11 Սեպտեմբեր 2013 - 08:37 AMT
ՌԴ իշխանությունները սկզբունքային որոշում են կայացրել ընդառաջելու Իրանի ցանկություններին միանգամայն երկու առանցքային հարցերի շուրջ՝ С-300 համալիրների առաքման և Բուշերի ԱԷԿ-ի երկրորդ բլոկի կառուցման մասին:
Ըստ թերթի Կրեմլին մոտիկ աղբյուրների, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարգադրել է սկսել երկու համաձայնագրերի մշակումը: Առաջինը կոչված է հարթելու տարաձայնությունը Թեհրանի հետ ՀՕՊ համակարգերի հարցում՝ Իրանին 800 մլն դոլար արժողությամբ ЗРК С-300ВМ «Անտեյ-2500» հինգ դիվիզիոնների առաքման դիմաց Թեհրանը պետք է ետ կանչի 4 մլրդ դոլարի հայցը «Ռոսօբորոնէքսպորտի» դեմ նախկին պայմանագիրը խզելու համար, գրում է «Կոմերսանտը»:
Ակնկալվում է, որ Թեհրանը կհամաձայնվի «Անտեյ-2500» առաքումներին: Նման փոխզիջմանը պատրաստ լինելու մասին է անուղղակի կերպով հայտարարել ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Սեյեդ Մահմուդ Ռեզա Սաջադին՝ նշելով, որ Իրանի իշխանությունները կարող են «ճկուն լինել»:
Իրանի հետ կապված երկրորդ նախագիծը Ռուսաստանի համար «այնքան էլ շահավետ չէ տնտեսական առումով, դա ավելի շուտ քաղաքական նախագիծ է», հայտարարել է թերթի աղբյուրը: Ըստ նրա, Մոսկվան պատրաստ է Թեհրանի հետ համաձայնագիր կնքել Բուշերի ԱԷԿ-ի երկրորդ բլոկի կառուցման մասին:
Այս երկու հարցերը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մտադիր է քննարկել Իրանի նորընտիր նախագահ Հասան Ռոուհանիի հետ՝ Բիշքեկում կայանալիք Շանհայի Համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում: Փորձագետները նշում են, որ Մոսկվայի ու Թեհրանի մերձեցմանը նպաստել է նաև նրանց տեսակետների ընդհանրությունը Սիրիայում իրավիճակի վերաբերյալ, ինչպես նաև ՌԴ և ԱՄՆ միջև հակասությունների սրումը:
Վերջերս Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած G20 գագաթաժողովում Պուտինը հակված չէր առճակատման, սակայն «հիմա կարելի է արտահայտվել ու գործել՝ հատուցելով ամերիկացիներին Մոսկվայի հանդիպումը չեղյալ համարելու ու Սիրիայի հարցում ՌԴ դիրքորոշման խիստ քննադատության համար», գտնում են փորձագետները, հայտնում է Newsru.com-ը:
Իրանի ՊՆ-ն գրեթե 4 մլրդ դոլար է գնահատում ռուսական С-300 զենիթահրթիռային համակարգերի առաքման ձախողումը»: Ռուսաստանը հրաժարվեց Իրան առաքել С-300 համալիրները 2010թ., երբ այդ երկրի դեմ ՄԱԿ-ը պատժամիջոցներ սահմանեց Իրանական կողմը համապատասխան հայցով կդիմի դատարան և գործը շահելու լավ հնարավորություն ունի, քանի որ ՄԱԿ պատժամիջոցները Թեհրանի դեմ արգելում են հարձակողական զինատեսակների մատակարարումները, իսկ С-300 համալիրները պաշտպանական համակարգ են:

Власти РФ приняли принципиальное решение пойти навстречу пожеланиям Ирана сразу по двум ключевым вопросам – по поставкам ему модифицированных зенитно-ракетных комплексов С-300 и строительству второго энергоблока АЭС в Бушере.
По словам источника газеты, близкого к Кремлю, президент РФ Владимир Путин распорядился начать проработку обоих соглашений. Первое призвано уладить конфликт с Тегераном вокруг систем ПВО: взамен поставки Ирану пяти дивизионов ЗРК С-300ВМ "Антей-2500" стоимостью порядка 800 млн долларов Тегеран должен отозвать иск к "Рособоронэкспорту" на 4 млрд долларов за срыв прежнего контракта, пишет "Коммерсант".
Предыдущий вариант – поставки ЗРК "Тор-М1Э" – Иран не устроил. Однако на поставки "Антея-2500", как ожидается, Тегеран согласится. О готовности к такому компромиссу недавно косвенно заявил посол Ирана в РФ Сейед Махмуд Реза Саджади, сказавший, что иранские власти могли бы "проявить гибкость".
Второй проект, связанный с Ираном, для России "не особо выгоден с экономической точки зрения – он скорее политический", заявил источник газеты. По его словам, Москва готова подписать с Тегераном соглашение о строительстве второго энергоблока АЭС в Бушере. Обе темы президент РФ Владимир Путин намерен обсудить с новым иранским лидером Хасаном Роухани в ходе их первой встречи – на полях саммита ШОС в Бишкеке. Эксперты отмечают, что на сближение Москвы и Тегерана во многом повлияла общность их взглядов на ситуацию в Сирии, а также обострение противоречий РФ с США.
На прошедшем недавно в России саммите G20 Путин вел себя подчеркнуто неконфронтационно, но "теперь можно высказаться и отыграться – и за отмену американцами московского саммита, и за жесткую критику с их стороны позиции России по Сирии", полагают некоторые эксперты, передает Newsru.com.
В 2012 году министерство обороны Ирана оценило срыв поставок российских зенитных ракетных комплексов С-300 в 3,985 млрд долларов. Эта сумма содержится в иске к "Рособоронэкспорту", поданном иранской стороной в Третейский суд в Женеве, и включает в себя все неустойки по поставкам российского вооружения Тегерану.
Россия отказалась поставлять Ирану комплексы С-300 в 2010 году, когда в отношении страны были введены санкции ООН.
Как заявил тогда директор Центра изучения современного Ирана Раджаб Сафаров, в исковом требовании Ирана содержатся не только неустойки по контракту на поставку С-300, а вообще по всем соглашениям с 1996 года.
Иранская сторона имеет высокие шансы выиграть в суде, поскольку санкции ООН, введенные в отношении Тегерана, запрещают лишь поставки наступательных видов вооружений и не затрагивают поставки оборонительных систем С-300.