12 Սեպտեմբեր 2013 - 11:23 AMT
ԱՄՆ Սենատը մտադիր է առաջարկել Բարաք Օբամային 45 օրով հետաձգել հարվածը Սիրիային, ինչը թույլ կտա կյանքի կոչել Մոսկվայի նախաձեռնությունը քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ, գրում է «Կոմերսանտ» թերթը: Դիվանագիտական ջանքերի արդյունքներին սպասելու որոշման մասին Օբաման հայտարարել էր ԱՄՆ ժողովրդին ուղղված իր հեռուստաուղերձում:
Ըստ թերթի աղբյուրների, Սպիտակ տան խմբագիրները ստիպված էին վերջին պահին, տառացիորեն ելույթից մի քանի ժամ առաջ փոփոխություններ մտցնել Օբամայի ելույթում: Ըստ աղբյուրների, սկզբում նախատեսվում էր, որ Օբաման կբացատրի համաքաղաքացիներին, թե ինչու է հարկավոր ԱՄՆ զինված միջամտությունը ներսիրիական հարցերին: Սակայն արդյունքում նախագահն, ինչպես հայտնի է, խոստացավ, որ Վաշինգտոնը կուսամնասիրի ռուսական նախաձեռնությունը և կշարունակի խորհրդակցությունները Մոսկվայի հետ այդ թեմայի շուրջ: Օբաման նաև հայտնեց, որ խնդրել է Կոնգրեսին հետաձգել քվեարկությունը սիրիական բանաձևի վերաբերկալ:
Շաբաթվա սկզբում Մոսկվան առաջարկեց Դամասկոսին հանձնել միջազգային հսկողությանը իր մոտ եղած քիմիական զենքը: Սիրիան արդեն համաձայնվել է այդ առաջարկությանը: Սեպտեմբերի 10-ին Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալլեմը ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նառիշկինի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ Ռուսաստանի առաջարկը հավանության է արժանացել պաշտոնական Դամասկոսի կողմից:
Ռուսաստանը նաև ՄԱԿ ԱԽ է փոխանցել սիրիական գրոհայինների կողմից քիմիական զենք օգտագործելու ապացույցները:
Սիրիական ընդդիմության ազգային կոալիցիան ռուսական առաջարկն անընդունելի քաղաքական քայլ է համարել: Սակայն ավելի ուշ մեկ այլ ընդդիմադիր կազմակերպության՝ Սիրիայի Ազգային համակարգող կենտրոնի ղեկավար Հեյսամ Մանաան հայտարարել է, որ ընդդիմությունն առաջարկել է Ռուսաստանի հսկողությանը հանձնել Սիրիայի քիմիական զենքը մինչ անցումային կառավարության ձևավորումը:
Սեպտեմբերի 12-ին Սիրիական ընդդիմության զինված թևը՝ Սիրիայի ազատ բանակը (ՍԱԲ), մերժել է քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ ռուսական նախաձեռնությունը, հինգշաբթի հայտնել է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը, ՍԱԲ զինված կազմավորումների հրամանատար Սելիմ Իդրիսի հայտարարության վրա հղումով:
Ինչպես խոստովանել են Սպիտակ տանը, քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու նախաձեռնությունը երկրորդ պլան է մղել Սիրիայում ռազմական միջամտության հարցը: ԱՄՆ ժողովրդին հասցեագրված ուղերձում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն չի միջամտի Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմին: «Ես դեմ էի ռազմական գործողություններին, քանի որ մենք չենք կարող դադարեցնել օտարների քաղաքացիական պատերազմը ուժ կիրառելով»,-ասել է Օբաման:
Նա նշել է նաև, որ հարվածը Սիրիային, որը կկանխի քիմիական զենքի կիրառումը, բխում է ԱՄՆ շահերից: «Դա իմ գնահատականն է որպես գլխավոր հրամանատարի»,- նշել է նախագահը՝ հաստատելով, որ Վաշինգտոնը չի կասկածում օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում քիմիական գրոհին սիրիացի ղեկավարների մեղսակցությանը:
ԱՄՆ նախագահը նաև դիմել է Կոնգրեսին՝ առաջարկելով հետաձգել Սիրիայի վերաբերյալ քվեարկությունը ռուսական առաջարկի պատճառով:

Сенат США собирается предложить президенту Бараку Обаме отложить на 45 дней нанесение удара по Сирии, чтобы дать возможность реализовать инициативу Москвы о передаче сирийского химического оружия под международный контроль, пишет газета "Коммерсант". О решении дождаться результатов дипломатических усилий, прежде чем отдавать распоряжение о бомбежке, Обама заявил в телеобращении к нации.
По данным источников газеты, спичрайтерам Белого дома пришлось переписывать выступление американского лидера буквально за несколько часов до эфира. По словам источников, первоначально планировалось, что Обама объяснит согражданам, почему необходимо военное вмешательство США во внутрисирийские дела. Однако в итоге президент, как известно, пообещал, что Вашингтон изучит российскую инициативу и продолжит консультации с Москвой на эту тему. Барак Обама также сообщил, что попросил Конгресс отложить голосование по сирийской резолюции.
В начале недели Москва предложила Дамаску передать имеющееся у него химоружие под международный контроль. 10 сентября глава сирийского МИД Валид Муаллем на встрече с председателем Госдумы Сергеем Нарышкиным в Москве заявил, что план России о передаче под международный контроль химического оружия, имеющегося в распоряжении правительственной армии Сирии, нашел поддержку у официального Дамаска. При этом Национальная коалиция сирийской оппозиции назвала российское предложение неприемлемым политическим маневром. Однако позже глава другой оппозиционной организации – Национального координационного комитета (НКК) Сирии – Хейсам Манаа заявил, что оппозиция предложила отдать под контроль России химоружие Сирии до формирования переходного правительства.
Сегодня, 12 сентября, вооруженное крыло сирийской оппозиции – Свободная сирийская армия (ССА) – отвергла российскую инициативу о передаче химоружия в Сирии под контроль международного сообщества, заявил командующий вооруженными формированиями ССА Селим Идрис. "Свободная сирийская армия заявляет о категорическом отказе от российской инициативы, предполагающей международный контроль над химическим оружием", – заявил Идрис.
Накануне Россия также передала в Совбез ООН свидетельства использования химического оружия сирийскими боевиками.
Как признали в Белом Доме, инициатива по сдаче химического оружия отодвинула удар по Сирии на второй план. В своем телеобращении к нации президент США Барак Обама заявил, что США не будут вмешиваться в гражданскую войну в Сирии. "Я был против военных действий, потому что мы не можем решить чужую гражданскую войну путем применения силы", — сказал Обама. Вместе с тем он подчеркнул, что удар по Сирии, предотвращающий применение химического оружия в этой стране, отвечает интересам США. «Мы должны предотвратить дальнейшее применение и распространение химоружия", — сказал Обама. По его словам, США должны послать сигнал, что не потерпят применения оружия массового уничтожения. "Это моя оценка как главнокомандующего", — отметил президент. При этом Обама подтвердил, что Вашингтон не сомневается в причастности сирийских властей к химатаке под Дамаском 21 августа.