Եգիպտական իշխանությունները նախօրեին 30 օրով երկարացրել են Եգիպտոսի նախկին նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի կալանքը, հայտնում է RIA Novosti գործակալությունը:
Մուրսիի պաշտոնանկությունից հետո երկրի նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարում է Ադլի Մանսուրը: Մի քանի օր առաջ նա դարձավ Գերագույն սահմանադրական դատարանի նախագահը:
Մեղադրող կողմը գտնում է, որ Մուրսին դավադրության մեջ է մտել պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման հետ, որը 2011թ. հունվարին օգնեց նրան և «Մահմեդական եղբայրների» ևս 30 անդամների «փախչել բանտից», նշում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Պաշտոնանկ նախագահը հրաժարվում է համագործակցել քննության հետ: Ըստ իրավապահների, դեռ հայտնի չէ, թե որտեղ տեղի կունենա նախկին նախագահի դատը: Իշխանությունները մտավախություն ունեն, որ Մուրսիի կողմնակիցները «Մահմեդական եղբայրներ» կազմակերպությունից կփորձեն գրավել օբյեկտն ու ազատել իրենց առաջնորդին, հայտնում է «Ռոսբալտը»:
Հուլիսի 3-ինեգիպտացի զինվորականներընախագահ Մուրսիինհեռացրեցին պաշտոնից՝նրա կառավարման դեմ զանգվածային բողոքի ցույցերի ալիքի պատճառով: Երկրի գլխավոր դատախազությունը նրան ձերբակալելու մասինորոշում կայացրեց, իսկ հետո բազմիցս երկարացրեց կալանքի ժամկետը՝ ՀԱՄԱՍ պաղեստինյան շարժման հետ հնարավոր դավադրության հիմնավորմամբ: Վերջին անգամ Մուրսիի կալանքը երկարացվել էր օգոստոսի 19-ին:
Մուրսիի կողմնակիցները երկրի ամբողջ տարածքում բազմահազարանոց երթեր են կազմակերպում, որոնք ավարտվում են ուժային կառույցների հետ բախումներով: Երկրում արտակարգ իրավիճակ է հայտարարված, իսկ 14 քաղաքներում պարետային ժամ է սահմանված: Ըստ պաշտոնական տվյալների, չորեքշաբթի օրվանից առճակատման զոհ է դարձել 830 մարդ:
Օգոստոսի 14-ին եգիպտական ՆԳՆ ուժերը բանակային ստորաբաժանումների հետ համատեղ սկսեցին ցրել պաշտոնանկ նախագահ Մուրսիի կողմնակիցների վրանային ճամբարները: Հարյուրավոր մարդիկ անկարգությունների զոհ դարձան, մոտ 4 հազարըվիրավորվեցին: Արդյունքում Եգիպտոսում արտակարգ իրավիճակ հայտարարվեց, իսկ 11 գավառներում՝ պարետային ժամ: Ավելի ուշ Մուրսիի կողմնակիցները «Մահմեդական եղբայրների» շարքերից բողոքի երթերսկսեցին, որոնց ոստիկանությունը պատասխանում էր կրակով ու ցուցարարներին ցրելով:

14 Сентябрь 2013 - 07:00 AMT
Египетские власти накануне продлили арест отстраненного от власти президента Египта Мухаммеда Мурси еще на 30 суток, передает РИА Новости.
После отстранения Мурси от власти временно исполняющим обязанности президента был назначен Адли Мансур, который за несколько дней до этого стал председателем Высшего конституционного суда.
Обвинение считает, что Мурси вступил в сговор с палестинской группировкой ХАМАС, которая в январе 2011 года помогла ему и еще более 30 членам "Братьев-мусульман" бежать из тюрьмы на северо-западе Каира, отмечает «Российская газета».
Отстраненный от власти президент отказывается сотрудничать со следствием. По словам юридических источников, продолжаются поиски места для проведения суда над бывшим президентом. Это затруднительно из-за опасения властей, что сторонники Мурси из "Братьев-мусульман" попытаются захватить объект, чтобы освободить своего лидера, сообщает РОСБАЛТ.
Президент Мурси был свергнут египетскими военными 3 июля на фоне массовых протестов против его правления. Генпрокуратура страны приняла решение арестовать его, а затем неоднократно продлевала срок содержания под стражей по делу о возможном сговоре с палестинским движением ХАМАС. В последний раз арест Мурси продлевался 19 августа.
Сторонники Мурси устраивают по всей стране многотысячные шествия, которые приводят к ожесточенным столкновениям с силовиками. В стране объявлено чрезвычайное положение, а в 14 городах введен комендантский час. По официальным данным, со среды жертвами конфронтации стали 830 человек.
14 августа силы египетского МВД совместно с подразделениями армии начали разгон палаточных лагерей сторонников свергнутого военными экс-президента Мухаммеда Мурси. Жертвами беспорядков стали несколько сот человек, ранения получили около четырех тысяч. В итоге в Египте на месяц ввели режим чрезвычайного положения, а в 11 провинциях — комендантский час. Позднее сторонники Мурси из числа "братьев-мусульман" начали новые протестные шествия, на которые армия ответила стрельбой и жестким разгоном митингующих.