ԱՄՆ-ն սկսել է որոշ տեսակի զենք առաքել սիրիական ընդդիմությանը: Այդ մասին Վաշինգտոնում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Սիրիայի ընդդիմադիր և հեղափոխական ուժերի ազգային կոալիցիայի ներկայացուցիչ Հալիդ Սալեհը, հայտնում է ITAR-TASS-ը:
Ըստ Սալեհի, նա ԱՄՆ է ժամանել Թուրքիայից ընդդիմության պատվիրակության կազմում, Կոնգրեսում և վարչակազմում հանդիպումների նպատակով, որպեսզի կոչ անի ԱՄՆ օրենսդիրներին հավանություն տալ ռազմական միջամտութայնը Սիրիայում:
Մինչ այդ ԱՄՆ-ն օգնում էր ընդդիմության ուժերին, միայն «ոչ մարտական սպառազինություն» տրամադրելով նրանց: Սակայն, ինչպես ասել է Սալեհը, վերջերս «Սիրիայի ազատ բանակի Գերագույն ռազմական խորհուրդը ստանում է նաև որոշ տեսակի սպառազինություն»: Ըստ նրա, այդ խմբավորումը կարողացել է համոզել ԱՄՆ-ին, որ ամերիկյան զենքը «վատ ձեռքերում չի հայտնվի»:
Ընդ որում հենց սեպտեմբերի 10-ին ԱՄՆ նախագահը իր հեռուստաուղերձում հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն չի միջամտի քաղաքացիական պատերազմին Սիրիայում: «Մենք պետք է կանխենք քիմիական զենքի կիրառումն ու հետագա տարածումը»,-ասել է Օբաման: Ըստ նրա, ԱՄՆ-ն պետք է ազդանշան տա, որ թույլ չի տա զանգվածային ոչնչացման զենք օգտագործել: «Դա է իմ գնահատականը որպես գլխավոր հրամանատարի»,-ասել է նախագահը: Օբաման հաստատել է, որ Վաշինգտոնը չի կասկածում, որ սիրիական իշխանությունները մասնակից են Դամասկոսի արվարձանում քիմիական զենքի կիրառմանը:
«Սիրիայի տարածք զորքեր չեմ ուղարկի, անորոշ ժամկետով ռազմական գործողություններ չեմ ծավալի, ինչպես Իրաքում ու Աֆղանստանում, ինչպես նաև երկարատև օդային հարվածներ չեմ սկսի, ինչպես Լիբիայի ու Կոսովոյի դեպքում էր»,- ասել է Օբաման:
Միացյալ Նահանգների նախագահը նաև նշել է, որ «Ալ Քայիդա» ահաբեկչական խմբավորումը կարող է Սիրիայում քաոսի դեպքում ամրապնդել իր դիրքերը:
ԱՄՆ նախագահը նաև դիմել է Կոնգրեսին՝ առաջարկելով հետաձգել Սիրիայի վերաբերյալ քվեարկությունը, ռուսական առաջարկի պատճառով: Նա խոստովանել է, որ փոխել է մտադրությունը Ռուսաստանի առաջարկության շնորհիվ:
Ռուսաստանը Սիրիային առաջարկել է քիմիական զենքը միջազգային հանրության հսկողությանը հանձնել: Սիրիայի ԱԳՆ ղեկավարն ու երկրի վարչապետը համաձայնվել էին ռուսական այդ նախաձեռնության հետ: Քիմիական զենքի սիրիական արսենալը ամենախոշորներից է Մերձավոր Արևելքում: ԱՄՆ-ն Ասադին մեղադրում է օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում քիմիական հարձակման մեջ, որի ընթացքում ավելի քան 1400 մարդ էր զոհվել: Սիրիական իշխանությունները կտրականապես հերքում են քիմիական զենքի կիրառումն ու հարձակման մեջ մեղադրում են ապստամբներին:

11 September 2013 - 09:56 AMT
The United States has begun distributing some weapons to the Syrian rebels, a spokesman for the Syrian Coalition of groups opposed to President Bashar al-Assad said on Tuesday, Sept 10, after months of reported delays, according to Reuters.
White House officials suggested in June that President Barack Obama had decided to provide military aid to the Syrian rebels, but in the months since, rebel leaders and U.S. lawmakers have said no lethal assistance has arrived.
"The U.S. is distributing non-lethal aid and … some lethal assistance as well to the SMC (Supreme Military Council)," Saleh told a news conference, referring to the council that oversees operations of rebels loyal to General Salim Idriss.
The United States is providing lethal assistance "because they are sure that the mechanisms that the SMC has established are well tested and they will be sure that the weapons are not falling into the wrong hands," Saleh said.
He apparently referred to Washington's concerns that U.S. arms could end up benefiting radical Islamist groups, such as the al Nusra Front, active in northern Syria.
Saleh's comments at a Washington news conference may be the first public indication that U.S.-provided military goods such as arms or ammunition are actually moving to anti-Assad forces.
One U.S. government source said it was "unlikely" that any U.S.-supplied arms were on the ground in the hands of Syrian rebels at this time, while not dismissing the possibility that such aid was in the works.
Separately, Secretary of State John Kerry said on Tuesday that Washington was trying to upgrade its support for the Syrian opposition.
"It is ramping up, but I can tell you that many of the items that people have complained were not getting (to) them are now getting to them," Kerry said in a Google+ Hangout interview. He declined to say what military items were arriving.
Rebel spokesman Saleh, who is based in Turkey, spoke at a news conference called to urge the U.S. Congress to authorize Obama's proposal for limited military strikes in Syria following a chemical weapons attack on rebel areas outside Damascus on August 21 that the United States has blamed on Assad's forces.
Saleh said rebel military leaders were coordinating with the countries that might participate in a U.S.-led strike. He said the Supreme Military Council also had a plan to derive tactical benefits from the strikes if they do take place, such as by securing areas that are hit.
The chances of U.S. military action have receded, however, since Russia offered a proposal on Monday for Syria to surrender its chemical weapons stockpile to international control.
Rebel sources recently confirmed receipt of arms such as anti-tank weapons financed by Saudi Arabia, which arrived last month through Jordan.