11 Սեպտեմբեր 2013 - 11:34 AMT
Չորեքշաբթի հուժկու պայթյուն է որոտացել Լիբիայի ԱԳՆ շենքի մոտ Բենգազի քաղաքում՝ շինությանը լուրջ վնաս է հասցվել, հայտնում է Al Arabiya-ն ականատեսների վրա հղումով: Զոհերի ու տուժածների քանակի մասին տեղեկություններ դեռ չկան: Պատահարի վայրը շրջապատված է զինծառայողներով:
Ըստ նախնական տվյալների, պայթուցիկ սարքը գտնվում էր նախարարության մոտ կայանած ավտոմեքենայում: AFP լուսանկարիչը հայտնել է, որ շենքի զգալի մասը փլուզվել է: Բացի այդ, պայթյունից տուժել է նաև հարևանությամբ գտնվող ԿԲ գրասենյակը:
Ահաբեկչությունը տեղի է ունեցել Բենգազիում ԱՄՆ դեսպանատան վրա հարձակման տարելիցի օրը, որի արդյունքում զոհվեց ԱՄՆ դեսպան Քրիս Սթիվենսը և առաքելության ևս 3 աշխատակիցներ:
Ըստ տեղի վերլուծաբանների, այդ գրոհը կարող էր «նվիրված լինել» նաև 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ի իրադարձություններին: Բենգազին, որը համարվում է «լիբիական հեղափոխության օրրանը», այսօր դարձել է մի վայր, որտեղ տեղակայված են ծայրահեղական զինյալները: Նրանց մի մասը անմիջական կապի մեջ է «Ալ Քայիդայի» հետ, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
2012թ. սեպտեմբերի 11-ին Բենգազիում ԱՄՆ հյուպատոսության վրա հարձակման արդյունքում սպանվեցին Լիբիայում ԱՄՆ դեսպան Քրիս Սթիվենսն ու երեք այլ դիվանագետներ: Ըստ սկզբնական վարկածի, հյուպատոսության վրա հարձակման պատճառը «Մահմեդականների անմեղությունը» ֆիլմի ցուցադրությունն էր էկրաններին, որտեղ իսլամն ու Մուհամմեդ մարգարեն խիստ քննադատության են ենթարկվում: Սակայն հետաքննության արդյունքում պարզ դարձավ, որ ակցիան ոչ մի կապ չունի տեսահոլովակի հետ ու նախապես էր պլանավորված՝ 2001թ. սեպտեմբերի 11-ի տարելիցի կապակցությամբ:
2012թ. հոկտեմբերի 25-ին Եգիպտոսի իշխանությունները հայտնեցին, որ անվտանգության ծառայությունների աշխատակիցների հետ փոխհրաձգության ժամանակ ոչնչացվել է Լիբիայում ԱՄՆ դեսպանի սպանությանը մեղսակից անձնավորությունը:
Բենգազիում ԱՄՆ դեսպանատան վրա հարձակման հրահրման մեղադրանքով մեկ տարվա ազատազրկման է դատարապրտվել «Անսար ալ Շարիա» ծայրահեղական իսլամիստական խմբավորման առաջնորդ Աբու Այուբը:

11 Сентябрь 2013 - 11:00 AMT
Сильный взрыв прогремел в среду у здания министерства иностранных дел Ливии в городе Бенгази, строению нанесен серьезный ущерб, сообщает Al Arabiya со ссылкой на очевидцев. О количестве жертв и пострадавших пока не сообщается. Место происшествия оцепили военнослужащие.
По предварительным данным, взрывное устройство находилось в припаркованном рядом с министерством автомобиле. Фотограф агентства AFP сообщил, что значительная часть здания разрушена. Кроме того, взрыв серьезно повредил расположенный поблизости офис Центрального банка.
Теракт произошел в годовщину нападения на американское представительство в Бенгази, в результате которого погиб посол США Крис Стивенс и еще трое сотрудников миссии.
По оценкам местных аналитиков, эта атака может быть приурочена к событиям 11 сентября 2001 года. Бенгази, который считается "колыбелью ливийской революции", сегодня стал районом, где базируются радикальные вооруженные группировки. Ряд из них поддерживают прямые связи с "Аль-Каидой", сообщает ИТАР-ТАСС.
В результате нападения на американское консульство в Бенгази 11 сентября 2012г. были убиты посол США в Ливии Крис Стивенс и три других американских дипломата. Согласно изначальной версии, причиной атаки на здание дипмиссии стал протест против выхода на экраны фильма "Невинность мусульман", в котором ислам и пророк Мухаммед подвергаются резкой критике. Однако в ходе расследования стало ясно, что акция никак не связана с резонансным видеороликом и была спланирована заранее, к годовщине терактов 11 сентября 2001г.
25 октября 2012 года власти Египта сообщили, что в перестрелке с агентами служб безопасности был уничтожен человек, причастный к убийству посла США в Ливии.
Также к году лишения свободы за подстрекательство к нападению на американское консульство в Бенгази был приговорен судом Туниса лидер радикальной исламистской группировки "Ансар Аль-Шариа" Абу Аюб.