Խնդիրները Սիրիայում չեն ավարտվի քիմիական զենքը միջազգային հանրության հսկողությանը հանձնելով, լրագրողներին է ասել Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը, հայտնում է TRT Haber հեռուստաալիքը: «Արևմուտքը, մասնավորապես ԱՄՆ-ն, պետք է հասկանան, որ քիմիական զենքի հանձնումը միջազգային հսկողությանը չի լուծի Սիրիայի խնդիրները: Գործուն մոտեցում է հարկավոր»,-ասել է թուրք նախագահը: Ըստ նրա, սիրիական ճգնաժամի հետևանքով արդեն շուրջ 100 հազար մարդ է զոհվել, դրան անհրաժեշտ է վերջ տալ, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Ռուսաստանն այսօր ՄԱԿ ԱԽ-ին է փոխանցել սիրիացի գրոհայինների կողմից քիմիական զենքի օգտագործման ապացույցները:
Մինչ այդ Ռուսաստանն առաջարկել էր Սիրիային քիմիական զենքը հանձնել միջազգային հսկողության տակ: Սիրիան համաձայնվել է:
Քիմիական զենքի հանդեպ հսկողություն հաստատելու նախաձեռնությունը ռազմական միջամտության մասին հարցը ետին պլան է մղել: Դա խոստովանել են Սպիտակ տանը, գրում է «Ռոյթերսը»: Ըստ դեմոկրատ սենատորների, նրանք նաև այն կարծիքի են, որ այժմ հայտնվել է խնդիր դիվանագիտական ճնապարհով լուծելու հնարավորություն:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հեռուստատեսությամբ ամերիկացիներին ուղղված իր ուղերձում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն չի միջամտի Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմին. «Դեմ էի ռազմական գործողություններին, որովհետև մենք չենք կարող ուժի միջոցով լուծել այլ երկրում ընթացող քաղաքացիական պատերազմը»,- հայտարարել է Օբաման: Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ ԱՄՆ շահերից է բխում Սիրիային հարվածելը. այն կկանխի երկրում քիմիական զենքի կիրառումը. «Մենք պետք է կանխենք քիմիական զենքի հետագա կիրառումն ու տարածումը»,- նշել է ԱՄՆ նախագահը:
«Սիրիայի տարածք զորքեր չեմ ուղարկի, անորոշ ժամկետով ռազմական գործողություններ չեմ ծավալի, ինչպես Իրաքում ու Աֆղանստանում, ինչպես նաև երկարատև օդային հարվածներ չեմ սկսի, ինչպես Լիբիայի ու Կոսովոյի դեպքում էր»,- ասել է Օբաման:
Միացյալ Նահանգների նախագահը նաև նշել է, որ «Ալ Քայիդա» ահաբեկչական խմբավորումը կարող է Սիրիայում քաոսի դեպքում ամրապնդել իր դիրքերը:
ԱՄՆ նախագահը նաև դիմել է Կոնգրեսին՝ առաջարկելով հետաձգել Սիրիայի վերաբերյալ քվեարկությունը, ռուսական առաջարկի պատճառով: Նա խոստովանել է, որ փոխել է մտադրությունը Ռուսաստանի առաջարկության շնորհիվ:
Ռուսաստանը Սիրիային առաջարկել է քիմիական զենքը միջազգային հանրության հսկողությանը հանձնել: Սիրիայի ԱԳՆ ղեկավարն ու երկրի վարչապետը համաձայնվել էին ռուսական այդ նախաձեռնության հետ: Քիմիական զենքի սիրիական արսենալը ամենախոշորներից է Մերձավոր Արևելքում: ԱՄՆ-ն Ասադին մեղադրում է օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում քիմիական հարձակման մեջ, որի ընթացքում ավելի քան 1400 մարդ էր զոհվել: Սիրիական իշխանությունները կտրականապես հերքում են քիմիական զենքի կիրառումն ու հարձակման մեջ մեղադրում են ապստամբներին:

Проблемы в Сирии не закончатся после передачи химического оружия под международный контроль, сказал журналистам в среду президент Турции Абдулла Гюль, передает телеканал TRT Haber. "Запад и, в частности США, должны понимать, что после передачи химоружия под международный контроль проблемы Сирии на этом не закончатся. Необходим более действенный подход", – сказал президент Турции. По его словам, в ходе сирийского кризиса погибло уже более 100 тысяч человек, и этому необходимо в кратчайшее время положить конец, передает Тренд.
Россия передала сегодня в Совбез ООН свидетельства использования химического оружия сирийскими боевиками.
Ранее Москва предложила Дамаску передать имеющееся у него химоружие под международный контроль. Сирия на это предложение уже согласилась.
Инициатива по сдаче химического оружия отодвинула удар по Сирии на второй план. Это признали в Белом Доме, пишет Reuters. По словам сенаторов-демократов, они также придерживаются мнения о том, что теперь появился шанс решить проблему дипломатическим путем.
Накануне президент США Барак Обама заявил в телеобращении к нации, что США не будут вмешиваться в гражданскую войну в Сирии. "Я был против военных действий, потому что мы не можем решить чужую гражданскую войну путем применения силы", — сказал Обама.
"Я не пошлю войска на территорию (Сирии), я не буду проводить военные действия неопределенный срок, как в Ираке или Афганистане, и не буду проводить долгую кампанию с воздуха, как в Ливии или Косово", — сказал Обама, передает РИА Новости.
Однако он подчеркнул, что террористическая группировка "Аль-Кайида" может укрепить свои позиции в случае хаоса в Сирии. "Если мы не будем действовать, тогда "Аль-Кайида" может там укрепиться", — сказал Обама. Президент США также обратился к конгрессу с предложением отложить голосование по Сирии в связи с российским предложением передать химическое оружие в этой ближневосточной стране под международный контроль.