18 Սեպտեմբեր 2013 - 08:57 AMT
ԱՄՆ նախագահն ակնհայտորեն չի տիրապետում իրավիճակին Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Սիրիայում: Ըստ Reuters գործակալության, Օբաման հերթական անգամ հայտարարել է, որ «Ամերիկան հասնելու է նրան, որ Ասադը հեռանա Սիրիայի քաղաքական ասպարեզից»: Պատճառը, որի հիման վրա Ասադը պետք է հեռանա, ուղղակի ծիծաղելի է: Օբաման գտնում է, որ Ասադը պետք է պաշտոնանկ արվի, որպեսզի երկիրը չկառավարեն ծայրահեղական իսլամիստները: Դժվար թե Օբաման տեղյակ չէ, որ հենց ծայրահեղական իսլամիստներն են քաղաքացիական պատերազմ սանձազերծել Սիրիայում, և որ Ասադն ալևի է, ուստի ոչ մի կապ չունի սունիների ծայրահեղական խմբավորումների, ինչպես նաև Հեզբոլլահի հետ: Գուցե ԱՄՆ-ի համար այս ամենը մանրուք է, և գլխավորն այն է, որ Սիրիայի կերպարը ներկայացվի որպես չարիքի մարմնացում: Բայց այդ համեմատությունը ակնհայտորեն չի գործում՝ նույնը կլիներ, եթե Հռոմի պապին աթեիստ հայտարարեին:
Հասկանալի է, որ պետության ղեկավարը պարտավոր չէ գլուխ հանել բոլոր կրոնական ուղղություններից, բայց դրա համար գոյություն ունեն խորհրդականներ: Թվում է, թե Օբամայի խորհրդականները ևս նույն կերպ են մտածում: Ընդ որում, այս ընթացքում ԱՄՆ-ն ոչ մի անգամ չհիշեց այն հազարավոր քրիստոնյաների մասին, որոնք տուժեցին քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև Սիրիայի տարածքումհենց ծայրահեղական իսլամիստների կողմից հինավուրց քրիստոնեական հուշարձանների ավերման մասին: Այդ գործում աչքի ընկավ «Ջաբհաթ ան Նուսրա» խմբավորումը, որը համարվում է «Ալ Քայիդայի» ստորաբաժանումներից մեկը, և հայտնի է իր դաժան վերաբերմունքով ոչ միայն քրիստոնյաների հանդեպ, այլև այլ խմբավորումների: Այս կազմավորումն է, որ մտադիր է խալիֆայություն ստեղծել Մերձավոր Արևելքում և կառավարել շարիաթի օրենքներով՝ տապալելով Ասադին իր աշխարհիկ կառավարմամբ:
Ճիշտ է՝ Օբաման իրեն հավատարիմ մնաց ու նորից խոսեց Ասադի կողմից քիմիական զենքի կիրառման մասին: Մինչդեռ, բրիտանացի փորձագետները հայտարարել էին, որ ապացույցներ չկան, որ հենց կառավարական զորքերն են քիմիական զենք կիրառել, ինչը չես ասի Իսրայելի ու Ֆրանսիայի դեպքում:
«ՄԱԿ զեկույցի տվյալների հիման վրա անկախ փորձագետների կազմած քարտեզներից երևում է, որ հրթիռները արձակվել են Քասուն քաղաքի Հանրապետական գվարդիայի 104-րդ բրիգադի ռազմակայանից: 104-րդ բրիգադը մտնում է Մահեր Ասադի հրամանատարությամբ գործող 4-րդ դիվիզիայի մեջ»,- գտնում են Իսրայելում: Ընդ որում նման հաղորդագրությունների վրա հղումը սովորաբար ուղեկցվում է «անհայտ աղբյուրներ» նշագրումով, ինչն արդեն իսկ կասկածելի է: Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիային, ապա այս դեպքում ամեն ինչ պարզ է՝ չնայած Մեծ Բրիտանիայի փոխարեն ԱՄՆ-ի կողքին տեղ գրավելու Ֆրանսուա Օլանդի փորձերին, Փարիզին դա չհաջողվեց, ինչը սենսացիա չես անվանի:

18 Сентябрь 2013 - 07:59 AMT
Президент США явно не в ладах с ситуацией на Ближнем Востоке, и в Сирии в частности. Согласно сообщению Reuters, Обама в очередной раз заявил, что «Америка будет добиваться ухода Башара Асада из политической жизни Сирии». Причина, по которой он добивается ухода Асада, до крайности смешна. Обама считает, что Асада надо отстранить от власти, чтобы страной не смогли управлять радикальные исламисты. Вряд ли Обама не знает, что именно радикальные исламисты развязали гражданскую войну в Сирии и Асад – алевит и к радикальным суннитским группировкам, равно как и ХЕЗБОЛЛАХ никакого отношения не имеет. Может для США все это мелочи и главное заключается в том, чтобы как можно больше демонизировать президента Сирии. Но такого рода сравнение явно хромает – это примерно то же самое, что объявить Папу Римского атеистом. Понятное дело, что глава государства не обязан разбираться во всех религиозных направлениях – на это есть советники. Но кажется, что и советники Обамы думают так же, как и он. При этом за все время США ни разу не вспомнили о тысячах христиан, пострадавших в ходе гражданской войны и о разрушении древнехристианских памятников на территории Сирии именно радикальными исламистами во главе с ответвлением «Аль Кайиды», группировкой "Джабхат ан-Нусра", известной своей жестокостью не только к христианам, но и к другим группировкам. Именно "Джабхат ан-Нусра" собирается создать халифат на Ближнем Востоке и править по законам шариата, куда там Асаду с его светским управлением.
Между тем, британские эксперты заявили, что доказательств того, что именно правительственные войска применили химоружие, нет, чего нельзя сказать об Израиле и Франции.
«Карты, приготовленные независимыми экспертами на основании сведений доклада ООН, демонстрируют, что ракеты были выпущены с базы 104-й бригады Республиканской гвардии на горе Кассун. 104-я бригада входит в состав 4-й дивизии под командованием Махера Асада», – считают в Израиле. Причем ссылки на подобного рода сообщения обычно предваряются упоминанием «неназванных источников», что само себе уже вызывает сомнения. Что касается Франции, то с ней все ясно – несмотря на попытки Франсуа Олланда занять место Великобритании рядом с США, Париж остался не у дел, что не стало особой сенсацией.