Ֆրանսիան նախկինի պես պատրաստ է ուժ կիրառել սիրիական ճգնաժամի կարգավորման համար, Ֆրանսիայի պաշտպանության գծով խորհրդի ներկայացուցիչների նեղ շրջանակի հետ նիստից հետո հայտարարել էՖրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ AFP-ի վրա հղումով:
Օլանդը նշել է, որ Ֆրանսիան մտադիր է ՄԱԿ ԱԽ-ում դիտարկել քիմիական զենքի օգտագործման հսկողության բոլոր հնարավոր տարբերակները:
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարել է, որ Փարիզը մտադիր է ՄԱԿ ԱԽ ներկայացնել մի բանաձևի նախագիծ, որով պահանջվում է Սիրիայից քիմիական զենքը միջազգային հսկողության հանձնել: Ֆրանսիական բանաձևի նախագիծը դատապարտում է օգոստոսի 21-ի քիմիական գրոհը և դրա համար մեղքըբարդում Դամասկոսի վրա:
Սեպտեմբերի 11-ին Ռուսաստանը ՄԱԿ ԱԽ-ին է փոխանցել սիրիացի գրոհայինների կողմից քիմիական զենքի օգտագործման վերաբերյալ փաստաթղթերը: Մինչ այդ Ռուսաստանն առաջարկել էր Սիրիային միջազգային հսկողության տակ հանձնել քիմիական զենքը, ինչին Սիրիան համաձայնվել էր:
Քիմիական զենքի վերաբերյալ հսկողություն հաստատելու նախաձեռնությունը ռազմական միջամտության մասին հարցը հետին պլան է մղել: Դա խոստովանել են Սպիտակ տանը, գրում է Reuters-ը: Ըստ դեմոկրատ սենատորների, նրանք նաև այն կարծիքի են, որ այժմ խնդիրը դիվանագիտական ճնապարհով լուծելու հնարավորություն է հայտնվել:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հեռուստատեսությամբ ամերիկացիներին ուղղված իր ուղերձում հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն չի միջամտի Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմին. «Դեմ էի ռազմական գործողություններին, որովհետև մենք չենք կարող ուժի միջոցով լուծել այլ երկրում ընթացող քաղաքացիական պատերազմը»,- հայտարարել էր Օբաման: Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ ԱՄՆ շահերից է բխում Սիրիային հարվածելը. այն կկանխի երկրում քիմիական զենքի կիրառումը. «Մենք պետք է կանխենք քիմիական զենքի հետագա կիրառումն ու տարածումը»,- նշել էր ԱՄՆ նախագահը:
«Սիրիայի տարածք զորքեր չեմ ուղարկի, անորոշ ժամկետով ռազմական գործողություններ չեմ ծավալի, ինչպես Իրաքում ու Աֆղանստանում, ինչպես նաև երկարատև օդային հարվածներ չեմ սկսի, ինչպես Լիբիայի ու Կոսովոյի դեպքում էր»,- ասել էր Օբաման:
Միացյալ Նահանգների նախագահը նաև նշել էր, որ «Ալ Քայիդա» ահաբեկչական խմբավորումը կարող է Սիրիայում քաոսի դեպքում ամրապնդել իր դիրքերը:
ԱՄՆ նախագահը նաև դիմել էր Կոնգրեսին՝ առաջարկելով հետաձգել Սիրիայի վերաբերյալ քվեարկությունը, ռուսական առաջարկի պատճառով: Նա խոստովանել էր, որ փոխել է մտադրությունը Ռուսաստանի առաջարկության շնորհիվ:
Ռուսաստանը Սիրիային առաջարկել էր քիմիական զենքը միջազգային հանրության հսկողությանը հանձնել: Սիրիայի ԱԳՆ ղեկավարն ու երկրի վարչապետը համաձայնվել էին ռուսական այդ նախաձեռնության հետ: Քիմիական զենքի սիրիական արսենալը ամենախոշորներից է Մերձավոր Արևելքում:
ԱՄՆ-ն Ասադին մեղադրում է օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում քիմիական հարձակման մեջ, որի ընթացքում ավելի քան 1400 մարդ էր զոհվել: Սիրիական իշխանությունները կտրականապես հերքում են քիմիական զենքի կիրառումն ու հարձակման մեջ մեղադրում են ապստամբներին:

Франция по-прежнему готова применять силу для урегулирования сирийского кризиса, заявил в среду президент Франции Франсуа Олланд после заседания узкого круга представителей совета по обороне Франции, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Франс Пресс.
Олланд отметил, что Франция намерена рассмотреть в СБ ООН все возможные варианты эффективного контроля за применением химического оружия.
Французский президент встретился с ограниченным кругом представителей совета по обороне утром в среду, темой обсуждения стала ситуация в Сирии.
Во вторник министр иностранных дел Франции заявлял, что Париж представит СБ ООН проект резолюции, требующий от Сирии передать химоружие под международный контроль. Французский проект резолюции будет включать осуждение химатаки 21 августа и возложение вины за это на Дамаск.
Россия сегодня, 11 сентября, передала в Совбез ООН свидетельства использования химического оружия сирийскими боевиками.
Ранее Москва предложила Дамаску передать имеющееся у него химоружие под международный контроль. Сирия на это предложение уже согласилась.
Инициатива по сдаче химического оружия отодвинула удар по Сирии на второй план. Это признали в Белом Доме. По словам сенаторов-демократов, они также придерживаются мнения о том, что теперь появился шанс решить проблему дипломатическим путем.
Накануне президент США Барак Обама заявил в телеобращении к нации, что США не будут вмешиваться в гражданскую войну в Сирии. "Я был против военных действий, потому что мы не можем решить чужую гражданскую войну путем применения силы", — сказал Обама.
"Я не пошлю войска на территорию (Сирии), я не буду проводить военные действия неопределенный срок, как в Ираке или Афганистане, и не буду проводить долгую кампанию с воздуха, как в Ливии или Косово", — сказал Обама, передает РИА Новости.
Однако он подчеркнул, что террористическая группировка "Аль-Кайида" может укрепить свои позиции в случае хаоса в Сирии. "Если мы не будем действовать, тогда "Аль-Кайида" может там укрепиться", — сказал Обама. Президент США также обратился к конгрессу с предложением отложить голосование по Сирии в связи с российским предложением передать химическое оружие в этой ближневосточной стране под международный контроль.