2013թ. օգոստոսի վերջում մայրաքաղաքի խանութներում արդենձվի գնաճ էր նկատվում: Վաճառոնղերը իրավիճակը բացատրում են գազի գնի բարձրացումով՝ առաքիչների վրա հղումով: «Ձվի գները դեռ կշարունակել աճել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց երեևանյան սուպերմարկետներից մեկի վաճառողուհին:
Եվ իրոք, եթե նախկինում բավականին խոշոր չափի ձուն կարելի էր գնել 65 դրամով, ապա այսօր գինն արդենկազմում է 70 դրամ: Ըստ Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, 2013թ. օգոստոսին՝ 2012թ. օգոստոսի համեմատ, հանրապետությունում գրանցվել է ձվի` 27.9%, իսկ 2013թ. հուլիսի համեմատ` 1.2% գնաճ:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Գայանե Սահակյանը, սեպտեմբերի 11-ին հակամենաշնորհային մարմինը տնտեսվարողներին հրավիրում է քննարկումների և պարզաբանումների: Շուկայում իշխող դիրք ունեն «Արաքս թռչնաֆաբրիկան», «Երևանի թռչնաֆաբրիկան» «Լուսակերտի տոհմային թռչնաֆաբրիկան, «Արզնիի տոհմային թռչնաֆաբրիկան»:
Ըստ Գայանե Սահակյանի, տնտեսվարողները կներկայացնեն իրենց հիմնավորումները: Հետո մի քանի օր քննարկումներ կանցկացվեն ներկայացված փաստաթղթերը համադրելով նաև այլ տեղեկատվության հետ, օրինակ՝ միջազգային գներ, հոսանք գազ և այլն:
Արտադրողները հրաժարվում են մեկնաբանել գնաճի պատճառները:
Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հունիսի 7–ին սպառողների համար գազի նոր սակագին էր հաստատել: Մինչև 10 հազար խմ սպառողների համար յուրաքանչյուր 1000 խմ գազի վաճառքի սակագինը կազմեց 156 դրամ (հաշվի առնելով ԱԱՀ-ն), իսկ ավելի քան 10 հազար խմ սպառողների համար յւորաքանչյուր 1000 խմ գազի վաճառքի սակագինը կազմեց 277 դոլար՝ նախկին 243 դոլարի փոխարեն: Էլետրաէներգիան 30 դրամից հասել է 38 դրամի 1 կՎտ/ժ: Հայաստանի համար գազի գինը կազմում է 270 դոլար, բայց այդ գումարի 30 տոկոսը հատուցում էկառավարությունը:

11 Сентябрь 2013 - 05:55 AMT
Еще с конца августа 2013 года в продуктовых магазинах столицы наблюдается подорожание яиц. Продавцы комментируют такую ситуацию, ссылаясь на поставщиков, тем, что это результат повышения цен на газ. «Цены на яйца будут еще расти», – заявила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net продавщица одного из ереванских супермаркетов.
И действительно, если раньше достаточно крупные по размеру яйца можно было приобрести за 65 драмов, то сейчас они уже стоят 70 драмов. Согласно официальным данным Национальной статистической службы Армении, в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на продуктовом рынке «яйца» зафиксирован рост цен на 27,9%. А вот в августе по сравнению с июлем 2013 год рост цен на яйца составил 1,2%.
Как сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Государственной комиссии Армении по защите экономической конкуренции Гаяне Саакян, 11 сентября в антимонопольном органе пройдет рабочая встреча, на которую приглашены представители сферы. Надо отметить, что на рынке яиц доминирующими признаны «Птицефабрика Аракс», «Ереванская птицефабрика», «Лусакертская племенная птицефабрика», «Арзнийская племенная птицефабрика».
По словам Гаяне Саакян, хозсубъекты представят свои обоснования, связанные с повышением цен. Затем на протяжении нескольких дней пройдут обсуждения по этой теме, будут сопоставлены расчеты влияния повышения цен на газ и свет, а также тенденции на мировом рынке, в том числе и повышение цен на корм. Сами же производители пока отказываются официально комментировать зафиксированное подорожание на свою продукцию.