ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հայտարարել է, որ կիսում է մի շարք արևմտյան երկրների կասկածներն այն մասին, թե Սիրիայի նախագահը կկատարի քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ պայմանավորվածության դրույթները, հայտնում է France Press գործակալությունը:
Շաբաթվա սկզբում Մոսկվան առաջարկեց Դամասկոսին քիմիական զենքի հանդեպ միջազգային հսկողություն սահմանել, ինչին Սիրիան արդեն համաձայնվել է: Սեպտեմբերի 10-ին Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալլեմը ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նառիշկինի հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ Ռուսաստանի առաջարկը հավանության է արժանացել պաշտոնական Դամասկոսի կողմից:
«Նախագահ Ասադը կարծես թե դրական վերաբերվեց այդ առաջարկին: Դա դրական պահ է, սակայն միևնույն ժամանակ ես զգում եմ, որ միջազգային հանրությունը հոռետեսական տրմադրություններ ունի: Ես ևս կիսում եմ այդ մոտեցումը»,-հայտարարել է Պան Գի Մունը France 24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Ըստ գլխավոր քարտուղարի, հիմա «կարևոր է, որ սիրիական իշխանություններն անկեղծ լինեն իրենց ստանձնելիք պարտավորություններում, ապացուցելու համար, որ իրենք և նախագահ Ասադն ազնիվ են»:
ԱՄՆ-ն Ասադին մեղադրում է օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում քիմիական հարձակման մեջ, որի հետևանքով ավելի քան 1400 մարդ զոհվեց: Սիրիական իշխանությունները կտրականապես հերքում են քիմիական զենքի կիրառումն ու հարձակման մեջ մեղադրում են ապստամբներին: .

Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун заявил, что разделяет сомнения ряда западных стран в том, что президент Сирии Башар Асад выполнит условия международной договоренности о передаче сирийского химоружия под международный контроль, сообщает агентство France Press.
В начале недели Москва предложила Дамаску передать имеющееся у него химоружие под международный контроль. Предложение российской стороны было одобрено Дамаском. На днях постпред Сирии при ООН Башар Джафари, заявил, что Дамаск становится полноправным участником конвенции по запрещению химического оружия. Он подтвердил, что руководство его страны направило соответствующие письма главе ООН Пан Ги Муну и Организации по запрещению химического оружия. Позже президент Сирии Башар Асад подтвердил, что его страна готова отказаться от химического оружия и подписать соглашение о его запрещении. При этом он подчеркнул, что принял такое решение не из-за давления и угроз со стороны США, а из-за позиции России по этому вопросу.
"Президент Асад вроде бы позитивно отнесся к этому предложению (РФ). Это позитивный момент, но в тоже время я чувствую, у международного сообщества есть ощущение скептицизма. Я тоже его разделяю", – заявил Пан Ги Мун в интервью телеканалу France 24.
По словам генсека, сейчас "важно, чтобы сирийские власти продемонстрировали искренность своих заявленных обязательств, чтобы доказать что они и президент Асад честны".