ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 23-ին կմասնակցի Սոչիում կայանալիք ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությոնը:
Մեծ ուշադրություն կհատկացվի անդամ պետությունների սահմանների պահպանությանը, առաջին հերթին հաշվի առնելով 2014 թ. նախատեսվող զորքերի դուրս բերումն Աֆղանստանից: Կներկայացվեն Կազմակերպության գործունեության առաջնային ուղղությունները ՀԱՊԿ-ում ՌԴ նախագահության շրջանում: Նստաշրջանում ՀԱՊԿ նախագահությունը Ղրղզստանից կանցնի Ռուսաստանին:
Ինչպես հայտնել է ՀԱՊԿ մամլո քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը, ՀԱՊԿ պետությունների ղեկավարների քննարկման է նախատեսվում ներկայացնել մի քանի կարևոր հարցեր, որոնք վերաբերում են ուժային բաղադրիչի զարգացմանը, նկատի ունենալով աշխարհում տիրող վիճակը: Ենթադրվում է, հավելել է նա, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների պետությունները կքննարկեն մինչև 2020 թվականը ռազմական բաղադրիչի զարգացման վերաբերյալ փաստաթղթերի փաթեթը: Դա առնչվում է և ՀԱՊԿ օդային ուժերի ստեղծմանը, և ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի կառավարման կազմակերպմանը, հայտնում է «Նովոստի-Ղազախստանը»:
«Ռուսական կողմը, որին անցնում է նախագահությունը կազմակերպությունում, կհայտարարի իր գերակայությունների մասին 2014 թվականին: Ակնկալվում է այդ հարցի շուրջ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ելույթը»,-ասել է Զայնետդինովը: Ավարտին, ըստ նրա, նախատեսվում է կոմյունիկե ընդունել: Ընդհանուր առմամբ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի օրակարգում շուրջ 10 հարց կա:
Սոչիի հանդիպման նախօրեին տեղի կունենա ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ, ՊՆ ղեկավարների, ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստը:

Президент РФ Владимир Путин 23 сентября примет участие в сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ в Сочи, сообщила пресс-служба Кремля.
Большое внимание будет уделено обеспечению охраны границ государств-членов, прежде всего с учетом предстоящего в 2014 г. вывода из Афганистана иностранного военного контингента. Будут представлены приоритетные направления деятельности Организации в период российского председательства в ОДКБ. На сессии председательство в ОДКБ перейдет от Киргизии к России.
Как сообщил пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов, на рассмотрение глав государств ОДКБ президентов планируется вынести несколько очень важных вопросов, которые касаются развития силовой составляющей с учетом ситуации в мире. Предполагается, добавил он, что главы государств государств-членов Организации рассмотрят пакет документов по развитию военной составляющей до 2020 года – это решения и относительно создания авиационных сил ОДКБ, и по организации управления коллективными силами ОДКБ, сообщает “Новости-Казахстан”.
"Российская сторона, к которой переходит председательство в Организации, заявит о своих приоритетных направлениях деятельности ОДКБ в 2014 году. Ожидается выступление по этому вопросу Президента Российской Федерации Владимира Путина", – отметил Владимир Зайнетдинов. По итогам сессии СКБ, по его словам, запланировано принятие коммюнике. Всего в повестке дня заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ более 10 вопросов.
Накануне встречи глав государств в Сочи состоится совместное заседание Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны, Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ. Уже одобренные ими документы будут представлены на подпись президентам.