18 Սեպտեմբեր 2013 - 07:42 AMT
Ըստ գյուղատնտեսության նախարարության պաշտոնական տվյալների, երկրում 2013 թվականին արձանագրվել է խոշոր և մանր եղջերավոր անասունների գլխաքանակի զգալի աճ, թռչնաբուծության ոլորտում նույնպես աճ է արձանագրվել: 2013 թ. առաջին կիսամյակում անասունների գլխաքանակն աճել է մոտ 62 հազարով, ընդ որում, Հայաստանում կովերի գլխաքանակը հասել է 303 հազարի, ինչը 20 հազարով ավելի է, քան նախորդ տարի: Աճ է արձանագրվել նաև խոզերի գլխաքանակի ցուցանիշներում՝ 134 հազար:
Ոչխարի գլխաքանակն աճել է 114, 3 տոկոսով: 2012 թվականին Հայաստանում գրանցված էր շուրջ 675 հազար ոչխար և այծ: Նշենք, որ ոչխարի գլխաքանակի զգալի մասն արտահանվում է Իրան:
Թռչնաբուծության զարգացման տեմպերը նույպես աճի միտումներ ունեն: Այս պահի դրությամբ իրացվել է արդեն 24,5 մլն հատ ձու, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից 7536 հազարով ավելի է:
Մորթի ենթակա կենդանիների և թռչունների կենդանի քաշը կազմել է 130,0 հազար տոննա, աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 2,4 հազար տոննա:
Այս ցուցանիշները պետք է նպաստեին մսամթերքի ապրանքախմբի ապրանքների արտադրության ծավալների աճին ու գների նվազմանը: Սակայն պատկերն այսպիսին է. 2013թ. օգոստոսին՝ 2012թ. օգոստոսի համեմատ, գրանցվել է 3.6%, իսկ 2013թ. հուլիսի համեմատ` 0.2% գնաճ: Վերջինս պայմանավորվել է թռչնամսի` 0.3%, հավի բդի` 0.3%, խոզի մսի` 0.9%, բարձր տեսակի ապխտած երշիկի` 1.0%, բաստուրմայի` 2.1% գնաճով:
2013թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ ոչխարի մսի գինը նվազել է 1.6%-ով, իսկ տավարի մսի գինը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ:
Երևանի մանրածախ առևտրի կետերում այսօրվա դրությամբ 1 կգ տավարի մսի արժեքը կազմում է միջինը 2600 դրամ, խոզի մսինը՝ 3500 դրամ, ոչխարի մսինը՝ 3000 դրամ:

18 Сентябрь 2013 - 06:14 AMT
По официальным данным Министерства сельского хозяйства Армении, в республике в 2013 году отмечен существенный рост поголовья крупного и мелкого рогатого скота, а также птицы. Так, поголовье скота по положению на первое полугодие 2013 года выросло на порядка 62 тысяч голов, при том, что в Армении насчитывается порядка 303 тыс. коров, что на 20 тысяч больше, чем в прошлом году. Рост зарегистрирован и в поголовье свиней, достигшем 134 тысяч голов.
Поголовье овец выросло на 114,3%. В 2012 году в Армении насчитывалось порядка 675 тыс. голов овец и коз. Надо отметить, что значительная часть овец идет на экспорт в соседний Иран.
Темпы развития птицеводства в республике также имеют тенденцию к росту. На данный момент уже реализовано 24,5 млн. штук яиц, что на 7536 тысяч больше чем в прошлом году.
Живой вес реализованного на убой скота и птицы составил 130,3 тыс тонн, рост по сравнению с минувшим годом – 2,4 тысяч тонн.
Такие показатели должны способствовать увеличению объемов производства животноводческой продукции и снижению цен на нее. Однако картина такова, что на продуктовом рынке «мясопродукты» в республике в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года зафиксирован рост цен на 3,6%. При этом, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в августе по сравнению с июлем рост цен на мясопродукты составил 0,2%, что, в основном, обусловлено ростом цен на мясо птицы – на 0,3%, куриные ножки – на 0,3%, свиное мясо – на 0,9%, копченую колбасу высшего сорта – на 1%, бастурмы (вяленное мясо) – на 2,1%. Одновременно в августе по сравнению с июлем был зафиксирован спад цен на баранину на 1,6%, а вот цены на говядину за указанный период остались неизменными.
В столичных пунктах розничной торговли на сегодняшний день стоимость 1 кг говядины составляет в среднем 2600 драмов, свинины – 3500 драмов, баранины – 3000 драмов.