արսենալը ոչ միայն իր դաշնակիցների՝ Ռուսաստանի և Իրանի օգնությամբ, այլ նաև արևմտաեվրոպական և նույնիսկ ամերիկյան ընկերությունների շնորհիվ:
Daily Mail թերթը գրում է, որ Մեծ Բրիտանիան հաստատել է բրիտանական ընկերությունների մասին տեղեկատվությունը, որոնք զենք են վաճառել Սիրիային:
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը և նրա հայրը՝ նախկին նախագահ Հաֆեզ Ասադը, օգտագործել են բոլոր հնարավոր իրավաբանական բացերն ու թույլ օղակները տարբեր կորպորացիաներում, հավաքելու համար քիմիական զենքի աշխարհում խոշորագույն պաշարներից մեկը:
2004 թվականի հուլիսից մինչև 2010թ. մայիսը բրիտանական կառավարությունը արտահանման 5 արտոնագիր է տրամադրել երկու բրիտանական ընկերությունների, ինչը թույլ է տվել նրանց Սիրիային նատրիումի ֆտորիդ վաճառել, որն օգտագործվում է մահացու նյարդապարալիտիկ զարին գազի արտադրության համար, որի միջոցով էլ անցած ամիս Դամասկոսի արվարձանում մոտ 1400 մարդ սպանվեց:
Բրիտանական ընկերությունները նատրիումի ֆտորիդը առաքել են դիմահարդարման միջոցների արտադրությամբ զբաղվող ընկերություններին, միանգամայն օրինական հիմունքներով: Սակայն փորձագետները կարծում են, որ նախագահ Ասադի հետախուզությունը օգտագործել է այդ ընկերությունները իր սպառազինության ծրագրի համար քիմիական նյութեր ստանալու նպատակով:
Անցած շաբաթ հայտնի դարձավ, որ BIS-ն արտահանման լիցենզիաներ է տրամադրել նաև 2012թ., սակայն դրանք չեն օգտագործվել նատրիումի ֆտորիդ Սիրիա առաքելու համար:
Հետախուզության փորձագետ Ռիչարդ Քեմփը, ոը Մեծ Բրիտանիային կից COBRA արտակարգ կոմիտեի նախկին անդամ է, Mail-ին հայտնել է. «Նախագահ Ասադն, անկասկած, օգտագործել է նատրիումի ֆտորիդի օրինական առաքումները քիմիական զենք ստեղծելու համար»:
Զարինը համարվում է ամենաթունավոր նյութերից մեկը: Գազը քայքայում է նյարդային համակարգը՝ ազդելով մկանների ու կենսական նշանակության մարմինների վրա: Այն կարող է ներգործել շնչառական ուղիներով ու մաշկով: Զարինը հայտնաբերվել է 1938 թվականին գերմանացի գիտնականների կողմից:

Американские документы, обнародованные газетой The New York Times показывают, что на протяжении многих лет Сирии удалось накопить один из крупнейших арсеналов химического оружия в мире не только с помощью своих союзников – России и Ирана, но и с помощью западноевропейских и даже американских компаний.
Газета Daily Mail пишет, что Великобритания подтвердила информацию о британских компаниях, которые продавали Сирии химические вещества.
Президент Сирии Башар Асад и его отец, бывший президент Хафез Асад, использовали все мыслимые юридические лазейки и слабые звенья в различных корпорациях, чтобы собрать один из крупнейших мировых запасов химического оружия.
В период с июля 2004 года по май 2010 года британское правительство выдало двум британским компаниям пять лицензий на экспорт, позволивший им продавать Сирии фторид натрия , который используется для производства зарина, смертельного нервно-паралитического газа, с помощью которого были убиты в прошлом месяце близ Дамаска 1 400 человек.
Британские компании поставляли фторид натрия сирийским косметическим фирмам, а это были совершенно законные цели. Но эксперты считают, что разведка президента Асада использовала такие компании для получения химических веществ для своей программы вооружений.
На прошлой неделе стало известно, что BIS предоставил лицензии на экспорт также и в 2012 году, но они не были использованы для отправки фторида натрия в Сирию.
Эксперт в области разведки Ричард Кемп, бывший член чрезвычайного комитета COBRA при правительстве Великобритании, сообщил Mail: "Президент Асад , несомненно, использовал законные экспортные поставки фторида натрия для создания химического оружия".
Зарин, который производится путем соединения фтора во фториде натрия с углеродом, водородом, кислородом и фосфором, считается одним из самых опасных веществ в мире химического оружия. Этот газ разрушает нервную систему, оказывая воздействие на мышцы и жизненно важные органы. Он способен отправлять через систему дыхания или через кожу.
Зарин был открыт в 1938 году в Вуппертале (Эльберфельд) в Бергской Земле Германии двумя немецкими учеными, пытавшимися получить более мощные пестициды. Зарин является третьим по токсичности после зомана и циклозарина из четырех ядовитых веществ G-серии, созданных в Германии.
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен заявил, что Альянс в операции против режима Асада участвовать не будет. Активнее всех в пользу силовой акции против Дамаска выступают — помимо США — Франция и Турция. Великобритания и Германия не будут помогать, монархии Залива во главе с Саудовской Аравией пока выжидают.
Комитет Сената США по иностранным делам предлагает ограничить 60 днями срок военной операции в Сирии с возможностью продления на месяц.