17 Սեպտեմբեր 2013 - 11:10 AMT
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունն ամփոփել է խոշոր կազմակերպությունների` պարտադիր արտաքին աուդիտ անցնելու գործընթացի արդյունքները: Խոշոր են համարվում այն կազմակերպությունները, որոնց հաշվետու տարվա գործունեությունից հասույթը կամ ակտիվների հաշվեկշռային արժեքը հաշվետու տարվա վերջի դրությամբ գերազանցում է 1 միլիարդ դրամը:
Ըստ ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում զետեղված տվյալների` 941 խոշոր համարվող կազմակերպություններից 289 ընկերություն արտաքին աուդիտ դեռ չի անցել: Այդ թվում, մասնավորապես, «Վալետտա» ՍՊԸ-ն, որի գործունեությունն ընդգրկում է բիզնեսի տարբեր ոլորտներ՝ արտադրություն, մեծածախ ու մանրածախ առևտուր, հասարակական սնունդ և զվարճանքի կենտրոններ, ինչպես նաև «Արգեա» պահածոների գործարանը, «Տիերաս դի Արմենիա» ՓԲԸ-ն, որը պատկանում է արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանին, «Նաիրիտ» գործարանը, Երևանի կրկեսը, «Միկա քորփորեյշն» ՓԲԸ-ն: Արտաքին աուդիտ չանցած ընկերությունների թվում են նաև «Արմավիա» ընկերությունը, «Միկա ցեմենտ» ընկերությունը, «Երևանյան գարեջուր» ընկերությունը, «Գլենդեյլ հիլզ» շինարարական ընկերությունը, «Լուսակերտի թռչնաֆաբրիկա» ՍՊԸ-ն, հայկական միրգ ու բանջարեղեն արտահանող «Սպայկա» ընկերությունը, որտեղ վերջերս հրդեհ տեղի ունեցավ, «Մանանա գրեյն» ընկերությունը, որը պատկանում է Սամվել Ալեքսանյանին, «Վալենսիան» (Երևանի ջրաշխարհ), «Եվրովագեն» ՍՊԸ և այլն:
2012 թ. արտաքին աուդտի արդյունքում դրական եզրակացություն է ստացել 449 ընկերություն, իսկ 203 կազմակերպություն չի ստացել դրական եզրակացություն:
Աուդիտի անցկացմանը մասնակցել է համապատասխան լիցենզիա ունեցող 33 աուդիտոր:
Ըստ «Հաշվապահական հաշվառման մասին» օրենքի 2009 թվականից արտաքին աուդիտը պարտադիր է, սակայն պատժամիջոցներ աուդիտից հրաժարվելու համար նախատեսված չեն:
Այնուամենայնիվ, այն խոշոր ընկերությունները, որոնք 2012 թ. արտաքին աուդիտի դրական եզրակացություն չեն ստացել, չեն կարող մասնակցել պետգնումների գործընթացին:

Министерство финансов Армении публикует итоги результатов обязательного внешнего аудита среди крупных компаний, выручка которых превышает 1 млрд драмов, которые должны представить общественности свою финансовую отчетность за 2012 год.
Так, по последним данным, размещенным на официальном сайте Минфина РА, из 941 компаний вообще аудит не прошли 289 компаний. Среди них, в частности, ООО “Валлетта”, деятельность которой охватывает различные области бизнеса, такие как производство, оптовая и розничная торговля, общественное питание и развлекательные центры, консервный завод «Арега», ЗАО "Тиеррас де Армения", принадлежащее аргентинскому предпринимателю армянского происхождения Эдуардо Эрнекяну, химзавод «Наирит», Ереванский цирк, ЗАО «Мика корпорейшн», в том числе и авиакомпания «Армавиа», а также компания «Мика цемент», компания «Ереванское пиво», строительная компания «Глендл Хиллз», ООО «Лусакертская Племенная Фабрика», экспортер армянских фруктов и овощей «Спайка», на которой в этом году произошел пожар, компания «Манана грейн» (торговля зерном), принадлежащая депутату Самвелу Алексаняну, «Валенсия» (Ереванский аквапарк), ООО «Евроваген» и другие.
Положительное заключение в ходе обязательного внешнего аудита за 2012 год получили лишь 449 компаний, а 203 компании не получили положительного заключения.
В проведении аудита были вовлечены имеющие соответствующие лицензии 33 аудиторов.
Примечательно то, что в соответствии с законом “О бухгалтерском учете” с 2009 года внешний аудит обязателен, однако никаких санкций за отказ законодательством не предусмотрено.
Тем не менее, крупные компании не получившие положительного заключения обязательного внешнего аудита за 2012 год, не смогут принять участия в процессе госзакупок.