10 Սեպտեմբեր 2013 - 09:36 AMT
ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 24-րդ նստաշրջանում միջազգային փորձագետները ներկայացրել են համոզիչ ապացույցներ, որ օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի մոտ քիմիական գրոհի զոհերի տեսագրությունը և լուսանկարները նախապես էին սարքվել: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Բերվել են համոզիչ ապացույցներ, որ օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի մոտ քիմիական գրոհի զոհերի տեսագրությունը և լուսանկարները նախապես էին սարքվել: Ցուցադրվեցին բազմաթիվ ականատեսների ցուցմունքները, որոնք միաձայն պնդում են, որ քիմիական զենքը Արևելյան Գուտայի մոտ գրոհայիններն են կիրառել: Ակտիվիստների անցկացրած միջադեպի հետաքննության արդյունքները և ականատեսների վկայությունները փոխանցվել են Սիրիայում հետաքննությամբ զբաղվող անկախ հանձնաժողովին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Սիրիայի նախագահ Ասադին մեղադրում են խաղաղ քաղաքացիների դեմ հակամարտության 2,5 տարում քիմիական զենք մի քանի անգամ կիրառելու մեջ: Ամենախոշոր դեպքը տեղի է ունեցել օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում, երբ 1400 մարդ զոհվեց: Սիրիայի իշխանությունները հերքում են այդ մեղադրանքները: Ասադը նախկինում հայտարարել էր, որ իր զորքերի հաջողությունների ֆոնի վրա քիմիական զենքի կիրառումն «անտրամաբանական» կլիներ: Ակնկալվում է, որ ՄԱԿ տեսուչները իրենց եզրակացությունները կհրապարակեն շաբաթվա վերջում:
Նախօրեին ռուսական ԱԳՆ-ն առաջարկեց սիրիական կողմին իր քիմիական զենքը հանձնել միջազգային հսկողության, ինչը թույլ կտա խուսափել ռազմական միջամտությունից: Դամասկոսն արդեն ողջունել է այդ նախաձեռնությունը:

10 Сентябрь 2013 - 09:11 AMT
Международные эксперты в ходе 24-й сессии Совета ООН по правам человека представили убедительные доказательства того, что видео и фото жертв химической атаки в пригороде Дамаска 21 августа были сфабрикованы заранее. Об этом говорится в сообщении МИД РФ, передает РИА Новости.
“Были приведены убедительные доказательства того, что видео и фото жертв химатаки в пригороде Дамаска 21 августа были сфабрикованы заранее. Аудитории продемонстрировали показания многочисленных свидетелей, единогласно утверждавших, что химоружие в районе Восточной Гуты было применено именно боевиками. Результаты проведенных активистами расследований инцидента и показания очевидцев были переданы независимой комиссии по расследованию в Сирии", – говорится в заявлении.
США обвиняют Башара Асада в применении химического оружия против мирных жителей 21 августа в оазисе Восточная Гута, где, по утверждению госсекретаря Джона Керри, погибло 1400 человек. Независимые источники говорят о 400 погибших. США намерены «наказать» сирийского президента. 30 августа президент Барак Обама обратился к Конгрессу за одобрением нанесения ракетно-бомбового удара по Сирии, в обход СБ ООН.
Накануне российский МИД предложил сирийской стороне передать свое химическое оружие под международный контроль в расчете на то, что это позволит избежать проведения военной операции. В Дамаске эту инициативу уже приветствовали.