Եգիպտացի ոստիկաններն այսօր արցունքաբեր գազ են կիրառել Էլ Կահիրեից դեպի հյուսիս գտնվող Մահալլա քաղաքում: Ուրբաթօրյա աղոթքից հետո այնտեղ բախումներ են տեղի ունեցել «Մահմեդական եղբայրների» ու կառավարամետ կուսակցությունների ակտիվիստների միջև, հայտնում է «Նայլ-TV»-ն:
Մեծ Կահիրեում Գիզայում և Մադինաթ Նասրում իսլամիստների հանրահավաքներ են սկսվել: Անվտանգության ուժերը առավոտից արգելափակել են մայրաքաղաքի հիմնական հրապարակները՝ Թահրիրը, Ռամզեսը և Ռաբբա-էլ Ադաուիան: Ուրբաթ օրը Եգիպտոսի ժամանակավոր նախագահ Ադլի Մանսուրը երկարացրեց պարետային ժամի գործողությունը ևս երկու ամսով:
Ի պատասխան ազատության մեջ մնացող «Մահմեդական եղբայրների» ղեկավարության անդամ Իսամ ալ Արյանը կոչ է արել նախկին նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի կողմնակիցներին քաթարական «Ալ Ջազիրա» հեռուստատեսության եթերով «ամենուր փողոցային ելույթներ սկսել ու իշխանություններին անհնազանդության ակցիաներ անցկացնել»:
Ըստ «Ալ Ահրամ» թերթի, իսլամիստական դաշինքը հրահանգ է տարածել իր կողմնակիցների միջև ցուցարարների ամբոխներ ուղարկել Կահիրեի Ռաբահ ալ Ադաուիյա և Նահդա հրապարակներ, որտեղ մեկ ամիս առաջ զինվորներն ու ոստիկանները վերացրեցին Մուրսիի կողմնակիցների ճամբարը:
Նախօրեին Եգիպտոսի իշխանությունները երկու ամսով երկարացրել էին արտակարգ իրավիճակի ռեժիմը երկրում, որը գործում էր օգոստոսի կեսից: «Նախագահ Ադլի Մանսուրը որոշել է երկարացնել արտակարգ իրավիճակը ևս երկու ամսով»,- ասվում է Եգիպտոսի ժամանակավոր նախագահի պաշտոնական հայտարարությունում:
Օգոստոսի 14-ից երկրում մեկ ամսով արտակարգ վիճակ էր հայտարավել, իսկ 11 գավառներում՝ պարետային ժամ սահմանվել: Իշխանությունների այդ որոշումը կայացվել էր նախկին նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի կողմնակիցների և իրավապահների բախումներից հետո:
Հուլիսի 3-ին Եգիպտոսի բանակը ժողովրդական դժգոհության ալիքի վրա պաշտոնից հեռացրեց Մուհամմեդ Մուրսիին և երկրում անցումային շրջան հայտարարեց: Նախագահը ձերբակալվեց: Դրան հաջորդած իսլամիստների արյունահեղ բողոքները Եգիպտոսում հերթական ճգնաժամի պատճառ դարձան:
Սեպտեմբերի սկզբին տեղեկություններ էին հայտնվել, որ Եգիպտոսի կառավարությունը «Մահմեդական եղբայրներ» շարժումը լուծարելու մասին որոշում է կայացրել, բայց ավելի ուշ այն չէր չհաստատվել:
Շարժման անդամների ձերբակալությունները սկսվել էին նախկին նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի պաշտոնանկումից հետո, ռազմական հեղաշրջման հետևանքով: Ինքը՝ Մուրսին, ինչպես հետագայում նաև «Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդները, հայտնվել էին Կահիրեի բանտում:
Մուրսին մեղադրվում է ՀԱՄԱՍ շարժման հետ համագործակցության և 2011թ. բանտից նրանց փախուստին աջակցելու մեջ: Մեղադրանքները կապված են Կահիրեի նախագահական պալատի մոտ տեղի ունեցած բախումների հետ անցյալ տարվա դեկտեմբերին, երբ 7 մարդ զոհվեց:
Նույն մեղադրանքով դատարանի առջև կկանգնեն «Մահմեդական եղբայրների» ևս 14 անդամեր: Դատական նիստի օրը հայտնի կդառնա ավելի ուշ: Մինչ այդ տապալված նախագահին մեղադրում էին «կալանավորների, սպաների ու զինվորների կանխամտածված սպանության մեջ»:
Այդ մեղադրանքները վերաբերում են 2011թ. Կահիրեում բանտի վրա հարձակմանը, որի ժամանակ ազատ էին արձակվել Մուրսին ու «Մահմեդական եղբայրների» մյուս առաջնորդները:
Մուրսին նաև մեղադրվում է բանտից ապստամբության ընթացքը ծրագրելու համար, երբ տապալվել էր Եգիպտոսի նախագահ Հոսնի Մուբարաքը, և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման հետ դավադրության կազմակերպման մեջ:
Օգոստոսի վերջում Եգիպտոսում ձերբակալվել էին «Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդներ Մոհամմեդ Բադիան ու Մոհամմեդ Բելտագին:

Египетские стражи порядка применили сегодня слезоточивый газ в городе Эль-Махалла, расположенном в центре Дельты Нила к северу от Каира. После пятничной молитвы, передает телеканал "Найл-ТВ", там вспыхнули столкновения между сторонниками "Братьев-мусульман" и активистами проправительственных партий.
Сообщения о беспорядках и стычках поступили также из Думьята и Александрии, сообщает ИТАР-ТАСС.
В Большом Каире начались митинги исламистов в Гизе и Мадинат-Наср. Силы безопасности с утра блокировали в столице основные площади – Тахрир, Рамзес и Рабаа-эль- Адауия. В пятницу временный президент АРЕ Адли Мансур продлил действие комендантского часа в стране на два месяца.
В ответ остающийся на свободе член руководства "Братьев-мусульман" Исам аль-Арьян призвал в эфире катарского телеканала "Аль-Джазира" сторонников низложенного военными президента-исламиста Мухаммеда Мурси начать "повсеместные уличные выступления и перейти к кампании неповиновения властям".
По сведениям газеты "Аль-Ахрам", исламистский альянс распространил предписание своим активистам направить толпы манифестантов к каирским площадям Рабаа-эль-Адауия и Нахда, где месяц назад солдаты и полицейские ликвидировали лагерь сторонников Мурси.
Накануне власти Египта продлили на два месяца режим чрезвычайного положения в стране, действующий с середины августа. "Президент Адли Мансур решил продлить действие чрезвычайного положения на два месяца", – говорится в заявлении официального представителя временного президента Египта.
С 14 августа в стране на месяц был введен режим чрезвычайного положения, а в 11 провинциях – комендантский час. Это решение власти приняли после столкновений сторонников бывшего президента Мухаммеда Мурси с правоохранительными органами.
Армия Египта 3 июля на фоне волны народного недовольства властью движения "Братья-мусульмане" отстранила от власти Мухаммеда Мурси и объявила в стране переходный период. Президент был арестован. Последовавшие кровопролитные протесты сторонников исламистов привели к очередному кризису в Египте.
В начале сентября в газете "Аль-Акбар" появилась информация о том, что правительство Египта приняло решение о роспуске движения "Братья-мусульмане" и о запрете его деятельности. Однако позже это сообщение было опровергнуто.
Аресты членов движения "Братья-мусульмане" начались после свержения экс-президента Мухаммеда Мурси в результате военного переворота. Сам Мурси, также как и лидеры "Братьев-мусульман", был посажен в каирскую тюрьму. Мохаммед Мурси предстанет перед судом за призывы к убийству оппозиционных демонстрантов, заявил государственный прокурор Египта. Обвинения связаны со столкновениями у президентского дворца в Каире в декабре прошлого года, когда погибли семь человек.
Также Мурси обвиняется в планировании нападений на тюрьмы в ходе восстания, когда был свергнут президент Египта Хосни Мубарак, и в организации заговора с палестинской группировкой ХАМАС.