Պենտագոնի ղեկավար Չաք Հեյգելը բանակցել է Եգիպտոսի ժամանակավոր կառավարության և Եգիպտոսի պաշտպանության նախարար, գեներալ Աբդել Ֆաթթահ աս Սիսիի հետ, հայտնում է MIGnews.com-ը:
Աս Սիսին պատմել է ահաբեկիչներից Սինայն ազատելու ու երկրի ղպտի համայնքների անվտանգության ապահովմանն ուղղված Եգիպտոսի ջանքերի մասին:
Հեյգելը կոչ է արել Աս Սիսիին ներքաղաքական հակամարտության շուտափույթ քաղաքական լուծում գտնել:
Եգիպտոսի նախագահ Մուհամմեդ Մուրսին, պաշտոնանկ արվեց զինվորականների կողմից հուլիսին 3-ին զանգվածային բողոքի ակցիաներից հետո: Նրա դեմ շուրջ 30 մլն ստորագրություն հավաքվեց: Դրանից հետո «Մահմեդական եղբայրների» ղեկավարության անդամներից շատերը ձերբակալվեցին երկրում բռնություն բորբոքելու մեղադրանքով: Եգիպտոսի ժամանակավոր ղեկավար դարձավ Ադլի Մանսուրը, որը որոշ տվյալներով, ղպտի է ծագումով:
Միևնույն ժամանակ բանտից ազատ արձակվեց և տնային կալանքի ենթարկվեց երկրի նախկին նախագահ Հոսնի Մուբարաքը, որին մեղադրում են Թահրիր հրապարակում ցուցարարներին գնդակահարելու համար: Դատարանը ապացույցները համարեց անբավարար: Մուբարաքի հետ միասին ազատ արձակվեցին նրա որդիները՝ Գամալն ու Ալաան:

Глава Пентагона Чак Хейгел провел переговоры с временным правительством Египта и министром обороны Египта генерала Абдель Фаттахом Ас-Сиси, передает MIGnews.com.
Ас-Сиси рассказал о египетских усилиях по зачистке от террористов Синая и обеспечении безопасности и восстановления коптских общин в стране.
Хейгел, со своей стороны, призвал Ас- Сиси к скорейшему политическому решению внутриполитического конфликта.
Армия Египта 3 июля на фоне волны народного недовольства властью представителей движения "Братья-мусульмане" отстранила от власти Мухаммеда Мурси и объявила в стране переходный период. Против Мурси было собрано 30 миллионов подписей. Практически сразу президент был арестован. Последовавшие кровопролитные протесты сторонников исламистов привели к власти военных. Временным главой Египта стал Адли Мансур, по некоторым сведениям, копт по происхождению.
В то же время из тюрьмы был выпущен под домашний арест экс-президент Хосни Мубарак, который обвинялся в расстреле демонстрантов на площади Тахрир в 2011 году и коррупции. Суд счел доказательства недостаточными. Вместе с Мубараком были освобождены его сыновья Гамаль и Алаа.