Սիրիայում ռազմական միջամտությունն արտոնող բանաձևի քվեարկությունը ԱՄՆ Սենատում հետաձգվել է: Այս որոշումը նախաձեռնել է Սենատի մեծամասնության առաջնորդ Հարի Ռեյդը: Ինչպես գրում է Associated Press-ը, դա պայմանավորված է նոր հանգամանքներով, մասնավորապես` սիրիական քիմիական զենքի վրա միջազգային հսկողություն սահմանելու Ռուսաստանի առաջարկով:
Ավելի վաղ սպասվում էր, որ Սենատի անդամները կքվեարկեն սեպտեմբերի 11-ի բանաձևի վերաբերյալ: Դրանից հետո փաստաթուղթը պետք է ներկայացվեր Ներկայացուցիչների պալատի քննարկմանը: Թե երբ կլինի քվեարկությունը, անհասկանալի է: Սակայն, հավանաբար, դա տեղի կունենա մինչև շաբաթվա վերջը:
Օգոստոսի 30-ին նախագահ Օբաման օրենսդիրներին հարցում ուղարկեց՝ ռազմական գործողության թույլտվություն ստանալու ակնկալիքով: Ըստ բանաձևի նախագծի, Պենտագոնի խնդիրը լինելու է զրկել սիրիական ռեժիմը զանգվածային ոչնչացման զենք օգտագործելու հնարավորությունից: Փաստաթղթի նախագծում ռազմական գործողության անցկացումը հիմնավորվում է նրանով, որ սիրիական իշխանությունների գործողությունները խախտում են միջազգային նորմերը, մասնավորապես, քիմիական զենքի արգելման մասին կոնվենցիան ու ՄԱԿ ԱԽ 1540 բանաձևը:
Երեկ ՌԴ ԱԳՆ-ն սիրիական կողմին արաջարկել էր փոխանցել քիմիական զենքը միջազգային հսկողության տակ, հաշվի առնելով, որ դա կօգնի խուսափել ռազմական գործողությունից: Դամասկոսում այդ նախաձեռնությունն արդեն ողջունել են:
Սիրիայում արդեն երկու տարուց ավելի է` շարունակվում են կառավարական ուժերի բախումները զինված ընդդիմության հետ: Ըստ ՄԱԿ տվյալների, Սիրիայում հակամարտության զոհերի ընդհանուր թիվը հասնում է 100 հազարի: Սիրիական իշխանությունները հայտարարում են, որ իրենց դիմակայում են լավ զինված գրոհայիններ:

10 Сентябрь 2013 - 03:57 AMT
Голосование в Сенате США по резолюции, санкционирующей применение силы против Сирии, перенесено на более поздний срок. Это решение инициировал лидер сенатского большинства Гарри Рейд. Как пишет Associated Press, оно связано с новыми обстоятельствами, в частности с предложением России ввести международный контроль над сирийским химическим оружием.
Ранее ожидалось, что члены Сената проголосуют по резолюции 11 сентября. После этого документ должен был поступить в Палату представителей. Когда теперь состоится голосование, непонятно. Но, скорее всего, оно все же пройдет до конца недели.
30 августа Барак Обама обратился к Конгрессу США с призывом одобрить ракетно-бомбовый удар по Сирии в обход СБ ООН.
Накануне российский МИД предложил сирийской стороне передать свое химическое оружие под международный контроль в расчете на то, что это позволит избежать проведения военной операции. В Дамаске эту инициативу уже приветствовали. Гражданская война в Сирии продолжает уже 2 года. За это время, по данным ООН, погибло 100 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, еще 4 миллиона – внутренне перемещенными лицами.
США обвиняют Башара Асада в применении химического оружия против мирных жителей 21 августа в оазисе Восточная Гута вод Дамаском и настаивают, что в результате атаки погибло 1400 человек по данным сирийских мятежников. По данным организации «Врачи без границ» 21 августа погибло примерно 400 человек. Ожидается, что эксперты ООН вынесут свою заключение предположительно в конце недели.