16 Սեպտեմբեր 2013 - 10:46 AMT
Հայաստանում արտադրվում է պանրի մոտ 25 տեսակ: Ամեն տարի հանրապետությունում արտադրվում է մոտ 17 հազար տոննա պանիր: Որոշ տեսակները, այդ թվում՝ «Լոռի»-ն, «Չանախ»-ը, «Մոթալ»-ը, «Չեչիլ»-ը, «Եղեգնաձոր»-ը, զուտ հայկական են:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2013թ. հունվար-հուլիսին պանրի արտադրությունը Հայաստանում կրճատվել է 2,6 տոկոսով՝ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ և կազմել է 10 108 տոննա: Միայն հուլիսին երկրում արտադրվել է 1 887 տոննա պանիր:
Ըստ Պանրագործների միության տվյալների, այժմ Հայաստանում գործում է պանրի արտադրությամբ զբաղվող մոտ 70 ձեռնարկություն:
Ճյուղի զարգացումը խթանելու համար 2010 թ. պետությունն ի դեմս Զարգացման հայկական գործակալության և Պանրագործների միության ստեղծեց «Հայկական պանիր» ՓԲԸ-ն: Այն ստեղծվել է տարբեր տեղական ընկերությունների արտադրած պանիրը «Հայկական պանիր» ընդհանուր բրենդով արտահանելու նպատակով:
Ըստ Պանրագործների միության նախագահ Արմեն Գիգոյանի, «Հայկական պանիր» ընկերությունն այսօր փաստացի չի գործում: 2-3 նախաձեռնություններից հետո ընկերության գործունեությունը սառեցվեց, քանի որ խոստացված ֆինանսավորումը չապահովվեց: Դա կառավարության հերթական նախաձեռնությունն էր, որը շարունակություն չստացավ:
Մասնագետը վստահ է, որ պանիրն ու կաթնամթերքն ընդհանրապես կարող են Հայաստանի համար «սպիտակ ոսկի» դառնալ, քանի որ երկրում կան պանրագործության համար եզակի աշխարհագրական պայմաններ:
Իր հերթին հիմնադիրն ի դեմս Զարգացման հայկական գործակալության մտադիր է առաջիկա տարիներին 1,5 մլն դոլարի պանիր առաքել Ռուսաստան: Ինչպես ավելի վաղ ասել էր գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը, «Հայկական պանիր» ապրանքատեսակն արդեն իսկ գրանցված է Ռուսաստանի ու ԱՄՆ առևտրային համակարգերում: Բացի այդ, ըստ նրա Հայաստանը բանակցում է ԵՄ հետ Ազատ առևտրի պայմանագրին միանալու շուրջ, ինչը բոլոր հայ արտադրողներին կստիպի վերանայել չափանիշները՝ դրանք համապատասխանեցնելով միջազգային պահանջներին:

Армения является страной- производителем более 25 сортов сыра. Ежегодно в республике производится примерно 17 тысяч тонн сыра. При этом многие из сыров, такие как «Лори», «Чанах», «Мотал», «Чечил», Егегнадзор», являются исконно армянскими сортами.
Согласно официальным данным Национальной статистической службы, в январе-июле 2013 года в Армении производство сыра сократилось на 2,6% по сравнению с аналогичным периодом 2012 года и составило10 108 тонн. При этом только в июле текущего года в стране было произведено 1 887 тонн сыра.
По данным Союза производителей сыра, в настоящее время в Армении действуют около 70 предприятий, занимающихся производством сыра.
С целью стимулирования развития отрасли в начале 2010 года государством в лице Армянского агентства развития и Союзом производителей сыра было создано ЗАО «Армянский сыр». Компания «Армянский сыр» создана для обеспечения роста объемов экспорта продукции, произведенной различными местными компаниями, под общим брендом «Армянский сыр».
Однако, по заверению, председателя Союза производителей сыра Армена Гигояна, компания «Армянский сыр» на сегодняшний день фактически не функционирует. После двух-трех инициатив ее деятельность фактически заморозилась, поскольку не поступило обещанное финансирование. Это оказалось очередной затеей правительства, которая не имела под собой никакой основы.
Специалист уверен, что сыр и молочная продукция в целом могут стать «белым золотом» для Армении, поскольку в стране уникальные для производства сыра географические особенности.
Со своей стороны учредитель в лице Армянского агентства развития намерен в течение ближайших лет поставить в Россию армянского сыра на сумму $1,5 млн. Как ранее сообщил гендиректор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян, бренд "Армянский сыр" уже зарегистрирован в торговых системах России и США. Кроме того, по его словам, Армения ведет переговоры с ЕС о присоединении к Договору о свободной торговле, что предусматривает для всех армянских производителей пересмотр стандартов с целью приведения их в соответствие с международными.