Սիրիայի և Արևմուտքի դիմակայության մեջ փոքր չէ նաև արաբական երկրների դերը: Սակայն, նրանք մինչ օրս չեն որոշել, թե ինչպես պետք է վերաբերվել հնարավոր հրթիռային և ավիահարվածին: Արաբական պետությունների լիգան՝ ԱՊԼ-ն, ուղղակի ի վիճակի չեղավ համատեղ հայտարարություն մշակել Սիրիայի վերաբերյալ, գրում է RIA Novosti-ն: Սիրիային հարվածելու դեմ է հանդես գալիս հարևան Իրաքը, որը ոչ հեռու անցյալում հենց ինքը հարվածի զոհ դարձավ, հետագայում օկուպացվեց ԱՄՆ ու նրանց դաշնակիցների կողմից: Չնայած Իրաքի ներկայիս ղեկավարությունը իշխանության եկավ միայն Հուսեյնի ռեժիմի տապալումից հետո, Բաղդադը կտրականապես դեմ է հարևան երկրում նույն սցենարին: Նման զարգացում թույլ չտալու համար Իրաքի վարչապետ Նուրի ալ Մալիկին հանդես եկավ նախաձեռնությամբ, որով ենթադրվում է անհապաղ դադարեցնել կրակն ու զենքի առաքումը հակամարտության կողմերին, վտարելով երկրից օտարերկրացի գրոհայիններին: Նա կոչ է անում արաբական երկրներին թույլ չտալ օգտագործել սեփական տարածքը Սիրիայում ռազմական միջամտության համար քիմիական զենքի կիրառման պատրվակով, որի կիրառումը կառավարական զորքերի կողմից մինչ օրս չի հաստատվել: Դեմ են նաև Լիբանանն ու Հորդանանը, որոնք ամենից շատ են տուժել փախստականների հոսքից: Լիբանանում մոտ 700 հազար սիրիացի փախստական կա, Հորդանանում՝ կես միլիոն: Եթե ԱՄՆ-ն հարվածի, փախստականների հոսքը կաճի մի քանի անգամ, իսկ հարևան երկրների հնարավորություններն արդեն սպառված են: Ալժիրը ևս հայտարարեց, որ Սիրիայի դեմուժի կիրառումն անթույլատրելի է, հաշվի առնելով, որ մինչ օրս հավաստի չէ՝ ով է քիմիական զենք օգտագործել: Երկրում արդեն տարածաշրջանում նոր պատերազմի դեմ հանրահավաքներ են անցել: Եգիպտոսը, որն ամենախոշոր և նշանակալի արաբական երկիրն է, նույնպես չի ցանկանում, որ Սիրիան օտար ռազմական միջամտության ասպարեզ դառնա: Հատկանշական է, որ ճգնաժամում գտնվող Եգիպտոսի դիրքորոշումը տարբերվում է նրա հիմնական վարկատուների՝ Պարսից ծոցի երկրների դիրքորոշումից:
Ինչ վերաբերում է Պարսից ծոցի նավթային միապետություններին, ապա նրանք կողմ եմ հարվածին: Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի գլխավոր քարտուղար Աբդել Լատիֆ ազ Զիյանին կոչ է արել միջազգային հանրությանը «անհապաղ միջամտել և փրկել Սիրիայի ժողովրդին ռեժիմի կամայականությունից»: Նա Սիրիայի կառավարությանըմեղադրել է մեջ սեփական ժողովրդի նկատմամբ քիմիական զենք կիրառելու մեջ: Սիրիայում հակամարտության սկզբից ի վեր՝ 2011թ. Պարսից ծոցի երկրները բացահայտորեն սատարում են սիրիական ընդդիմությանը, այդ թվում զինյալ խմբավորումներին, որոնք հակազդում են կառավարությանը: Դա բացատրվում է նրանով, որ հզոր հարևանին՝ Իրանին (որը սերտ կապեր ունի Սիրիայի ներկա իշխանությունների հետ) թուլացնելու ցանկություն կա:
Մինչդեռ Reuters-ը զգուշացնում է, որ թուլացած «Ալ Քայիդան» կարող է վերածնվել Սիրիայում: «Դեռ վաղ է կանխատեսումներ անել, թե որքան լուրջ է այդ սպառնալիքը: Հնարավոր է, որ դա լինի նրա վերջին շունչը, սակայն որոշ հանգամանքներում անկայուն Մերձավոր Արևելքում նա կարող է ակտիվանալ»,- ասվում է «Ջիհադիստական ահաբեկչություն. սպառնալիքի գնահատականը» զեկույցում, որը պատրաստել է ԱՄՆ Անդրկուսակցական քաղաքականության կենտրոնը:
Սիրիացի ապստամբների ամենաարդյունավետ խմբավորումներից է «Ալ Նուսրայի ճակատը», որը, փաստորեն, «Ալ Քայիդայի» բաժանմունքն է: Ռազմական միջամտության հակառակորդներն ասում են, որ դա կարող է ձեռնտու լինել այդ խմբավորմանը: Սիրիացի ապստամբների զինումը կարող է հանգեցնել նրան, որ ջիհադիստական խմբավորումների ձեռքում լուրջ զենք կհայտնվի: Քիմիական զենքի պաշարները նույնպես խնդրահարույց են, եթե հայտնվեն նման խմբավորումների ձեռքում: Այդ դեպքում զենքը կարող է օգտագործվել Սիրիայում կամ դուրս բերվել այդ երկրից հետագայում օգտագործելու նպատակով:
Ինչպես նշել ենք, Մերձավոր Արևելքը, Օբամայի ծրագրի իրականացման դեպքում, քաոսում կհայտնվի: Որոշ վերլուծաբաններ ուղղակի խոսում են Երրորդ համաշխարհայինի մասին: Ըստ իս, արդյունքում կարող է ոչ միայն վերանալ Մերձավոր Արևելք հասկացությունը, այլ նրա ավերակների վրա կարող է առաջանալ անկախ Քրդստանը, ինչը ԱՄՆ վաղեմի գաղափարն է:

Немаловажную роль играют в противостоянии Сирии и Запада арабские страны. Однако до сих пор они не определились, как относиться к возможному ракетно-бомбовому удару. Лига арабских государств (ЛАГ) оказалась просто не в состоянии выработать совместное заявление по Сирии, пишет РИА Новости. Против удара по Сирии выступил соседний Ирак, который сам в недавнем прошлом стал жертвой удара, а затем и оккупации со стороны США и их союзников. Несмотря на то, что приход нынешнего руководства Ирака стал возможным только после свержения режима Саддама Хусейна, Багдад выступает категорически против повторения такого сценария в соседней стране. Чтобы не допустить удара по Сирии, премьер Нури аль-Малики выдвинул инициативу, которая предполагает немедленное прекращение огня и поставок оружия сторонам конфликта и выдворение из страны иностранных боевиков. При этом он призывает арабские государства не допустить использования своей территории для военного вмешательства в Сирию под предлогом возмездия за использование химического оружия правительственными силами, что до сих пор не было подтверждено независимыми источниками. Также против выступают Ливан и Иордания, больше всего страдающие от наплыва беженцев. В Ливане находятся более 700 тысяч сирийских беженцев, в Иордании – более полумиллиона. В случае удара со стороны США приток беженцев может увеличиться в разы, а возможности по приему граждан соседней страны уже фактически исчерпаны.
Алжир также заявил, что применение силы против Сирии недопустимо, учитывая, что до сих пор достоверно неизвестно, кто именно применил химическое оружие в этой стране. Общественное мнение в Алжире, который в 50-60 годах стал ареной кровопролитной войны за независимость от Франции, против нанесения западными странами удара по Сирии. В стране уже прошли митинги против новой войны в регионе. Египет – самая крупная и значимая страна арабского мира также не хочет, чтобы Сирия Сирия стала жертвой вмешательства иностранных сил . Примечательно, что позиция Египта, переживающего не только политический, но и экономический кризис, расходится с позицией его основных кредиторов – стран Персидского залива.
Что же касается нефтяных монархий Залива, то они выступают за нанесение удара. Генсек ССАГПЗ (Совет сотрудничества арабских государств Персидского залива) Абдель Латыфа аз-Зияни призвал международное сообщество "немедленно вмешаться и спасти сирийский народ от произвола режима". При этом он обвинил сирийское правительство в применении химического оружия против собственного народа и заявил о поддержке "международных сдерживающих мер" против Сирии. С самого начала конфликта в Сирии в 2011 году ряд стран Персидского залива открыто поддерживают сирийскую оппозицию, в том числе вооруженные группировки, которые противостоят правительственным войскам. Такая позиция объясняется, в том числе, желанием ослабить влияние могущественного соседа – Исламской Республики Иран, которая поддерживает тесные связи с нынешним руководством Сирии.
Между тем, Reuters предупреждает, что ослабленная «Аль-Кайида» обладает потенциальной возможностью возродиться в Сирии. По данным одного американского исследовательского центра, потрясения гражданской войны привели к оживлению деятельности одного из филиалов террористической группировки.
«Пока слишком рано предсказывать, насколько серьезную угрозу представляет «Аль-Кайда» и аффилированные с ней группировки в долгосрочной перспективе в условиях переходной ситуации в этом движении. Возможно, это будет ее последний вздох, но при определенном стечении обстоятельств на нестабильном Ближнем Востоке, она сможет активизироваться», – говорится в докладе «Джихадистский терроризм. Оценка угрозы». Этот доклад подготовлен в рамках «Проекта по национальной безопасности» американского Центра надпартийной политики.
Одной из наиболее эффективных группировок сирийских повстанцев, сражающихся против президента Башара Асада, является «Фронт Аль-Нусра», который, фактически, является отделением «Аль-Кайды». Противники военного вмешательства в Сирии, за которое выступает президент Барак Обама, указывают, что удар по сирийской армии в ответ на августовскую химическую атаку может оказаться на руку «Аль-Нусре».
Вооружение сирийских повстанцев может привести к тому, что тяжелое оружие окажется в руках джихадистских группировок. Запасы химического оружия Асада также представляют возможную проблему, если они окажутся в руках таких группировок, как «Аль-Нусра». В этом случае оружие может быть использовано в Сирии или вывезено из страны и использоваться в будущих атаках.
Как мы уже писали, Ближний Восток, в случае реализации плана Обамы, ждет хаос. Некоторые аналитики прямо говорят о начале Третьей мировой войны. Итогом, на наш взгляд, может стать не только исчезновение понятия «Ближний Восток», но и создание на его руинах независимого Курдистана – давней идеи США.