Սիրիական ընդդիմադիր կոալիցիան այսօր մտադիր է երկրի ժամանակավոր վարչապետի ընտրել: Դա թույլ կտա ապստամբներին ԱՄՆ Պետքարտուղար Ջոն Քերիի և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի դիվանագիտական բանակցությունների ֆոնին ամրապնդել միջազգային վստահության մակարդակն իրենց հանդեպ:
Մեկ շաբաթ տևած ինտենսիվ միջազգային բանակցությունների արդյունքում ապստամբներին հաջողվել է համաձայնության գալ: Ապստամբների քաղաքական առաջնորդ կնշանակվի անկախ իսլամիստ Ահմադ Թումեհը, հայտնում է Reuters-ը:
«Մենք նոր վարչապետ կնշանակենք: Դա մեր կլինի օրակարգի առաջին կետը»,- ասել է ընդդիմության ներկայացուցիչ Հալեդ Սալեհին կոալիցիայի 115 անդամների հանդիպման առաջին օրվա ավարտին, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Վաշինգտոնն ու Մոսկվան շարունակում են բանակցությունները, որոնք ստացել են ոչ պաշտոնական «Ժնև 1,5» անվանումը: Մինչ այդ Մոսկվան Դամասկոսինառաջարկել էրմիջազգային հանրությանըհանձնելկռվախնձոր դարձած քիմիական զինանոցը: Սիրիան հետևել էր այդ խորհրդին և անգամ միացել քիմիական զենքի օգտագործումն արգելողկոնվենցիային: Դրանից հետո քիմիական զենքի պահեստարանները կարող ենոչնչացման նպատակովտեղափոխվել երրորդ երկիր: Չնայած դրան, ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը գտնում է, որ նախագահ Բաշար Ասադն ապագա Սիրիայումտեղ չունի:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հուսով է, որ երկրորդ խաղաղ խորհրդաժողովը Սիրիայի հարցով տեղի կունենա 2013թ. հոկտեմբերին: Նա հայտնել էր, որսեպտեմբերի 13-ի առավոտյանխոսել է Արաբական պետությունների լիգայում ՄԱԿ հանձնակատար Լահդար Բրահիմիի հետ:

14 Сентябрь 2013 - 07:53 AMT
Сирийская оппозиционная коалиция сегодня планирует выбрать временного премьер-министра страны. Это позволит повстанцам укрепить уровень международного доверия к себе на фоне дипломатических переговоров между главой Госдепа США Джоном Керри и министром иностранных дел России Сергеем Лавровым в Швейцарии. По итогам интенсивных международных переговоров, продолжавшихся неделю, мятежникам удалось достичь консенсуса. Политическим лидером повстанцев будет назначен независимый исламист Ахмад Тумех, передает Reuters.
"Мы назначим нового премьер-министра. Это станет первым пунктом нашей повестки дня", – сообщил представитель оппозиции Халед Салех по итогам первого дня встречи 115 членов коалиции, сообщает РБК.
Вашингтон и Москва продолжают свои переговоры, которые получили неофициальное название "Женева 1,5". Ранее Москва предложила Дамаску передать химический арсенал, который стал яблоком раздора, под контроль международного сообщества. Сирия последовала совету и даже присоединилась к конвенции, запрещающей использование химоружия. После этого арсеналы химоружия могут передать в третью страну для уничтожения. Несмотря на это, Госдеп США полагает, что президенту Башару Асаду нет места в будущем Сирии.
Генсек ООН Пан Ги Мун надеется, что проведение второй мирной конференции по Сирии состоится в октябре 2013г. Пан Ги Мун сообщил, что он говорил с комиссаром ООН в Лиге арабских государств Лахдаром Брахими утром 13 сентября текущего года.