16 Սեպտեմբեր 2013 - 09:16 AMT
Քիմիական զենքով բեռնատարները հատել են Լիբանանի հետ սահմանը, հայտնում է լիբանանյան Al-Mustaqbal թերթը: Թերթը պնդում է, որ քիմիական զինաթափման ռուսական առաջարկին համաձայնվելուց անմիջապես հետո Ասադի կառավարությունը սկսել է փոխանցել քիմիական զենքը Հեզբոլլահին և Իրաքում Ասադի շիա դաշնակիցներին: Al-Mustaqbal-ը գրում է, որ սեպտեմբերի 15-ի առավոտյան Իրաքի տարածք քիմիական զենքի բաղադրիչներով 20 բեռնատար է մուտք գործել: Պարբերականը հայտնում է նաև վերջին օրերին Սիրիայից դեպի Իրաք բեռնափոխադրումների կտրուկ աճի մասին:
Միաժամանակ Wall Street Journal-ը հայտնում է, որ սիրիական բանակի հատուկ ստորաբաժանումները սկսել են ցրել քիմիական զենքի սիրիական պաշարները ավելի քան 50 օբյեկտներով երկրի տարբեր մասերում: Նոյեմբերին Սիրիա ժամանող միջազգային տեսուչներից զենքը թաքցնելու խնդիրը վերապահված է սիրիական բանակի ամենագաղտնի ստորաբաժանմանը՝ «Ջոկատ-450»-ին:
«Ջոկատ-450»-ում ծառայում են բացառապես ալևիները: Ըստ ամերիկացիների, Ասադի տնօրինության տակ շուրջ 1000 տոննա մարտական թունավոր նյութեր կան:
Ավելի վաղ Սիրիայի ազատ բանակի ղեկավար Սելիմ Իդրիսը Ռուսաստանի և Ամերիկայի միջև համաձայնությունը «խարդախություն» է անվանել և մեղադրել Ասադին քիմիական զենքը Լիբանան ու Իրաք տեղափոխելու մեջ: Իդրիսը վստահ է, որ Ասադը մտադիր չէ կատարել քիմիական զենքի ոչնչացման վերաբերյալ ստանձնած պարտավորությունները: Մինչդեռ, Սիրիայի ազատ բանակի ջոկատները մի քանի շաբաթ շարունակ կատաղի մարտեր են վարում Դամասկոսի ռազմաարդյունաբերական համալիրի սրտում, և չեն կարողանում գրավել Սիրիայի առանցքային գիտահետազոտական հաստատությունը՝ Քիմիական և մանրէաբանական զենքի ինստիտուտը: Մոտակա Բարզե շրջանը, որտեղ նրանք փորձում են ամրապնդվել, ամեն օր հրթիռակոծության ու ռմբակոծության է ենթարկվում:
Սիրիական բանակը փորձում է Դամասկոսի արևելյան մասը մաքրել գրոհայիններից, հնարավոր նման առաջխաղացումներն ապագայում կանխելու համար, գրում է MIGnews.com-ը:
Շաբաթվա սկզբում Մոսկվան առաջարկել էր Դամասկոսին միջազգային հսկողություն սահմանել քիմիական զենքի հանդեպ, Սիրիան արդեն համաձայնվել է: Սեպտեմբերի 10-ին Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալլեմը ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նառիշկինի հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ Ռուսաստանի առաջարկը հավանության է արժանացել պաշտոնական Դամասկոսի կողմից:

16 Сентябрь 2013 - 07:52 AMT
Грузовики с химическим оружием пересекли границу с Ливаном. Об этом сообщает ливанская газета Al-Mustaqbal. Газета утверждает, что немедленно после того, как правительство Асада согласилось с российской инициативой о химическом разоружении, началась передача химического оружия ХЕЗБОЛЛАХ и шиитским союзникам Асада в Ираке.
Al-Mustaqbal пишет, что на территорию Ирака утром 15 сентября прибыли 20 грузовиков с компонентами химического оружия. Газета также сообщает о резком увеличении объема грузовых перевозок из Сирии в Ирак в последние дни.
Одновременно Wall Street Journal сообщает о том, что специальные подразделения сирийской армии начали рассеивать сирийские химические запасы по более чем 50 объектам в разных частях страны. Задача скрытия оружия от международных инспекторов, прибывающих в Сирию в ноябре возложена на самое секретное подразделение сирийской армии – "Отряд 450".
В "Отряде 450" служат исключительно алавиты. По оценкам американцев, в распоряжении Асада находится около 1000 тонн боевых отравляющих веществ.
Ранее глава Сирийской Свободной Армии Селим Идрис назвал соглашение между Россией и Америкой "мошенничеством" и обвинил Асада в том, что тот перебрасывает химическое оружие в Ливан и Ирак. Идрис уверен в том, что Асад не имеет намерений исполнять взятые на себя обязательства по уничтожению химического арсенала.
Между тем, отряды Сирийской Свободной Армии на протяжении нескольких недель ведут ожесточенные бои в самом сердце военно-промышленного комплекса Дамаска, и могут захватить главное отраслевое научно-исследовательское учреждение Сирии – Институт химического и бактериологического оружия. Близлежащий район Барзе, в котором они пытаются закрепиться, подвергается ежедневным ракетным обстрелам и бомбардировкам.
Сирийская армия пытается сейчас провести комплексную операцию по зачистке восточной части провинции Дамаск от боевиков, с целью предотвращения возможностей подобных прорывов в будущем, пишет MIGnews.com.
В начале недели Москва предложила Дамаску передать имеющееся у него химоружие под международный контроль. Предложение российской стороны было одобрено Дамаском. Позже президент Сирии Башар Асад подтвердил, что его страна готова отказаться от химического оружия и подписать соглашение о его запрещении. Гражданская война в Сирии продолжается уже 2 года. За это время, по данным ООН, погибло 100 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, еще 4 миллиона – внутренне перемещенными лицами. США обвиняют Башара Асада в применении химического оружия против мирных жителей 21 августа в оазисе Восточная Гута вод Дамаском и настаивают, что в результате атаки погибло 1400 человек по данным сирийских мятежников. По данным организации «Врачи без границ» 21 августа погибло примерно 400 человек.