Որքան մոտենում է ԱՄՆ Ռեզերվային դաշնային ծառայությունը (ՌԴԾ) նիստը, նվիրված տոկոսադրույքներին ու խթանման միջոցների ծավալների կրճատմանը, այնքան ուշադիր են շուկայի մասնակիցները հետևում մակրոտնտեսական ցուցանիշների հրապարակումներին: Մանրածախ վաճառքի ծավալներն ԱՄՆ-ում շարունակում են աճը՝ սեպտեմբերի առաջին շաբաթում աճը կազմել է +4,6% տարեկան կտրվածքով, ինչը հաստատում է որ երկրի տնտեսությունն աստիճանաբար վերականգնվում է: Գլխավոր ինտրիգն այն է, թե արդյոք ՌԴԾ-ն վերականգնման այս տեմպերը կայուն միտում կհամարի և կգնա արդյոք խթանման ծրագրի կրճատմանը:
Վաղվա օրը կարող է հաջող լինել միասնական եվրոպական արժույթի համար, քանի որ հրապարակվելու է Եվրոպական Կենտրոնական բանկի զեկույցը, որին կհաջորդի ԵԿԲ ղեկավար Մարիո Դրագիի ելույթը: Հաշվի առնելով վերջին փոփոխությունները արտադրության հատվածի ցուցանիշներում, կարելի է դրական գնահատական ակնկալել տարածաշրջանի տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ գերատեսչության ղեկավարի կողմից, ինչը կարող է նպաստել եվրոյի 1,32 դոլարի սահմանը հատելու ձգտմանը:
FOREX CLUB-ը տալիս է հետևյալ առևտրային խորհուրդը՝ վաճառել եվրոն 1,3260 ընթացիկ գնով՝ ակնկալելով նվազում մինչև 1,3090:
Ըստ Հայաստանի ԿԲ տվյալների, 1 եվրոյի միջին կշռված փոխարժեքը սեպտեմբերի 11-ին կազմել է 543.21 դրամ՝ սեպտեմբերի 10-ի համեմատ նվազելով 0.85 կետով:

Чем ближе дата заседания ФРС по вопросу процентных ставок и вопросу сокращения объемов стимулирования, тем внимательнее участники рынка относятся в публикации макроэкономических показателей по стране. Объемы розничных продаж в США продолжают свой рост, за первую неделю сентября значение составило +4,6% в годовом исчислении, что подтверждает процесс постепенного восстановления экономики страны. Главная интрига состоит в том, сочтет ли ФРС нынешние темпы восстановления устойчивой тенденцией и отважится ли на начало сворачивания программы стимулирования.
Завтрашний день снова может оказать поддержку единой европейской валюте, поскольку будет опубликован отчет ЕЦБ, а следом за ним пройдет выступление главы Европейского Центробанка Марио Драги. С учетом последних изменений в показателях в производственном секторе, можно ожидать позитивной оценки экономической ситуации в регионе со стороны главы ведомства, что способно поддержать стремление евро подняться выше отметки 1,32 доллара.
FOREX CLUB дает следующую торговую рекомендацию: продавать евро по текущей цене на уровне 1,3260 ожидаем нисходящее движение с целью 1,3090
Согласно данным Центрального банка Армении курс 1 евро 11 сентября составил 543.21 драма, сократившись по сравнению с 10 сентября на 0.85 пункта.