9 Սեպտեմբեր 2013 - 14:00 AMT
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը գոհ է Ղարաբաղի բանկային համակարգից: Այդ մասին ՀՀ ԿԲ ղեկավարը լրագրողներին է հայտնել Ստեփանակերտում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ նոր գրասենյակի վերաբացման ժամանակ: «Ղարաբաղի բանկային համակարգն ունի և լուրջ ակտիվներ, և վարկային պորտֆել, ընդ որում վարկային պորտֆելն այստեղ ավելի լավ վիճակում է, քան ընդհանուր առմամբ Հայաստանում»,-ասել է նա:
Արթուր Ջավադյանը հավելել է, որ եթե Հայաստանում չաշխատող վարկերի մակարդակը միջինը 5 տոկոս է, ապա Ղարաբաղում այդ ցուցանիշը ընդամենը 3 տոկոս է կազմում: «Հավանաբար, Ղարաբաղի բնակչությունն ավելի կարգապահ է բանկերի առջև իր պարտավորությունների հարցում»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով բանկային հատվածի ֆինանսական միջնորդության ազդեցությանը Ղարաբաղի տնտեսության վարկավորման հարցում՝ ՀՀ ԿԲ ղեկավարը նշեց, որ «այն բավականին լուրջ է»:
Այսօր Ղարաբաղում գործում է 8 բանկ, այդ թվում «Արցախբանկը», «Կոնվերս բանկը», «Արդշինինվեստբանկը», «Հայբիզնեսբանկը», Հայէկոնոմբանկը», «Արարատբանկը», «Յունիբանկը», ինչպես նաև «Ամերիաբանկը», որը նախօրեին վերբացեց իր բաժանմունքը Ստեփանակերտում:
Արթուր Ջավադյանը նաև բավարար է համարել 8 բանկերի ներկայությունը Ղարաբաղում: «8 բանկն արդեն լավ ցուցանիշ է, դա արդեն լավ մրցակցային դաշտ է»,-ասել է նա:
Իր հերթին ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց, որ այլ բանկերից Ղարաբաղում հաստատվելու հայտեր դեռ չեն ստացվել: «Մտադիր չենք առաջիկայում ընդլայնել բանկային հատվածը, այսքանն էլ բավարար է, և բանկային համակարգը լիովին ապահովում է բնակչության պահանջարկը»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով վարկային տոկոսադրույքներին՝ Արա Հարությունյանն ասաց, որ բնակիչները դժգոհ են և իշխանությունները քննարկում են այդ հարցը բանկերի հետ: «Մշտապես, ամեն օր մենք քննարկում ենք առավել մատչելի ֆինանսական միջոցների տրամադրման հնարավորությունը: Տոկոսադրույքներն այսօր ավելի բարձր են, քան մենք կցանկանայինք»,-ասել է նա:

9 Сентябрь 2013 - 13:21 AMT
Глава Центробанка Армении: Население Карабаха дисциплинированно относится к своим обязательствам перед банками
Председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян доволен банковской системой Карабаха. Об этом глава ЦБ РА заявил журналистам 8 сентября в рамках открытия нового офиса филиала ЗАО «Америабанк» – «Степанакерт». «Банковская система Карабаха дает и серьезные активы, и кредитный портфель, причем качество кредитного портфеля здесь лучше, чем в целом по Армении», – сказал он.
В связи с этим Артур Джавадян добавил, что, что если уровень «неработающих» кредитов в Армении составляет в среднем 5%, то Карабахе этот показатель достигает всего лишь 3%, что объясняется более жестким подходом к оценке рисков со стороны действующих в НКР комбанков. «Наверное, и население Карабаха более толерантно и дисциплинировано относится к банковскому сектору и своим обязательствам», – отметил он.
Касаясь влияния финансового посредничества банковского сектора в деле кредитования экономики Карабаха, глава Центробанка Армении подчеркнул, что «оно довольно серьезное».
На сегодняшний день в Карабахе присутствуют 8 банков, среди которых «Арцахбанк», «Конверсбанк», «Ардшининвестбанк», «Армбизнесбанк», «Армэкономбанк», «Араратбанк», «Юнибанк», а также «Америабанк», который накануне открыл расширенный офис своего филиала в Степанакерте.
Артур Джавадян также посчитал достаточным присутствие 8 банков в Карабахе. «В принципе 8 банков – это уже хорошо, это уже хорошая конкурентная среда», – сказал он.
Со своей стороны премьер-министр НКР Ара Арутюнян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил, что заявок на приход других банков в Карабах пока нет. «Не планируем в дальнейшем развивать банковский сектор, поскольку пока хватает, и банковская система полностью обеспечивает потребности населения», – сказал он.
Говоря о кредитных процентных ставках, Ара Арутюнян сказал, что жители недовольны и власти ведут диалог с финансовым сектором. «Всегда, каждый день мы обсуждаем вопрос предоставления более доступных средств. Процентные ставки сегодня выше, чем мы бы хотели», – отметил он.