Իրանի նոր նախագահ Հասան Ռոուհանին, հավանաբար, տրամադրված է կարգավորել հարաբերություններն Արևմուտքի, առաջին հերթին` ԱՄՆ-ի հետ: Խոսքը դեռ դիվանագիտական հարաբերությունների լիարժեք վերականգնման մասին չէ, որոնք խզվել են 1979 թվականին շահ Ռեզա Փեհլեվիի տապալումից ու Իսլամական հեղափոխությունից հետո: Բայց իրադարձությունները տարածաշրջանում, մասնավորապես՝ Սիրիայի քիմիական զենքի խնդիրը, ստիպում է պետությունների ղեկավարներին, որոնք դեռ երեկ թշնամիներ էին, ուղերձներ փոխանակել:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և Իրանի նոր նախագահ Հասան Ռոուհանին նամակներ են փոխանակել, որտեղ քննարկվում է իրավիճակը Սիրիայում: Բայց Օբաման, իրեն հավատարիմ մնալով, CBS հեռուստատեսությանը տված կիրակնօրյա հարցազրույցում հայտարարել էր, որ ռազմական սպառնալիքով ամրագրված դիվանագիտությունն Իրանի հետ բանակցություններում մոդել է վերջինիս միջուկային նկրտումների շուրջ:
«Իրանը չպետք է կարծի, թե ԱՄՆ-ն իրեն ռազմական հարվածով չի պատասխանի միայն այն պատճառով, որ չհարվածեց Սիրիային»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը: Բայց նրա խոսքերը լուրջ չեն ընկալվի ինչպես Իրանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում. պատճառները մի քանիսն են:Գլխավորը նախագահի անվճռականությունն է ու հազարավոր մարդկանց մահվան պատասխանատվությունը հնարավորինս շատ քաղաքական գործիչների վրա բարդելու ցանկությունը:Կա ևս մեկ պատճառ՝ տնտեսական: ԱՄՆ տնտեսությունը չի դիմանա ևս մեկ պատերազմի, որքան էլ ռազմական արդյունաբերական համալիրը Օբամային դրդի դրան:
Հեռուստահարցազրույցում ԱՄՆ նախագահը նշել էր, որ Իրանի ղեկավարությունը հասկանում է՝ ԱՄՆ մտահոգությունն Իրանում միջուկային զենքի հայտնվելու հավանականության հարցում շատ ավելի մեծ խնդիր է Նահանգների համար, քան սիրիական քիմիական զենքը: Չի կարելի անտեսել նաև Իսրայելի գործոնը, որը գլխավոր տեղն է զբաղեցնում Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ քաղաքականության մեջ: Կամ միայն թվում է, թե զբաղեցնում է:
Հասկանալի է, որ Իսրայելի դեմ սպառնալիքը, որը ներկայացնում է միջուկային Իրանը, շատ ավելի լուրջ է ԱՄՆ ազգային շահերի համար, քանի որ ցանկացած ԱՄՆ նախագահ կզրկվի հրեական ծագումով բազմահազար ամերիկացիների ձայներից ցանկացած ընտրություններում: Հենց դա է, ըստ Վաշինգտոնի վարչակազմի, բխում ԱՄՆ ազգային շահերից: Մինչդեռ, տրամաբանական կլիներ քաոս չստեղծել Մերձավոր Արևելքում, Իսրայելի անվտանգությունն իրականում ապահովելու համար:
Ինչ վերաբերում է անմիջապես Իրանին, ապա, պնդելուց բացի, թե իր միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ է կրում, կա ևս մեկ նրբություն՝ Իսրայելը միջուկային զենք արդեն ունի, ընդ որում՝ վաղուց: Ունի նաև Պակիստանը, ուստի տարօրինակ է թվում, թե ինչու են Իրանին մերժում մի բանում, որն արդեն ունեն մյուսները: Չէ՞ որ Իսրայելի միջուկային զենք էլ է սպառնում տարածաշրջանին, էլ չենք ասում Պակիստանի մասին, որտեղ մարտագլխիկները կարող են ընկնել «Թալիբանի» կամ էլի ինչ-որ մեկի ձեռքը: Ահա և ստացվում է, որ Օբաման հայտարարություններ է անում ապացուցելու համար աշխարհին, ինքն իրեն, որ աշխարհը միաբևեռ է և ԱՄՆ-ն միակ համաշխարհային տերություն է: Ճիշտ է, դա այնքան էլ լավ չի ստացվում՝ Ռուսաստանը մտադիր չէ զիջել իր դիրքերը: Կարող է այնպես ստացվել, որ եթե Օբաման մտադրվի սպառնալ Իրանին հրթիռներով, Ռուսաստանը կրկին կխլի նախաձեռնությունն ու ամեն ինչ կանի, որպեսզի դա տեղի չունենա: Գոնե դա նախագահ Օբաման արդեն պետք է հասկանար:
Նույնիսկ առանց հիշեցնելու Ալի Համենեիի ռահբարի ֆեթվանին, որ Ալլահը թույլ չի տա, որ միջուկային զենք կիրառվի, պարզ է, որ Իրանը, թեկուզ ելնելով սեփական անվտանգության նկատառումներից, ռումբ չի պայթեցնի :

Новый президент Ирана Хасан Роухани, судя по всему, настроен на нормализацию отношений с Западом, и в первую очередь с США. Речь пока не идет о полном восстановлении дипломатических отношений, разорванных в 1979 году в связи со свержением шаха Реза Пехлеви и Исламской революции. Однако события в регионе, в частности проблема химического оружия в Сирии, вынуждает глав государств, еще вчера бывших врагами, обмениваться посланиями.
Президент США Барак Обама и новый президент Ирана Хасан Роухани обменялись письмами, в которых обсуждалась ситуация в Сирии. Однако Обама остался верен себе и в воскресном телеинтервью CBS заявил, что дипломатия, подкрепляющаяся военной угрозой является моделью в переговорах с Ираном по поводу его ядерных амбиций.
«Иран не должен считать, что США не ответят военным ударом на его ядерную программу только потому, что не состоялось удара по Сирии», – подчеркнул президент США. Но принимать его слова всерьез в Иране, да и во всем мире не будут и причин тому несколько. Главная – нерешительность президента и желание сделать ответственными за смерть тысяч людей как можно больше политиков. Еще одна из причин – экономика США, которая не выдержит еще одной войны, как бы ни толкал к этому Обаму ВПК.
В телеинтервью президент США подчеркнул, что иранское руководство понимает, что озабоченность США по поводу потенциала появления у Ирана ядерного оружия значительно более широкая проблема, для США, чем сирийское химическое оружие. Не обошлось без Израиля, который занимает главное место в политике США на Ближнем Востоке. Или только кажется, что занимает.
Понятно, что угроза против Израиля, которую представляет собой ядерный Иран, является значительно более серьезной для национальных интересов США, потому что любой американский президент лишится огромного количества голосов американцев еврейского происхождения на любых выборах. Именно это, по мнению вашингтонской администрации, является национальными интересами США. Между тем, логичнее было бы не устраивать хаоса на Ближнем Востоке, чтобы действительно обезопасить Израиль.
Что касается непосредственно Ирана, то кроме того, что он утверждает, что ядерная программа преследует исключительно мирные цели, есть еще один нюанс: у Израиля уже есть ядерная бомба, причем давно. Есть она и у Пакистана и поэтому кажется странным почему Ирану отказывают в том, что уже есть у других. Ведь и ядерное оружие Израиля представляет угрозу региону, не говоря о Пакистане, где боеголовки могут захватить Талибан или еще кто-либо. Вот и получается, что Обама в общем-то делает заявления, чтобы доказать миру, себе, еще кому-то, что мир однополярный и США – единственная мировая держава. Правда, получается это у него не очень хорошо – Россия не собирается уступать свои позиции. Вполне может получиться так, что если Обама вознамерится угрожать ракетами Ирану, Россия вновь перехватит инициативу и сделает все для того, чтобы этого не случилось. Уж это президент Обама должен был уже понять.
Даже без напоминания о фетве рахбара Али Хаменеи о том, что Аллах не допускает применения ядерного оружия, ясно, что Иран не станет взрывать бомбу хотя бы из соображений собственной безопасности.