Մոսկվայի և համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը նամակով դիմել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային: Իր ուղերձում ՌՈւԵ առաջնորդը կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին ականջալուր լինել հոգևոր առաջնորդներին, որոնք դեմ են արտահայտվում ռազմական միջամտությանը Սիրիայում:
«Ռուս ուղղափառ եկեղեցին գիտի մարդկային տառապանքների ու կորուստների գինը, քանի որ մեր ժողովուրդը XX դարում երկու ավերիչ համաշխարհային պատերազմ է վերապրել…Մենք նաև որպես մերն ենք ընկալում ամերիկյան ժողովրդի ցավն ու տառապանքները, որը վերապրեց 2001 թվականի սեպտեմների 11-ի սարսափելի ահաբեկչությունը: Այդ ողբերգական իրադարձության հերթական տարելիցի շեմին դիմում եմ ձեզ կոչով՝ ականջալուր լինել հոգևոր առաջնորդների ձայնին, որոնք դեմ են արտահայտվում ռազմական միջամտությանը Սիրիայում, և նպաստել խաղաղ բանակցությունների շուտափույթ մեկնարկին»,-ասված է Օբամային հասցեագրված պատրիարքի ուղերձում, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Պատրիարքը վստահ է, որ սիրիական ճգնաժամը կարող է հանգուցալուծվել համաշխարհային հանրության աջակցությամբ և կարևոր է օգտագործել բացված հնարավորությունները հակամարտության դիվանագիտական հանգուցալուծման համար, որով նախատեսվում է միջազգային հսկողությանը հանձնել քիմիակն զենքը Սիրիայում:
Այսօր ԱՄՆ Սենատը հետաձգեց քվեարկությունը Սիրիա ռազմական ներխուժման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ Կոնգրեսում մեծամասնություն կազմող դեմոկրատների առաջնորդ Հարի Ռիդը: Նախօրեին նախագահ Օբաման հայտարարել էր, որ ռազմական հարվածը Սիրիային կհետաձգվի այն դեպքում, եթե երկիրը քիմիական զենքը հանձնի միջազգային հսկողությանը: Նման առաջարկ է արել ՌԴ ԱԳՆ-ն, ԱՄՆ-ում այդ քայլը համարել են «պոտենցիալ դրական»: Վաշինգտոնում դեռ ապացուցված են համարում, որ օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում քիմիական զենքի կիրառման մեղավորը կառավարությունն է: Սիրիայում արդեն 2 տարի քաղաքացիական պատերազմ է: Այս ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 100 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:

11 Сентябрь 2013 - 07:12 AMT
Патриарх Московский и всея Руси Кирилл обратился с письмом к президенту США Бараку Обаме. В своем послание предстоятель РПЦ призывает американского лидера прислушаться к голосам религиозных лидеров, выступающих против военного вторжения в Сирию.
«Русская православная церковь знает цену человеческим страданиям и утратам, поскольку наш народ в XX веке пережил две разрушительные мировые войны… Мы также воспринимаем как свои собственные боль и страдания американского народа, пережившего чудовищные террористические атаки 11 сентября 2001 года. Накануне очередной годовщины этого печального события обращаюсь к вам с призывом прислушаться к голосам религиозных лидеров, единодушно выступающих против военного вмешательства в сирийский конфликт, и содействовать скорейшему началу мирных переговоров», — сказано в поступившем в послании патриарха Обаме, пишет РИА Новости.
Патриарх убежден, что нынешний сирийский кризис требует разрешения при участии мирового сообщества и важно использовать открывшиеся возможности для дипломатического разрешения конфликта, предусматривающие контроль международного сообщества над химическим оружием в Сирии.
Сегодня американский сенат отложил намеченное на 11 сентября голосование по вопросу военного вторжения в Сирию. Об этом заявил Гарри Рид, лидер сенаторов-демократов, которые составляют большинство в конгрессе США. Накануне президент США Барак Обама заявил, что военный удар по Сирии будет отложен в том случае, если страна передаст химоружие под международный контроль. Такой план ранее предложил российский МИД, и в США такую стратегию посчитали «потенциально позитивной». В Вашингтоне все еще считают доказанным, что власти Сирии 21 августа применили химическое оружие в окрестностях Дамаска, в результате чего погибли более 1,4 тыс. человек.