Պայքարը արաբական աշխարհի ծայրահեղականացման դեմ Ռուսաստանի ու ԱՄՆ ընդհանուր խնդիրն է Սիրիայի հարցում, երկուշաբթի CNN հեռուստաալիքին հայտարարել էԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջերը:
«Ի վերջո մենք Ռուսաստանի հետ կարող ենք ընդհանուր նպատակներ դնել, քանի որ այժմ բախվում ենք այնպիսի հարցի, ինչպիսին է Սիրիայի հարցը, որտեղ, ինչպես ես եմ կարծում, երկու երկրները մեկ խնդիր պետք է ունենան՝ դա արաբական աշխարհի ծայրահեղականացման դեմ պայքարն է»,- ասել է Քիսինջերը: «Ծայրահեղական արաբական աշխարհը կտարածվի դեպի Ռուսաստան, մինչև որ հասնի մեզ»,- գտնում է նախկին պետքարտուղարը, հայտնում է RIA Novosti գործակալությունը:
Քիսինջերը նաև հայտարարել է, որ սատարում է Բարաք Օբամայի առաջարկած Սիրիայումսահմանափակ ռազմական միջամտության մասին որոշմանը: «Նախկինում ես դեմ էի ամերիկյան ռազմական միջամտությանը և հրապարակավ էի խոսում այդ մասին: Բայց այստեղ խոսքը զանգվածային ոչնչացման զենքի մասին է, ինչը կարող է հետևանքներ ունենալ նաև Սիրիայի սահմաններից դուրս…Այդ պատճառով և զանգվածային ոչնչացման զենքի կիրառման համար պատժելու նպատակով ես սատարում եմ նախագահ Օբամայի պահանջին»,- ասել է 90-ամյա նախկին պետքարտուղարը: Ընդ որում, Քիսինջերը քննադատել է Օբամային՝ թույլտվության նպատակով Կոնգրեսին դիմելու համար:
Քիսինջերը զբաղեցրել է ԱՄՆ պետքարտուղարի և ազգային անվտանգության գծով խորհրդականի պաշտոնը ԱՄՆ նախագահ Ռիչարդ Նիքսոնի օրոք: Դա առաջին դեպքն էր, երբ նույն մարդը միաժամանակ այս երկու պաշտոններն է զբաղեցրել: Ջերալդ Ֆորդի օրոք Քիսինջերը շարունակել է ծառայությունը ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում:
Նախօրեին ռուսական ԱԳՆ-ն առաջարկեց սիրիական կողմին իր քիմիական զենքը հանձնել միջազգային հսկողության, ինչը թույլ կտա խուսափել ռազմական միջամտությունից: Դամասկոսն արդեն ողջունել է այդ նախաձեռնությունը: Սիրիայի նախագահ Ասադին մեղադրում են խաղաղ քաղաքացիների դեմ հակամարտության 2,5 տարում մի քանի անգամքիմիական զենքի կիրառման մեջ: Ամենախոշոր դեպքը տեղի է ունեցել օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում, երբ 1400 մարդ զոհվեց: Սիրիայի իշխանությունները հերքում են այդ մեղադրանքները: Ասադը նախկինում հայտարարել էր, որ իր զորքերի հաջողությունների ֆոնի վրա քիմիական զենքի կիրառումն «անտրամաբանական» կլիներ:

Борьба с радикализацией арабского мира — общая задача России и США в сирийском вопросе, заявил в понедельник телеканалу CNN бывший госсекретарь США Генри Киссинджер.
"В конце концов, мы с Россией можем ставить общие цели, потому что мы сейчас сталкиваемся по таким вопросам, как Сирия, где, как я считаю, у обеих стран должна быть одна задача — борьба с радикализацией арабского мира", — сказал Киссинджер. "Радикальный арабский мир будет распространяться в сторону России, пока не докатится до нас", — считает бывший госсекретарь, пишет РИА Новости.
Киссинджер также заявил, что поддерживает предложенное президентом Бараком Обамой ограниченное военное вмешательство США в Сирии. "Я раньше был против американского военного вмешательства, и говорил об этом публично. Но здесь идет речь об оружии массового поражения, что имеет последствия за пределами Сирии… По этой причине и ради ограниченной цели наказать за использование оружия массового поражения я поддерживаю требование президента Обамы", — сказал 90-летний бывший госсекретарь. При этом Киссинджер раскритиковал Обаму за то, что тот обратился за одобрением военной операции к Конгрессу.
Генри Киссинджер занимал должность Советника по национальной безопасности и Госсекретаря США при Ричарде Никсоне. Это был первый случай, когда один человек занимал две данные должности одновременно. При Джеральде Форде Киссинджер продолжил службу на должности Госсекретаря США.
30 августа Барак Обама обратился к Конгрессу США с призывом одобрить ракетно-бомбовый удар по Сирии в обход СБ ООН.
Накануне российский МИД предложил сирийской стороне передать свое химическое оружие под международный контроль в расчете на то, что это позволит избежать проведения военной операции. В Дамаске эту инициативу уже приветствовали. Гражданская война в Сирии продолжает уже 2 года. За это время, по данным ООН, погибло 100 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, еще 4 миллиона – внутренне перемещенными лицами.
США обвиняют Башара Асада в применении химического оружия против мирных жителей 21 августа в оазисе Восточная Гута вод Дамаском и настаивают, что в результате атаки погибло 1400 человек по данным сирийских мятежников. По данным организации «Врачи без границ» 21 августа погибло примерно 400 человек. Ожидается, что эксперты ООН вынесут свою заключение предположительно в конце недели.