13 Սեպտեմբեր 2013 - 06:35 AMT
Ականապատ մեքենա է պայթել Աֆղանստանի արևմուտքում գտնվող Հերատ քաղաքում՝ ԱՄՆ հյուպատոսության մոտ սեպտեմբերի 13-ին, հայտնում է Associated Press-ը:
Ըստ ոստիկանության, պայթեցված մեքենան գտնվում էր դիվանագիտական ներկայացուցչությունից 60 մետր հեռավորությամբ: Պայթյունի հետևանքով առնվազն երկու մարդ զոհվել է, մոտ 20-ը` վիրավորվել, հայտնում է Xinhua գործակալությունը:
Գավառի նահանգապետ Սաիդ Ֆազուլլա Վահդին հայտնել է, որ պայթյունից հետո հյուպատոսության շրջանում անվտանգության աշխատակիցների և ենթադրյալ գրոհայինների միջև փոխհրաձգություն է սկսվել:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը հայտնել է, որ Հերատում ԱՄՆ հյուպատոսության դեմ ահաբեկչական գործողության հետևանքով ամերիկացի քաղաքացիների թվում տուժածներ չկան:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը նշել է, հարձակումը կատարվել է տեղի ժամանակով 05:30-ին: Ըստ ամերիկյան տվյալների, դիվանագիտական ներկայացուցչությանը դարպասներին անհայտներով բեռնատար է մոտեցել, որոնք՝ դուրս ցատկելով մեքենայից, կրակ են բացել, «հնարավոր է, նռնականետներից և ինքնաձիգմերից»:
«Դրանից հետո բեռնատարը պայթել է՝ լուրջ վնասվածք հասցնելով դարպասներին»,- հայտնել է ամերիկացի դիվանագետը: Անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչները պատասխան կրակ են բացել և հարձակումը հետ է մղվել: Միջադեպի մանրամասները դեռ հայտնի չեն, բայց, կարծես, հարձակվողներից ոմանց մարմիններին պայթուցիկ սարքեր էին ամրացված»,- ասել է նա:
Այժմ աֆղանական անվտանգության ուժերը որոնում են գրոհայիններին: Ասվում է, որ ահաբեկչության համար պատասխանատվությունը ստանձնել է «Թալիբան» շարժումը, հայտնում է ITAR-TASS-ը:
Աֆղանական «Տոլո» հեռուստաալիքը ուղիղ եթերով կադրեր է ցույցադրել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ոստիկանները պատահարի վայրից տեղափոխում տուժածների դիերը: Հեռուստամեկնաբանը նշել է, որ Թալիբների նոր ակցիան ապացուցում է՝ որքան մոտենում է Աֆղանստանից օտարերկրյա զորքերի հիմնական ուժերի հեռանալու ժամկետը, այնքան ահաբեկիչներն ակտիվանում են, այդ թվում նաև նախկինում համեմատաբար հանգիստ հյուսիսային և արևմտյան գավառներում:

13 Сентябрь 2013 - 05:19 AMT
С приближением вывода основной части иностранных войск из Афганистана террористы заметно активизировались
Заминированный автомобиль взорвался 13 сентября рядом со зданием американского консульства в городе Герат на западе Афганистана, передает агентство Ассошиэйтед Пресс.
По данным полиции, взорвавшийся автомобиль находился приблизительно в 60 метрах от диппредставительства в городе, который является центром одноименной провинции.
Как минимум два человека погибли, почти 20 получили ранения в результате взрыва заминированного автомобиля рядом со зданием американского консульства в городе Герат на западе Афганистана, передает РИА Новости.
Губернатор провинции Саид Фазулла Вахди (Sayed Fazlullah Wahidi) сообщил, что после взрыва в районе консульства началась перестрелка между сотрудниками службы безопасности и предполагаемыми боевиками.
Официальный представитель госдепартамента США Мари Харф сообщила, что в результате террористического нападения на консульство США в городе Герат на северо-западе Афганистана никто из американских граждан не пострадал.
Представитель госдепартамента США отметила, что нападение было совершено в 05:30 утра по местному времени. По американским данным, к воротам дипломатического комплекса подъехал грузовик с неизвестными, которые, выскочив из машины, открыли по охране огонь, "возможно, из гранатометов и автоматов". "Вскоре после этого грузовик взорвался, серьезно повредив въездные ворота", – сообщила американский дипломат.
Сотрудники службы безопасности консульства вместе с охраной открыли ответный огонь, и нападение было отбито. Пока известны не все детали этого инцидента, но, "похоже, что некоторые нападавшие имели на теле взрывные устройства террористов-смертников", отметила представитель госдепартамента.
В настоящее время афганские силы безопасности прочесывают соседние кварталы в поисках боевиков. Сообщается, что ответственность за теракт взяло на себя движение "Талибан", передает ИТАР-ТАСС.
Афганская телекомпания "Толо" показала в прямом эфире кадры, на которых полицейские выносят тела пострадавших с места ЧП. Новая акция талибов доказывает, отметил комментатор "Толо", что с приближением вывода основной части иностранных войск из Афганистана террористы заметно активизировались, в том числе в ранее относительно спокойных провинциях на севере и западе страны.