16 Սեպտեմբեր 2013 - 13:20 AMT
Ֆրանսիան, Բրիտանիան ու ԱՄՆ-ն ՄԱԿ-ից «կոշտ» բանաձև կպահանջեն Սիրիայի հարցում, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
Ֆրանսիայի նախագահն այս հայտարարությունն արել է երեք երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպման ավարտին: Ակնկալվում է, որ արտգործնախարարները նաև հրապարակային հայտարարությամբ հանդես կգան, հայտնում է ВВС-ին: Օլանդը գտնում է, որ բանաձևում պետք է նշվի նաև ռազմական միջամտության տարբերակի հնարավորությունը, եթե Սիրիային քիմիական զենքից հրաժարվելու պարտադրանքի մյուս փորձերն ապարդյուն լինեն:
Ժնևում եռօրյա բանակցություններից հետո ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ներկայացրեցին համաձայնեցված ծրագիրը՝ բաղկացած 6 կետից: Ծրագրի համաձայն Սիրիայում գտնվող քիմիական զենքի արսենալը պետք է ոչնչացվի ու դուրս բերվի երկրից մինչև 2014 թվականի կեսը:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ողջունել է Ժնևում ձեռք բերված համաձայնությունը, բայց զգուշացրել է, որ դիվանագիտական ջանքերի ձախողման դեպքում ԱՄՆ-ն պատրաստ կլինի գործել:
Մոսկվան առաջարկել է Դամասկոսին իր ունեցած քիմիական զենքը հանձնել միջազգային հսկողությանը: Ռուսական կողմի առաջարկը պաշտոնական Դամասկոսն ընդունել է: Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ևս հաստատել է, որ իր երկիրը պատրաստ է հրաժարվել քիմիական զենքից ու համաձայնագիր ստորագրել այն արգելելու վերաբերյալ: Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է գնում: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 100 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:

Франция, Британия и США будут добиваться в ООН принятия "жесткой" резолюции по Сирии, заявил президент Франции Франсуа Олланд.
С таким заявление французский лидер выступил после переговоров глав внешнеполитических ведомств трех стран. Как ожидается, министры иностранных дел также выступят с публичным заявлением, передает ВВС.
Олланд считает, что в резолюции должен быть оговорен вариант военного вмешательства, если другие попытки заставить Сирию отказаться от запасов химического оружия не дадут результатов.
В результате трехдневных переговоров в Женеве госсекретарь США Джон Керри и министр иностранных дел России Сергей Лавров представили согласованный ими план из шести пунктов, согласно которому находящийся в Сирии арсенал химического оружия должен быть уничтожен или вывезен из страны к середине 2014 года. Президент США Барак Обама приветствовал достигнутое в Женеве соглашение, но предупредил, что в случае провала дипломатических усилий Соединенные Штаты будут готовы действовать.
Москва предложила Дамаску передать имеющееся у него химоружие под международный контроль. Предложение российской стороны было одобрено Дамаском. Позже президент Сирии Башар Асад подтвердил, что его страна готова отказаться от химического оружия и подписать соглашение о его запрещении. Гражданская война в Сирии продолжается уже 2 года. За это время, по данным ООН, погибло 100 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, еще 4 миллиона – внутренне перемещенными лицами. США обвиняют Башара Асада в применении химического оружия против мирных жителей 21 августа в оазисе Восточная Гута вод Дамаском и настаивают, что в результате атаки погибло 1400 человек по данным сирийских мятежников. По данным организации «Врачи без границ» 21 августа погибло примерно 400 человек.