16 Սեպտեմբեր 2013 - 13:34 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ ռուս-ամերիկյան համաձայնությունը Սիրիայի հարցում բխում է ԱՄՆ գլխավոր նպատակից Դամասկոսի քիմիական զենքի պաշարների հարցում: Համաձայնությունը ոչ միանշանակ ընդունվեց ամերիկացի օրենսդիրների կողմից:
Ելույթ ունենալով АВС հեռուստաալիքի «Այս շաբաթ Ջորջ Ստեֆանոպուլոսի հետ» հաղորդման շրջանակներում, նախագահ Օբաման նշել է, որ ԱՄՆ ճնշումը Սիրիայի հանդեպ արդյունավետ եղավ:
«Ճնշման հետևանքով, որը մենք գործադրում էինք մի քանի շաբաթ շարունակ, Սիրիան առաջին անգամ խոստովանեց, որ քիմիական զենք ունի և համաձայնվեց միանալ քիմիական զենքի օգտագործումն արգելող կոնվենցիային: Միևնույն ժամանակ ռուսական կողմը, նրա գլխավոր հովանավորը, հայտարարեց, որ պահանջելու է Սիրիայից դուրս բերել քիմիական զենքի բոլոր պաշարները: Մի քանի շաբաթվա ընթացքում մենք մեծ ճանապարհ անցանք»,-ասել է Օբաման:
Երկու հանրապետական սենատորներ՝ Ջոն Մաքքեյնն ու Լինդսի Գրեմը, խստորեն քննադատեցին ռուս-ամերիկյան պայմանավորվածությունները: «Միայն գիտակցաբար բոլոր կասկածները ճնշելու դեպքում կարելի է չնկատել, որ համաձայնությունն ոչ այլ ինչ է, քան դիվանագիտական փակուղու սկիզբ»,-հայտարարել են նրանք:
Հանրապետական կոնգրեսական Մայքլ Մաքքոլը հայտարարել է, որ դեմ չէ, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը առաջատարի դերը ստանձնի սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման գործում: «Կարծում եմ, որ Պուտինը, ոչ Օբաման, հաջողության հասնելու եզակի հնարավորություն ունի, քանի որ Ասադի և Սիրիայի հանդեպ ճնշում գործադրելու լծակներ ունի»,-ասել է Մաքքոլը՝ ելույթ ունենալով FoxNews-ի կիրակնօրյա հաղորդման շրջանակներում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե կարելի է արդյոք վստահել Ռուսաստանին Սիրիայի հարցում՝ Օբաման ասել է. «Սառը պատերազմի» ժամանակներն անցել են, և ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանն այլևս մրցակիցներ չեն», հայտնում է VOA News-ը:
Մոսկվան առաջարկել էր Դամասկոսին իր ունեցած քիմիական զենքը հանձնել միջազգային հսկողությանը: Ռուսական կողմի առաջարկը պաշտոնական Դամասկոսն ընդունել էր: Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ևս հաստատել էր, որ իր երկիրը պատրաստ է հրաժարվել քիմիական զենքից ու համաձայնագիր ստորագրել այն արգելելու վերաբերյալ:
Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է գնում: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 100 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:

Президент Барак Обама заявил, что американо-российское соглашение по Сирии отвечает главной цели США в том, что касается запасов химического оружия Дамаска. Достигнутое соглашение вызвало смешанную реакцию со стороны американских законодателей.
Выступая в воскресной передаче «На этой неделе с Джорджем Стефанопулосом» на телеканале АВС, президент Обама подчеркнул, что давление США на Сирию принесло свои плоды.
«В результате давления, которое мы оказывали последнюю пару недель, Сирия впервые признала, что располагает химическим оружием и согласилась присоединиться к конвенции, запрещающей использование химического оружия. В то же время российская сторона, их главный покровитель, заявила, что будет требовать от Сирии вывоза всех запасов химического оружия. За эту пару недель мы прошли значительный путь», – сказал Обама.
Два республиканских сенатора, Джон Маккейн и Линдси Грэм, выступили с резкой критикой американо-российских договоренностей. «Только если сознательно подавлять все сомнения, можно не заметить, что это соглашение – не что иное, как начало дипломатического тупика», – заявили они.
Республиканский конгрессмен Майкл Маккол заявил, что он не против того, чтобы российский президент Владимир Путин взял на себя ведущую роль в разрешении сирийского кризиса. «Думаю, что Путин, а не Обама, обладает уникальной возможностью достичь результата, поскольку располагает рычагами воздействия на Асада и Сирию», – сказал Маккол, выступая в воскресной передаче на телеканале FoxNews.
Отвечая на вопрос, можно ли полагаться на Россию в сирийском вопросе, президент Обама сказал: «Времена «холодной войны» прошли, и США и Россия больше не являются соперниками», передает VOA News.
В начале недели Москва предложила Дамаску передать имеющееся у него химоружие под международный контроль. Предложение российской стороны было одобрено Дамаском. Позже президент Сирии Башар Асад подтвердил, что его страна готова отказаться от химического оружия и подписать соглашение о его запрещении.