Իրաքում կրկին պայթյունների շարք է տեղի ունեցել՝ զոհվածների ու վիրավորների քանակը հասնում է տասնյակների: Պայթեցվել են Բաղդադի շիաների բնակության մի քանի շրջաններում տեղակայված ավտոմեքենաներ: Եվս երեք մահապարտ ահաբեկիչ պայթեցրել է իրեն Էլ Ֆալուջա քաղաքում՝ Անբար գավառում, դա միանգամից 8 մարդու մահվան պատճառ է դարձել:
Երկրի հյուսիսում գտնվող Մոսուլ քաղաքում հարձակում է կատարվել ոստիկանների վրա: Անհայտները փակել են ավտոմեքենայի ճանապարհը և կրակ են բացել: Վեց ոստիկաններ սպանվել են, երկուսը լրջորեն վիրավորվել են: Ահաբեկչական խմբավորումներից ոչ մեկը չի ստանձնել հարձակումների պատասխանատվությունը, սակայն իշխանություններն ավանդաբար մեղադրում են կատարվածի համար սունի ծայրահեղական խմբավորումներին, որոնք կապված են «Ալ Քայիդայի» հետ, գրում է euronews-ը:
2011 թվականից ի վեր, երբ ԱՄՆ և կոալիցիայի ուժերը հեռացան Իրաքից, երկրում չեն դադարում ահաբեկչական գործողությունները: Ըստ որոշ տվյալների, ամեն ամիս զոհվում է 100-500 մարդ՝ ներառյալ խաղաղ բնակչությունը: Իրաքում իսկական պատերազմ է գնում շիաների ու սունիների միջև, հատկապես Մոսուլ գավառում, որը հարուստ է նավթով ու վերահսկվում է քրդերի կողմից:
ԱՄՆ-ն ու դաշնակիցներն Իրաք ներխուժեցին 2003 թվականի մարտի 20-ին՝ Սադդամ Հուսեյնին պաշտոնանկ անելու նպատակով: 2006 թվականի դեկտեմբերի 30-ին Հուսեյնը կախաղան բարձրացավ Իրաքի Գերագույն դատարանի դատավճռով, այժմ կալանքի տակ են գտնվում մի քանի նրա կողմնակիցներ, այդ թվում նաև ԱԳ նախկին նախարար քրիստոնյա Տարիկ Ազիզը:

В Ираке прогремела новая серия взрывов. Счет погибших и раненых идет на десятки. На воздух взлетели автомобили, припаркованные в нескольких шиитских районах Багдада. Еще три террориста-смертника взорвали себя в городе Эль-Фаллуджа в провинции Анбар, убив сразу 8 человек.
В городе Мосул на севере страны было совершено нападение на полицейских. Неизвестные перекрыли дорогу их автомобилю и открыли огонь. Шесть стражей порядка убиты, двое серьезно ранены. Ни одна из террористических группировок не взяла на себя ответственность за эти атаки, однако власти традиционно винят в случившемся суннитские радикальные группировки, связанные с «Аль-Кайидой», пишет euronews.
После ухода основных сил США и коалиции из Ирака в 2011 году, в стране не прекращаются теракты. По некоторым сведениям каждый месяц погибает от 100 до 500 человек, включая мирное население. В Ираке идет настоящая война между шиитами и суннитами, особенно в провинции Мосул, богатой нефтью и контролируемой курдами.
США и союзники вторглись в Ирак 20 марта 2003 года с целью свержения Саддама Хусейна. 30 декабря 2006 года Хусейн был повешен по приговору Верховного суда Ирака, в настоящее время под стражей находится несколько его сторонников, в том числе и министр иностранных дел Тарик Азиз, христианин по вероисповеданию.