13 Սեպտեմբեր 2013 - 13:49 AMT
Ըստ ԱՄՆ և Իսրայելի հետախույզների, Սիրիայի իշխանությունները փոխում են քիմիական զենքի պահեստավորման վայրերը
ԱՄՆ և Իսրայելի հետախուզական ծառայությունները գրանցել են Սիրիայում քիմիական զինամթերքի ու թունավոր նյութերի տեղաշարժը մի քանի խոշոր պահեստարաններից մի քանի տասնյակ փոքր պահեստարաններ: Ինչպես գրում է The Wall Street Journal-ը, իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով, այժմ նման պահեստների քանակը հասնում է մոտ 50-ի: Ըստ այդ տվյալների, սիրիական Ստորաբաժանում-450-ը, որը պատասխանատու է քիմիական զենքի համար, սկսել է ապակենտրոնացնել թունավոր նյութերի պաշարները մի քանի շաբաթ առաջ, երբ ԱՄՆ-ն սկսեց պատրաստվել հարվածներին, որոնց նշանակետը կառավարական օբյեկտներն են: Վաշինգտոնում ծրագրված գործողության գլխավոր խնդիրը «քիմիական զենք կիրառելու սիրիական բանակի հնարավորությունների նվազեցումն է»:
Հետախույզները գտնում են, որ գիտեն քիմիական զենքի պահպանման վայրերի մեծ մասը, սակայն, նրանց կարծիքով, ապակենտրոնացման արդյունքում դիտարկման դաշտից դուրս են մնացել թույներն ու դրանց տեղափոխման միջոցները: Ըստ ԱՄՆ իշխանությունների տեղեկատվության, Դամասկոսն ունի մարտական թունավոր նյութերի առնվազն հազարավոր տոննաներ, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Սիրիական քիմիական զենքի ու տեղափոխման միջոցներին հետևելու համար ԱՄՆ-ն օգտագործում է արբանյակները: Սակայն, տիեզերքից արված լուսանկարներից միշտ չէ, որ հասկացվում է, թե հատկապես ինչ է գտնվում Ստորաբաժանում-450-ի բեռնատարներում, որոնք տեղաշարժվում են ամբողջ երկրով մեկ: Այդ պատճառով ամերիկացիները խոստովանում են, որ ավելի քիչ գիտեն քիմիական զենքի մասին, քան մի քանի ամիս առաջ, երբ ամբողջ քանակը պահվում էր երկու խոշոր պահեստներում Սիրիայի արևմուտքում:
Ստորաբաժանում-450-ը ամենագաղտնիներից մեկն է համարվում Սիրիայում: Այն ենթարկվում է անմիջապես երկրի ղեկավարությանը, իսկ բոլոր ծառայողները ալևիներ են՝ Բաշար Ասադի հավատակիցները:
Սիրիան դառնում է քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիայի լիիրավ անդամ, հինգշաբթի օրը հայտարարել է այդ երկրի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաֆարին: Նա հաստատել է, որ երկրի ղեկավարությունը համապատասխան նամակներ է հղել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին և Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը: «Իրավաբանական տեսակետից, այսօրվանից ի վեր, Սիրիան դառնում է կոնվենցիայի լիիրավ անդամ»,- մեջբերում է RIA-Novosti-ն: Նամակի տեքստում, մասնավորապես, ասվում է, որ Սիրիան համաձայն է պահպանել կոնվենցիայի դրույթները, մինչ այն կսկսի գործել այդ երկրի դեպքում:
Ինչպես պարզաբանել է Ջաֆարին, կոնվենցիային միանալու ժամկետը կքննարկվի Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության հետ:
Նախօրեին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հաստատել էր, որ իր երկիրը պատրաստ է հրաժարվել քիմիական զենքից և համաձայնագիր ստորագրել այն արգելելու մասին: Նա նշել էր, որ այդ որոշումը կայացվել է ոչ թե ԱՄՆ ճնշման կամ սպառնալիքների հետևանքով, այլ այդ հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման պատճառով:
Շաբաթվա սկզբում Մոսկվան առաջարկել էր Դամասկոսին քիմիական զենքի հանդեպ միջազգային հսկողություն սահմանել, ինչին Սիրիան արդեն համաձայնվել է: Սեպտեմբերի 10-ին Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալլեմը ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նառիշկինի հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ Ռուսաստանի առաջարկը հավանության է արժանացել պաշտոնական Դամասկոսի կողմից: Մինչ այդ Սիրիական ընդդիմության ազգային կոալիցիան ռուսական առաջարկն անընդունելի քաղաքական քայլ էր համարել: Ավելի ուշ մեկ այլ ընդդիմադիր կազմակերպության՝ Սիրիայի Ազգային համակարգող կենտրոնի ղեկավար Հեյսամ Մանաան հայտարարել էր, որ ընդդիմությունն առաջարկել է Ռուսաստանի հսկողությանը հանձնել Սիրիայի քիմիական զենքը մինչ անցումային կառավարության ձևավորումը: Մինչդեռ սիրիական ընդդիմության զինված թևը՝ Սիրիայի ազատ բանակը (ՍԱԲ), մերժել էր քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ ռուսական նախաձեռնությունը, հայտարարել էր ՍԱԲ զինված կազմավորումների հրամանատար Սելիմ Իդրիսը:
Ռուսաստանը նաև ՄԱԿ ԱԽ էր փոխանցել սիրիական գրոհայինների կողմից քիմիական զենք օգտագործելու ապացույցները:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսը ավելի վաղ հայտնել էր, որ ՄԱԿ տեսուչների զեկույցը, որոնք հետաքննում են քիմիական զենքի կիրառման փաստը Դամասկոսի արվարձանում, հավանաբար, կհրապարակվի սեպտեմբերի 16-ին:

13 Сентябрь 2013 - 12:53 AMT
Американские и израильские разведывательные службы зафиксировали перемещение сирийских химических боеприпасов и отравляющих веществ из нескольких крупных хранилищ в десятки небольших. Как пишет The Wall Street Journal со ссылкой на информированные источники, сейчас таких складов насчитывается примерно полсотни. Согласно этим данным, сирийское Подразделение-450, отвечающее за химическое оружие, приступило к рассредоточению запасов отравляющих веществ несколькими неделями ранее, когда США начали подготовку к нанесению ударов по правительственным объектам. Главной задачей планируемой операции в Вашингтоне называли «снижение возможностей сирийской армии по применению химоружия».
Разведчики полагают, что знают большинство мест хранения сирийского химоружия, однако по их мнению, результатом его рассредоточения может стать вывод из поля наблюдения части ядов и средств их доставки. По информации властей США, в своем распоряжении Дамаск имеет не менее тысячи тонн боевых отравляющих веществ, передает Lenta.ru.
Для наблюдения за сирийским химоружием и средствами его доставки США используют спутники. Однако по снимкам из космоса не всегда можно понять, что именно находится в грузовиках, перевозящих имущество Подразделения-450 по стране. Из-за этого американцы признают, что знают о местонахождении химоружия меньше, чем несколько месяцев назад, когда почти все оно хранилось на двух крупных складах на западе Сирии.
Подразделение-450 считается одной из наиболее засекреченных структур в Сирии. Оно подчиняется напрямую руководству страны, а все служащие в нем люди являются алавитами — единоверцами президента Башара Асада.
Накануне постпред Сирии при ООН Башар Джафари, заявил, что Дамаск становится полноправным участником конвенции по запрещению химического оружия. Он подтвердил, что руководство его страны направило соответствующие письма главе ООН Пан Ги Муну и Организации по запрещению химического оружия. "С юридической точки зрения, начиная с сегодняшнего дня, Сирия становится полноправным членом конвенции", – отметил он. В тексте письма, в частности, говорится, что Сирия соглашается соблюдать конвенцию до того, как она начнет действовать в отношении этой страны.
Сроки присоединения к конвенции, пояснил Джафари, будут обсуждены с Организацией по запрещению химического оружия.
Накануне президент Сирии Башар Асад подтвердил, что его страна готова отказаться от химического оружия и подписать соглашение о его запрещении. При этом он подчеркнул, что принял такое решение не из-за давления и угроз со стороны США, а из-за позиции России по этому вопросу.
Вооруженное крыло сирийской оппозиции – Свободная сирийская армия (ССА) – отвергла российскую инициативу о передаче химоружия в Сирии под контроль международного сообщества, заявил командующий вооруженными формированиями ССА Селим Идрис.
Министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус сообщил ранее, что доклад инспекторов ООН, расследующих предполагаемое применение химического оружия под Дамаском, будет, скорее всего, опубликован в понедельник, 16 сентября.