Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել է, որ իր երկիրը երբեք միջուկային զենք չի արտադրի: Ամերիկյան հեռուստատեսությանը հարցազրույց տալու նրա որոշումը վկայում է այն մասին, թե որքան կարևոր է իր կառավարության համար Վաշինգտոնի հետ երկխոսությունը:
Ամերիկյան NBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Ռոուհանին ասել է, որ բոլոր լիազորություններն ունի Արևմուտքի հետ Իրանի ուրանի հարստացման ծրագրի շուրջ բանակցելու համար:
Իրանի նախագահը հավելել է, որ վերջերս իրեն հասցեագրված ԱՄՆ նախագահ Օբամայի նամակը «դրական էր ու կառուցողական»:
Ավելի վաղ հայտարարվեց, որ Իրանում ազատ են արձակվել 11 քաղբանտարկյալներ, ինչը Ռոուհանիի նախընտրական խոստումներից մեկն էր, հայտնում է ВВС-ին:
Ազատ արձակվածներից 8-ը կանայք են, այդ թվում նաև փաստաբան Նասրին Սոտուդեն, որը դատարանում ներկայացնում էր Իրանի ընդդիմադիր ակտիվիստներին 2009 թվականի վիճահարույց նախագահական ընտրություններից հետո: Ազատ է արձակվել նաև ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Մոհսեն Ամինզադեն:
Նասրին Սոտուդեն ձերբակալվել էր 2010 թվականին և դատապարտվել 6 տարվա ազատազրկման՝ երկրի ազգային անվտանգությունը խարխլող գործողությունների համար:
Քաղբանտարկյալներն ազատ արձակվեցին Ռոուհանիի Նյու Յորք մեկնելուն ընդառաջ: Իրանի նորընտիր նախագահը Նյու Յորքում կմասնակցի ՄԱԿ ԳՎ նիստին:
2013 թվականի հունիսի 14-ին կայացած ընտրություններում Ռոուհանին ստացավ ընտրողների ձայների 50 տոկոսից ավելին և հաղթող ճանաչվեց արդեն առաջին փուլից հետո: 64-ամյա աստվածաբանն, որը նաև իրավաբանական կրթություն ունի, մի շարք բարձրաստիճան պաշտոններ է ստացել Իրանի կառավարությունում, մասնավորապես, բանակցել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Արևմուտքի հետ: Նախընտրական արշավի ժամանակ նա հիշատակել է Իրանի միջազգային մեկուսացման մասին որպես երկրի առանցքային խնդրի, և մտադիր էր շտկել իրավիճակը նախագահ ընտրվելու դեպքում:
2003թ. Ֆրանսիայի, Գերմանիայի ու Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարները համոզում են Իրանին համաձայնվել և ստորագրել Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի հավելյալ արձանագրությունը, որը թույլ է տալիս ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչներին ստուգել ցանկացած վտանգավոր օբյեկտ: Այդ փաստաթուղթն այդպես էլ չվավերացվեց Իրանի խորհրդարանի կողմից, ուստի Իրանը հաճախ ուղղակի անտեսում է ՄԱԳԱՏԷ-ի ստուգման պահանջները:
Իրանի ու «վեցնյակի» հերթական բանակցությունները կվերսկսվեն սեպտեմբերի 27-ին, հիմնական հարցը կլինի Փարչինի ռազմական օբյեկտը, ուր արդեն երկար ժամանակ է փորձում են մուտք ստանալ ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետները: Որտեղ կկայանա հանդիպումը, դեռ հայտնի չէ: Իրանը պնդում է, որ Փարչինի օբյեկտը կապ չունի միջուկային ծրագրի հետ, հետևաբար, չի մտնում այն օբեյկտների ցանկը, որոնք կարող է հսկել գործակալությունը:
2013 թ. հունվարի 14-ին ԱՄՆ գիտնականները հրապարակեցին մի զեկույց, որի համաձայն, 2014 թ. կեսին Իրանը բավարար քանակի հարստացված ուրան կունենա մեկ կամ ավելի միջուկային ռումբեր արտադրելու համար: Զեկույցում ասվում է, որ ԱՄՆ-ն պետք է ուժեղացնի պատժամիջոցների ռեժիմն Իրանի դեմ, քանի դեռ գործընթացն անդառնալի չէ:

Президент Ирана Хасан Роухани заявил, что его страна никогда не будет производить ядерное оружие. Его решение дать интервью американскому вещателю говорит о том, насколько важен для его кабинета диалог с Вашингтоном
В интервью американскому телеканалу NBC Роухани сказал, что обладает всеми полномочиями для того, чтобы вести с Западом переговоры по поводу иранской программы обогащения урана.
Президент Ирана добавил, что письмо, недавно направленное ему президентом США Бараком Обамой, было "позитивным и конструктивным".
Ранее было объявлено о том, что в Иране выпущены на свободу 11 политических заключенных. Освобождение всех политзаключенных было одним из предвыборных обещаний Роухани, передает ВВС.
Восемь из освобожденных женщины, в том числе и адвокат Насрин Сотуде, представлявшая в суде иранских оппозиционных активистов после спорных президентских выборов 2009 года. Также освобожден оппозиционный политик Мохсен Аминзаде.
Насрин Сотуде была арестована в 2010 году и приговорена к шести годам заключения за действия, подрывающие национальную безопасность страны.
Политзаключенные были освобождены всего за несколько дней до того, как новый президент Ирана Хасан Роухани прибудет в Нью-Йорк на заседание Генеральной ассамблеи ООН.
В ходе выборов, состоявшихся 14 июня 2013г., Роухани получил свыше 50% голосов избирателей и был провозглашен победителем уже по результатам первого тура. 64-летний теолог, получивший также юридическое образование, занимал ряд высоких постов в правительстве Ирана, в частности вел переговоры по иранской ядерной программе со странами Запада. В ходе предвыборной кампании он упоминал о международной изоляции Ирана как об одной из ключевых проблем страны и выражал намерение исправить ситуацию в случае избрания президентом.
Ядерная программа Ирана началась в 1967 году, когда США передали шаху Ирана Мухаммеду Реза Пехлеви атомный реактор мощностью 5 МВт. Затем технологическую помощь в строительстве реакторов оказывали Германия и Франция. Иран подписал Договор о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО) в 1968 году и ратифицировал его в 1970.
США обвиняют Иран в том, что он тайно ведет работы по созданию ядерного оружия. Еще в 2002 г. президент США Джордж Буш причислил Иран к странам «оси зла», которые финансируют террористов и стремятся завладеть ядерным оружием. США пытаются добиться международной изоляции Ирана, чтобы не допустить создания этой страной ядерной бомбы. Однако усилия США наталкиваются на противодействие со стороны Франции, Германии и Великобритании, а также России, связанной с Ираном контрактами на поставку военной техники и строительство АЭС в Бушере.
В конце 2003 года главы МИД Франции, Германии и Великобритании убеждают Иран согласиться на подписание дополнительного протокола к Договору о нераспространении ядерного оружия, который позволяет инспекторам МАГАТЭ проверять любой иранский объект. Этот документ, однако, так и не был ратифицирован иранским парламентом, а потому Иран зачастую игнорирует требования инспекторов МАГАТЭ о проверках.
Очередные переговоры между Ираном и «шестеркой» возобновятся 27 сентября, их основной целью станет вопрос о военном объекте Парчин, допуск на который долгое время пытаются получить инспекторы МАГАТЭ. Где именно пройдет встреча, не уточняется. Эксперты МАГАТЭ подозревают, что в Парчине могли проводиться испытания, связанные с ядерной программой. Иран утверждает, что база в Парчине является военным объектом, не имеющим отношения к ядерной программе, и, следовательно, не входит в число объектов, инспектируемых агентством.
14 января 2013 года группа американских ученых опубликовала отчет, в котором подчеркивается, что к середине 2014 года у Ирана будет достаточно обогащенного урана для производства одной или более ядерных бомб. В докладе отмечается, что США должны усилить режим санкций против Ирана, прежде чем точка невозврата будет достигнута.