9 Սեպտեմբեր 2013 - 10:07 AMT
Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) գրոհայինները դադարեցրել են Թուրքիայի տարածքից հեռանալու գործընթացը, գրում է Hürriyet-ը:
ՔԱԿ առաջնորդներից մեկը՝ Ջեմիլ Բայիկը հայտարարել է, որ Թուրքիայի կառավարությունը ժողովրդավարական բարեփոխումներ չի իրականացնում երկրի քուրդ բնակչության հարցում, ուստի գրոհայինները չեն լքի Թուրքիայի տարածքը:
Կալանքի տակ գտնվող ՔԱԿ առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը ավելի վաղ կոչ էր արել կազմակերպության անդամներին զենքը վայր դնել ու հեռանալ երկրից:
Թուրքիայի իշխանությունները խոստացել են զենքը վայր դրած ՔԱԿ գրոհայինների համար անվտանգ ելք ապահովել երկրից: Գրոհայինները սկսել էին հեռանալ Թուրքիայից մայիսի 8-ից:
Ինքնավարության համար պայքարող քրդերի հետ հակամարտությունը Թուրքիայում շարունակվում է արդեն 25 տարի և շուրջ 40 հազար կյանք է խլել: ՔԱԿ-ը ահաբեկչական կազմակերպություն է ճանաչվել ՄԱԿ և Եվրամիության կողմից:

Боевики Рабочей партии Курдистана (РКК) приостановили процесс выхода с территории Турции, пишет Hürriyet. Один из лидеров РКК Джемиль Байык заявил о том, что правительство Турции не проводит никаких демократических реформ в отношении курдского населения страны, и поэтому боевики не покинут территорию Турции.
Власти Турции, в свою очередь, обещали создать для всех сложивших оружие боевиков РКК условия для безопасного выхода из страны.
Боевики начали покидать территорию Турции восьмого мая.
Конфликт Турции курдами, требующими создания независимого курдского государства, продолжается более 25 лет, и унес более 40 тысяч жизней. РКК признана террористической организацией ООН и Евросоюзом.