Եվիամիությունը հանդես է գալիս Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման դադարեցման օգտին դեռ 1994 թվականից, սակայն կառավարական որոշմամբ ՀՀ էներգետիկայի զարգացման հաստատված հայեցակարգի շրջանակներում հստակ ամրագրված է այն դրույթը, որ գործող ԱԷԿ-ը դուրս չի բերվի շահագործումից այնքան ժամանակ, մինչև որ շահագործման հանձնվի նոր էներգաբլոկը:
Հայաստանի կառավարությունը 2012 թ. ապրիլին 10 տարով երկարացրել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը: Կառավարական որոշման մեջ ասվում է, որ ըստ ՀՀ գործող օրենսդրության, ՀԱԷԿ երկրորդ բլոկի շահագործման լիցենզիան տրվել է 2011 թվականին 10 տարի ժամկետով, սակայն, ըստ շահագործման պայմանների, լիցենզիայի ժամկետը սպառվում է 2016 թվականի սեպտեմբերի 1-ին:
Սեպտեմբերի 13-ին կառավարության նիստից հետո Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը հանդես եկավ պաշտոնական հայտարարությամբ, որի համաձայն ԱԷԿ շահագործման ժամկետը կերկարացվի մինչև 2026 թվականը:
Համապատասխան պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի սեպտեմբերի 3-ի հանդիպման ժամանակ: Կողմերը պայմանավորվել են, որ «Ռոսատոմը» հայաստանցի փորձագետների հետ միասին կաշխատի նախագծի իրականացման վրա:
Միաժամանակ հայ և բելգիացի մասնագետները, լիազորված լինելով ԵՄ կողմից, միասին աշխատում են ՀԱԷԿ-ում սթրես-թեստերի նախապատրաստման վրա, որոնք պարտադիր են դարձել ճապոնական «Ֆուկուսիմայում» 2011թ. մարտի 11-ի երկրաշարժի հետևանքով տեղի ունեցած վթարից հետո: Պատրաստվելուն պես փաստաթուղթը ԵՄ-ին կներկայացվի որպես ազգային զեկույց:
Այսօր՝ սեպտեմբերի 13-ին, Հայաստանի կառավարությունը որոշում կայացրեց, որի համաձայն «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ին կտրամադրվի միջուկային նյութերի արտահանման լիցենզիա: ՀՀ կառավարությունը որոշել է 2005թ. հուլիսի 8-ին ստորագրված «Միջուկային նյութի ֆիզիկական պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի փոփոխությամբ ամրագրված պարտավորությունների իրականացման իրավասու մարմիններ նշանակել ՀՀ ԿԱ ազգային անվտանգության ծառայությունը և ՀՀ ԿԱ միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեն` իրենց իրավասությունների շրջանակներում:
«Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ-ում նեկայումս գտնվում են 7 հատ թարմ միջուկային վառելիքի հավաքվածքներ, որոնք ԱԷԿ են ներկրվել` 3 հատը 1979թ. և 4 հատը 1987թ-ին: Այս միջուկային վառելիքի հավաքվածքները ունեցել են որոշակի թերություններ և այդ պատճառով հնարավոր չի եղել դրանց օգտագործումը: Այդ հավաքվածքների պահելը «Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ-ում առաջացնում է որոշակի դժվարություններ:
Ըստ կառավարության 2005 թվականի մարտի 24-ի N 346-Ն որոշման, միջուկային նյութերի արտահանման համար ընկերությունը պետք է ունենա համապատասխան լիցենզիա:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ն արդեն պայմանագիր է ստորագրել ՌԴ «ՏՎԷԼ» ԲԲԸ-ի հետ, դրանք ՌԴ տեղափոխելու վերաբերյալ: Այսպիսով, դրական որոշման դեպքում Հայկական ԱԷԿ-ը կստանա միջուկային նյութերի արտահանման լիցենզիա: ՀԱԷԿ-ը շահագործման է հանձնվել 1976 թվականին: 1989 թ. կայանը փակվեց անվտանգության նկատառումներով, իսկ 1995 թ. ԱԷԿ 404 ՄՎտ երկրորդ բլոկը վերագործարկվեց:

13 Сентябрь 2013 - 10:56 AMT
ЕС выступает за выведение из эксплуатации Армянской АЭС еще с 1994 года, однако в правительственном решении в рамках утвержденной концепции развития энергетики Армении четко прописаны положения о том, что действующая АЭС не будет выведена из эксплуатации до тех пор, пока не будут введен в эксплуатацию новый энергоблок.
Правительство Армении в апреле 2012 года продлило на 10 лет срок эксплуатации Армянской АЭС. В правительственном решении отмечается, что в соответствии с действующим законодательством Армении, лицензия на эксплуатацию второго блока ААЭС выдана в 2011 сроком на 10 лет, однако, по условиям эксплуатации, ее срок заканчивается 1-го сентября 2016 года.
13 сентября после заседания правительства министр энергетики Армении Армен Мовсисян выступил с официальным заявлением, согласно которому эксплуатации армянской АЭС будет продлен до 2026 года.
Договоренность о реализации проекта по продлению срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС на 10 лет была достигнута по итогам переговоров президент РФ Владимир Путин с президентом Армении Сержем Саргсяном 3 сентября текущего года. Стороны договорились, что Росатом совместно с экспертами из Армении будут работать над реализацией проекта.
Одновременно армянские и бельгийские эксперты, уполномоченные со стороны ЕС, вместе работают над подготовкой стресс-тестов на ААЭС, которые стали обязательными после аварийного случая на японской «Фукусиме» 11 марта 2011 года в результате сильнейшего в истории Японии землетрясения и последовавшего за ним цунами. Подготовленный документ будет представлен в ЕС как национальный отчет.
Сегодня же, 13 сентября, правительство Армении приняло решение о предоставлении ЗАО «Армянская атомная электростанция» лицензии на экспорт ядерных веществ. А также по решению правительства Армении будет назначена ответственная структура за выполнение обязательств Армении, закрепленных в конвенции «О физической защите ядерного материала», Службу национальной безопасности и Госкоммитет по регулированию ядерной безопасности.
В распоряжении ЗАО «Армянская АЭС» находятся 7 штук свежих скоплений ядерного вещества, которые атомная станция импортировала в 1979 году (3 шт.) и в 1987 году (4 шт.). Скопления ядерных веществ имели некоторые недостатки и поэтому не были использованы. Сейчас же их хранение создает определенные трудности для атомной станции.
Надо отметить, что согласно правительственному решению N 346-Н от 24 марта 2005 года, для экспорта и импорта ядерных веществ компания должна иметь соответствующую лицензию.
ЗАО «Армянская АЭС» уже заключила договор с ООО «ТВЕЛ» о переправке свежих скоплений ядерного вещества в Россию.
Таким образом, при положительном одобрении правительства Армении «Армянская АЭС» сможет экспортировать 7 штук свежих скоплений ядерного вещества.
Ныне действующая Армянская АЭС введена в эксплуатацию в 1976 году. В начале 1989г. станция исходя из вопросов безопасности была законсервирована, а в начале 1995г. второй блок АЭС мощностью в 404 МВт был перезапущен.