11 Սեպտեմբեր 2013 - 06:58 AMT
Հերթական նախաձեռնությունը, որն ընդունում է ԱՀԿ աշտարակների փլուզման «ներքին դավադրության տեսությունը», նշանավորեց ողբերգության 12-րդ տարելիցը: «Վերաիմաստավորող 9/11» (rethink 911) նախաձեռնությունը պահանջում է ԱՀԿ Յոթերորդ աշտարակի փլուզման նոր հետաքննություն:
«Ինժեներներն ու ճարտարապետները հանուն ճշմարտության» կազմակերպությունը կասկածի տակ է դնում երեք աշտարակների փլուզման պաշտոնական վարկածը՝ Առաջինի ու Երկրորդի, որոնք փլուզվեցին ահաբեկիչների զավթած ինքնաթիռների հարվածի հետևանքով, և Յոթերորդի, որը փլվեց առաջին երկուսից մոտավորապես 5 ժամ անց: Նոր հետաքննության պահանջով արդեն ստորագրահավաք է սկսվել, որին արդեն 7 հազար մարդ է մասնակցել, հայտնում է RIA Novosti-ն:
Զոհվածների հիշատակի օրը ակտիվիստները մտադիր են խնդրագիրը հանձնել Նյու Յորքի քաղաքապետարան: Երեկոյան Թայմս Սքուերում կհավաքվեն շարժման կողմնակիցները: Նոր հետաքննության նախաձեռնողները պնդում են, որ Կենտրոնի յոթերորդ աշտարակը՝ 47-հարկանի երկաթբետոնե կառուցվածքներով շենքը, չէր կարող այդքան հեշտ փլվել: Կամավոր փորձագետները, որոնք «զրո գրաունդում» պայթուցիկի հետքեր են հայտնաբերել, կարծում են, որ երկնաքերի փլուզումն այսպես կոչված վերահսկվող պայթյունի հետևանքն էր, նման պայթյունների միջոցով վերացնում են հին շենքերը:
Յոթերորդ աշտարակի փլուզումը վերահսկվող պայթյունի տեսք ուներ: Այդ տեխնոլոգիան մեկ շաբաթվա նախապատրաստում է պահանջում և կարող է իրականացվել միայն նախապես կազմված սցենարով»,- ասվում է շարժման կողմից ներկայացված տեսահոլովակում:
Սա սեպտեմբերի 11-ի իրադարձությունների վերաբերյալ այլընտրանքային տեսակետ ներկայացնելուառաջին փորձը չէ: Երեք տարի տևած հետաքննությունն եկավ այն եզրակացության, որ փլուզման պատճառը չվերահսկվող հրդեհներն էին, որոնք սկսվեցին հարևանությամբ գտնվող կենտրոնի Հյուսիսային աշտարակի փլուզումից հետո: Հրդեհները տևել են 7 տարի: Ներքին հրդեհաշիջման համակարգին ջուր մատակարարող խողովակները Հյուսիսային աշտարակի փլուզման արդյունքում վնասվել էին: Պայթուցիկի նշաններ չէին հայտնաբերվել: Իսկ փոշու մեջ «տերմիկ նյութերի» առկայությունը բացատրվում էր նրանով, որ այն օգտագործվել է պատերի ներկման ժամանակ:
Յոթերորդ աշտարակի փլուզումը, գուցե, առանձնանում է նրանով, որ այդ պահին այնտեղ ավելի քիչ մարդ կար: Ողբերգության 12-րդ տարելիցի շեմին YouGov-ի անցկացրած հարցումը ցույց տվեց, որ ամերիկացիների 46 տոկոսն ընդհանրապես չգիտի, որ սեպտեմբերի 11-ին երկու աշտարակներից բացի փլուզվել է նաև երրորդ երկնաքերը: Յուրաքանչյուր տասներորդը չի հավատում պաշտոնական հետաքննության արդյունքներին, 38 տոկոսը կասկածում է, որ կառավարությունը հրապարակել է ամբողջ ճշմարտությունն իրադարձությունների մասին:
Այսօր ԱՄՆ-ում հիշում են 2001-ի սեպտեմբերի 11-ին ահաբեկչության զոհերին, երբ ահաբեկիչները երկու ուղևորատար օդանավ ուղղեցին Նյու Յորքի Առևտրի համաշխարհային կենտրոնի զույգ աշտարակների վրա: Երրորդ օդանավն ուղղվել էր դեպի Պենտագոն, իսկ չորրորդը` ընկել Փենսիլվանիա նահանգում, երբ օդանավի ուղևորներն ու անձնակազմը փորձել էին ստանձնել օդանավի կառավարումը: Ահաբեկչության հետևանքով զոհվել էր մոտ 3 հազար մարդ:

Очередная инициатива, допускающая "теорию внутреннего заговора" разрушения башен Всемирного торгового центра 11 сентября 2001 года, ознаменовала 12-ю годовщину трагедии. Проект "Переосмыслить 9/11" (rethink 911) требует нового расследования обрушения Седьмой башни ВТЦ.
Организация "Инженеры и архитекторы за правду" (около 2 тысяч специалистов) ставит под сомнение официальную версию обрушения трех башен – Первой и Второй, протараненных захваченными террористами самолетами, и в особенности — Седьмой башни, которая рухнула примерно пять часов спустя после первых двух. На Таймс-сквер уже появилась реклама петиции с требованием нового расследования. Ее подписали уже свыше 7 тысяч человек, сообщает РИА Новости.
В день поминовения погибших активисты намерены подать петицию в мэрию Нью-Йорка. Вечером движение собирает сторонников на акцию протеста на Таймс-сквер.
Инициаторы нового расследования утверждают, что Седьмая башня центра — 47-этажное здание с железобетонными конструкциями — не могла так легко рухнуть. Эксперты-энтузиасты, обнаружившие на "граунд зиро" элементы взрывчатки, полагают, что разрушение небоскреба — результат так называемого контролируемого взрыва, с их помощью сносят здания.
"Разрушение Седьмой башни выглядит как результат контролируемого взрыва. Эта технология требует подготовки в течение недель и может быть реализована только по заранее спланированному сценарию", — утверждает обнародованный видеоролик движения.
Это не первая попытка представить альтернативную точку зрения на события 9/11. Длившееся три года расследование Национального института стандартов и технологии США пришло к выводу, что обрушение здания было вызвано бесконтрольными пожарами, начавшимися после падения находившейся рядом Северной башни центра. Пожары в здании продолжались семь часов. Трубы, поставляющие воду во внутреннюю систему пожаротушения, были перерезаны в результате обрушения Северной башни. Никаких признаков взрывчатых веществ в обломках здания обнаружено не было. А присутствие в пыли "термических веществ" объяснялось тем, что это компонент грунтовки для окраски стен.
Разрушение Седьмой башни стоит особняком в трагедии, возможно, потому, что на момент коллапса в ней не было людей. Опрос, проведенный накануне 12-й годовщины теракта соцкомпанией YouGov, показал, что 46% американцев вообще не знают, что 11 сентября 2001 года кроме двух башен-близнецов, протараненных самолетами, был разрушен еще и третий небоскреб. Каждый десятый, по данным пула, не верит обнародованным итогам официального расследования, 38% сомневаются в том, что правительство предало огласке всю правду о событиях 9/11.
Утром 11 сентября 2001 года девятнадцать террористов, имеющих отношение к «Аль-Кайеде», разделившись на четыре группы, захватили четыре рейсовых пассажирских авиалайнера. Каждая группа имела как минимум одного члена, прошедшего начальную летную подготовку. Террористы направили два из этих лайнеров в башни Всемирного торгового центра, расположенные в южной части Манхэттена в Нью-Йорке. Рейс 11 American Airlines врезался в башню WTC-1 (северную), а рейс 175 United Airlines — в башню WTC-2 (южную). В результате этого обе башни обрушились, вызвав серьезные разрушения прилегающих строений. Третий самолет (рейс 77 American Airlines) был направлен в здание Пентагона. Пассажиры и команда четвертого авиалайнера (рейс 93 United Airlines) попытались перехватить управление самолетом у террористов, самолет упал в поле около города Шенксвилл в штате Пенсильвания. Помимо 19 террористов, в результате атак погибли 2977 человека из 57 стран мира, еще 24 пропали без вести. Большинство погибших были гражданскими лицами. Ответственность за эти атаки лежит на террористической организации «Аль-Кайеда.