Պաղեստինի ինքնավարության ղեկավար Մահմուդ Աբբասը հանդիպել է ԱՄՆ մերձավորարևելյան դեսպանորդ Մարտին Ինդիկի հետ:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել երեքշաբթի Պաղեստինի ինքնավարության առաջնորդի գրասենյակում Ռամալլահում, հայտնում է WAFA գործակալությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են բանակցություններն Իսրայելի ու պաղեստինցիների միջև: Պաղեստինի աղբյուրը հայտնել է գործակալությանը, որ հանդիպմանը Աբբասը կոչ է արել Վաշինգտոնին ակտիվորեն միջամտել գործընթացին, հայտնում է MIGnews.com-ը:
Իսրայելա-պաղեստինյան բանակցությունները Պաղեստինի կարգավիճակի մասին վերսկսվեցին 2013 թվականի ամռանը ԱՄՆ հովանու ներքո: Բանակցությունները հիմնված են 1993 թ. Օսլոյի համաձայնության վրա, երբ տեղի ունեցան երկկողմ գաղտնի բանակցություններ Իսրայելի ու Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպության (ՊԱԿ) միջև Նորվեգիայի հովանու ներքո:
Բանակցությունների արդյունքում ընդունվեց «Սկզբունքների մասին» հռչակագիրը, որը ստորագրվեց 1993 թ. սեպտեմբերի 13-ին Վաշինգտոնում Իսրայելի ԱԳ նախարար Շիմոն Պերեսի և Մահմուդ Աբբասի կողմից ԱՄՆ նախագահ Բիլլ Քլինթոնի, Իսրայելի վարչապետ Իցհակ Ռաբինի և ՊԱԿ նախագահ Յասիր Արաֆատի ներկայությամբ:
Փաստաթղթով նախատեսվում էր տեղական ինքնակառավարում Գազայի հատվածում և Հորդանանի Արևմտյան ափին 5 տարի ժամկետով, որը պետք է արդյունքում մշտական կարգավորման հիմք հանդիսանար:
Փաստաթղթում արձանագրված էին այն կետերը, որոնց շուրջ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել: Դրանց ցուցակը կրկնում է 1977 թ. քեմփդևիդյան համաձայնագրի դրույթները, առանց զգալի լրացումների: Հայտարարություն արվեց առ այն, որ Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը, Իսրայելի գրաված տարածքներում հրեական ավանների ապագան և փախստականների հարցը, որոնց շուրջ համաձայնություն չկար, հետաձգվում են վերջին փուլ: Այդ հանգամանքը բերեց նրան, որ 2000 թ. վերջնական կարգավորման շուրջ քեմփդևիդյան բանակցությունների ժամանակ այդ երեք կետերը մնացին չկարգավորված «սակարկության» հնարավորության բացակայության պայմաններում, և որպես արդյունք վերջնական կարգավորման հասնելու հնարավորությունը ձախողվեց: Այդ բանակցությունների մեկ այլ խնդրահարույց կողմն այն էր, որ, խախտելով Քեմփ Դևիդի 1977 թ. համաձայնությունները, առանց ընտրելու կամ հաշվի առնելու Պաղեստինի ժողովրդի կամքը, որպես նրա լիազոր ներկայացուցիչ հայտարարվեց ՊԱԿ-ը: Այդ հանգամանքը օգտագործում են ՊԱԿ հետ մրցակցող ուժերը, ինչպես, օրինակ, ՀԱՄԱՍ-ը՝ հայտարարելով, թե իրենք պարտավորություններ չունեն այդ համաձայնագրերով:

18 Сентябрь 2013 - 09:07 AMT
Глава Палестинской автономии Махмуд Аббас встретился с ближневосточным посланником США Мартином Индиком.
Встреча прошла во вторник в "Мукате", офисе лидера ПА в Рамалле, сообщает официальное палестинское агентство новостей WAFA.
Собеседники обсудили переговоры между Израилем и палестинцами. Палестинский источник сообщил агентству, что в ходе встречи Аббас призвал Вашингтон активно и прямо вмешаться в этот процесс, передает MIGnews.com
Результатом переговоров стала совместная «Декларация о принципах», подписанная 13 сентября 1993 года на церемонии в Вашингтоне министром иностранных дел Шимоном Пересом и Махмудом Аббасом в присутствии президента США Билла Клинтона, премьер-министра Израиля Ицхака Рабина и председателя ООП Ясира Арафата. Документом предусматривалось введение местного самоуправления в секторе Газа и на Западном берегу реки Иордан на период до 5 лет, что должно было привести к постоянному урегулированию.
В документе фиксировались пункты, по которым имелись достигнутые договоренности. Их список повторяет имевшийся в приложении к Кемп-Девидским соглашениям 1977 года, достигнутым еще Бегином, без каких-либо существенных дополнений. Было сделано заявление о том, что решение таких проблем, как статус Иерусалима, будущее еврейских поселений на оккупированных Израилем территориях и проблема беженцев, по которым согласия на данном этапе не имелось, откладывалось на последний этап воплощения данных принципов в жизнь. Данное обстоятельство привело к тому, что к моменту Кемп-Дэвидских переговоров 2000 года об окончательном урегулировании, все три этих пункта так и остались неурегулированными при отсутствии какой-либо возможности для «торговли», и как результат — к провалу попытки достичь окончательного урегулирования. Другой проблемной стороной этих переговоров являлось то, что в нарушение Кемп-Дэвидских соглашений 1977, без каких либо выборов или другого способа учесть мнение палестинского народа, в качестве его полномочного представителя объявлялась ООП. Данное обстоятельство используется соперничающими с ООП силами, такими как ХАМАС, как повод для заявлений о том, что они данными соглашениями не связаны.