Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 12-ին հանձնարարել է պետական սահմանի մասին պայմանագիր ստորագրել Հարավային Օսեթիայի հետ: «Հանձնարարել Ռուսաստանի ՆԳՆ-ին բանակցել հարավօսական կողմի հետ և պայմանավորվածության հասնելուն պես ՌԴ անունից ստորագրել վերոնշյալ պայմանագիրը»,-ասվում է Պուտինի կարգադրության մեջ, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Համաձայնագրով որոշվում է պետական սահմանի գիծը Ռուսաստանի և Հարավային Օսեթիայի Հանրապետության միջև, որն անցնում է Գլխավոր Կովկասյան լեռնաշղթայի գագաթներով: Պետական սահմանի գիծը, նկարագրությանը համապատասխան, գծանշված է տոպոգրաֆիական քարտեզի վրա, որը պայմանագրի անքակտելի մասն է:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ՌԴ կառավարության մամլո ծառայությունը, այդ պայմանագրի կնքումը «կնպաստի Ռուսաստանի Դաշնության պետական սահմանի միջազգային իրավական ձևակերպմանը, թույլ կտա ձեռնարկել սահմանի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումներ»:
Օսեթիայի կառավարության սահմանազատման ու սահմանագծման հանձնաժողովի նախագահ Մուրատ Ջիոևը ավելի վաղ արդեն հայտարարել էր, որ իր երկիրը պատրաստ է պայմանագրի կնքմանը:
Ինչպես գրում է «Ռոսբալտը», Վրաստանն ունի օրենք, որով կորցրած Աբխազիան ու Հարավային Օսեթիան սահմանում է որպես Ռուսաստանի կողմից «գրավյալ» տարածքներ:
Ռուսաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Վրաստանից անջատված Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի անկախությունը 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմից հետո: Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի կառավարությունների հետ համաձայնությամբ այդ տարածքներում տեղակայված են ռուսական զորքեր: Սուխումում և Ցխինվալում բացվել են ՌԴ դեսպանատներ: Վրացական իշխանություններն ի պատասխան խզել են դիվանագիտական հարաբերությունները ՌԴ հետ:
Հարավային Օսեթիայի միջազգային իրավական կարգավիճակի հարցը վիճահարույց է: Հարավային Օսեթիայի Հանրապետության անկախությունը 2008-2011 թթ. Ռուսաստանից բացի ճանաչել են ՄԱԿ անդամ ևս 4 պետություններ՝ Նիկարագուան, Նաուրուն, Վենեսուելան և Տուվալուն:

Президент России Владимир Путин сегодня, 12 сентября, поручил подписать договор о государственной границе РФ с Южной Осетией. "Поручить МИД России провести переговоры с югоосетинской стороной и по достижении договоренности подписать от имени РФ указанный договор", – говорится в распоряжении Путина, сообщает ИТАР-ТАСС.
Соглашением определяется линия государственной границы между Россией и Республикой Южная Осетия, которая проходит по вершинам Главного Кавказского хребта. Линия прохождения госграницы в соответствии с описанием изображена на топографической карте, которая составляет неотъемлемую часть договора.
Как ранее подчеркнули в пресс-службе российского правительства, заключение этого договора "будет способствовать международно-правовому оформлению государственной границы Российской Федерации, позволит осуществить мероприятия по укреплению режима границы".
Председатель комиссии правительства Осетии по делимитации и демаркации границы Мурат Джиоев ранее заявлял, что его страна готова к подписанию договора с Россией.
Как пишет Росбалт, ранее Грузия приняла закон, который определяет утраченные Абхазию и Южную Осетию как "оккупированные" Россией территории.
Россия официально признала отделившиеся от Грузии Абхазию и Южную Осетию после августовской войны 2008 года. По соглашению с абхазскими и южноосетинскими властями на этих территориях размещены российские войска. В Сухуми и Цхинвали были открыты посольства РФ. Грузинские власти в ответ разорвали дипломатические отношения с РФ. Вопрос о международно-правовом статусе Южной Осетии является спорным: независимость Республики Южная Осетия в 2008—2011 гг., помимо России, была признана еще четырьмя государствами-членами ООН – Никарагуа, Науру, Венесуэлой и Тувалу.