17 Սեպտեմբեր 2013 - 09:59 AMT
Մեկ շաբաթ անց այն բանից հետո, երբ Իրանի նախարարների կաբինետի բոլոր անդամները գրանցվեցին Facebook-ում, որը նախկինում արգելված էր, մուտքն այդ ցանց ազատ դարձավ նաև երկրի բոլոր քաղաքացիների համար: Ազատ մուտք ապահովվեց նաև Twitter-ի համար, գրում է ամերիկյան New York Times-ը:
Իրանի իշխանությունները սկսեցին արգելափակել մուտքը սոցցանցեր 2009 թվականին, երբ երկրում հերթական նախագահական ընտրություններից հետո զանգվածային բողոքի ցույցեր սկսվեցին: Ըստ իշխանությունների, ընդդիմադիրները օգտագործեցին սոցցանցերը զանգվածային բողոքի ակցիաներ կազմակերպելու համար: Ինտերնետի օգտատերերը շրջանցում էին արգելքը, օգտագործելով մասնավոր վիրտուալ virtual private network՝ VPN ցանցը: Սակայն կառավարությունը աստիճանաբար միջոցներ ձեռնարկեց, որոնք թույլ տվեցին արգելափակել նման միացությունների մեծ մասը:
Նախօրեին Իրանի քաղաքացիները հայտնաբերեցին, որ Facebook-ն ու Twitter-ը հասանելի են առանց միջնորդների:
Ընդ որում պաշտոնական հայտարարություն ցանցերի ապարգելափակման մասին դեռ չի եղել, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Դեռ հայտնի չէ, արդյոք կառավարությունը որոշում կայացրել էր կայքերի արգելափակման մասին: Այնուամենայնիվ, Իրանի որոշ օգտատերեր սոցցանցերում իրենց երախտագիտությունն են հայտնել երկրի նախագահ Հասան Ռոուհանիին, որը բազմիցս է խոստացել թուլացնել գրաքննությունն ինտերնետում:
Ավելի վաղ Իրանի նախագահն ու նախարարների կոմիտեն ամբողջ կազմով աքաունթներ բացեցին Facebook-ում և միկրոբլոգներ Twitter-ում: Բացի այդ, արգելքներին հակառակ ցանցից ակտիվորեն սկսել է օգտվել նաև հոգևոր առաջնորդ Ալի Համենեին: Նոր էջում զետեղվել են 73-ամյա Համենեիի լուսանկարները, իսկ աքաունթի գործարկումը նրա օգնականները ազդագրել են Twitter-ով: Այժմ Facebook-ում հրապարակվում են Իրանի հոգևոր առաջնորդի ելույթները, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Միևնույն ժամանակ որոշ օգտատերեր նշել են, որ երկրի իշխանությունները նախկինում բազմիցս են սխալմամբ դադարեցրել կայքերի արգելափակումը կարճ ժամանակով, հավանաբար, նման մի բան էլ երեկ է տեղի ունեցել:
Իրանում բավականին կոշտ գրաքննություն է գործում ինտերնետ ռեսուրսների համար: Պետմարմիններն ու կրոնական հաստատությունները վերահսկում են տեղեկատվության բովանդակությունն ու տարածումը, այթ թվում տպագիր ու երաժշտական, կերպարվեստի ստեղծագործությունները, ֆոտո- և կինեմատոգրաֆիական աշխատանքները, ռադիոհաղորդումներն ու հեռուստատեսությունը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:

Спустя неделю после того, как все члены кабинета министров Ирана зарегистрировались в Facebook, запрещенную ранее соцсеть открыли для всех граждан страны. В свободном доступе также оказалась система микроблогов Twitter, пишет американское издание New York Times.
Иранские власти начали блокировать доступ к сайтам социальных сетей в 2009 году, когда в стране после очередных президентских выборов начались массовые протесты. По мнению властей, оппозиционеры использовали социальные сети, чтобы организовывать массовые акции. Интернет-пользователи обходили этот запрет, используя частную виртуальную сеть (virtual private network, VPN) — сеть компьютеров, расположенных за пределами страны, через которые граждане Ирана при помощи специальных программ заходили на сайты социальных сетей. Однако правительство постепенно выработало методы, позволяющие блокировать большинство таких соединений.
Накануне иранские граждане обнаружили, что сайты Facebook и Twitter доступны напрямую без использования VPN.
При этом официального заявления о снятии блокировки от властей пока что не поступало, подчеркивает Reuters.
Пока неизвестно, принимало ли правительство решение о прекращении блокировки сайтов, отмечает издание. Тем не менее, некоторые иранские интернет-пользователи в соцсетях выражали благодарность за снятие блокировки президенту страны Хасану Роухани, который неоднократно обещал ослабить цензуру в Интернете.
Ранее иранский лидер и кабмин в полном составе завели себе аккаунты в Facebook и микроблоги в Twitter. Кроме того, вопреки запретам активно использовать детище Марка Цукерберга начал и духовный лидер Ирана Али Хаменеи. На новой странице были размещены фотографии 73-летнего А.Хаменеи, а запуск аккаунта анонсировался его помощниками через Twitter. В настоящее время в Facebook публикуются речи иранского духовного лидера, сообщает РБК.
В то же время некоторые пользователи указывали, что власти страны раньше неоднократно по ошибке прекращали блокировку сайтов соцсетей на короткое время, вероятно, что то же самое произошло и вчера.
В Иране действует достаточно жесткая цензура на пользование интернет-ресурсами. Государственные органы и религиозные институты Исламской Республики контролируют содержание и распространение информации, в том числе печатной и музыкальной продукции, произведений изобразительного искусства, фото- и кинематографических произведений, передач радио и телевидения, передает РИА Новости.