Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում հազարավոր մարդիկ փողոց են դուրս եկել հակակառավարական ցույցերի: Ստամբուլի Իստիկլյալ պողոտայում ցուցարարները բարիկադներ են սարքել և ոստիկանների վրա քարեր են նետում: Բախումների արդյունքում Անթաքիա քաղաքում գազից, պլաստիկ փամփուշտներից ցուցարարներ են տուժել: Կան ձերբակալվածներ:
Բողոքի ակցիայի պատճառ է դարձել ցուցարարներից մեկի՝ 22-ամյա Ահմեդ Ատականի մահը: Նա մահացել է անցած գիշեր Հաթայի շրջանի հիվանդանոցներից մեկում: Ըստ առկա տեղեկատվության, Ատականը մահացել է արցունքաբեր նռնակի պայթյունից, որը նրա գլխին է դիպել, հայտնում է euronews-ը:
Ցույցերը Թուրքիայում անցկացվում են հունիսից ի վեր, երբ կառավարությունը մտադիր էր քանդել Գեզի պուրակն ու տեղում առևտրի կենտրոն կառուցել: Ամառային ակցիաների հետևանքով 5 մարդ զոհվել, մի քանի հազարը վիրավորվել ու ձերբակալվել էին: Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ արցունքաբեր գազ և մահակներ է օգտագործել:

11 Сентябрь 2013 - 06:59 AMT
В Турции тысячи человек вышли на улицы на антиправительственные демонстрации. Протесты проходили во многих городах страны.
В Стамбуле на проспекте Истикляль манифестанты соорудили баррикады из подручных материалов и забрасывали полицию камнями.
В результате стычек с полицией в городе Антакия есть раненые, протестующие пострадали от газа, пластиковых пуль и газовых шашек. Сообщается о задержанных.
Причиной акций протеста стала смерть участника манифестаций 22-летнего Ахмета Атакана. Он скончался минувшей ночью в одной из больниц района Хатай. По имеющейся информации, Атакану в голову попала граната со слезоточивым газом, которую применила полиция для разгона демонстрантов, передает .euronews.
Акции в Турции проходят с июня, когда правительство хотело снести парк Гези и на его месте построить торговый комплекс. В результате летних акций 5 человек погибло, несколько тысяч было ранено и арестовано. Полиция применяла против демонстрантов дубинки и слезоточивый газ.