19 Սեպտեմբեր 2013 - 10:33 AMT
«Նաիրիտ» գործարանի մոտ 300 աշխատակից սեպտեմբերի 19-ին դուրս են եկել բողոքի ակցիայի: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին տեղեկացրեց աշխատակիցներից մեկը, վերջին անգամ վճարվել է 2012 թվականի հունիս ամսվա աշխատավարձը, հետևաբար՝ արդեն 13 ամիս է, ինչ աշխատավարձ չեն ստացել:
Իր հերթին գործարանի մամուլի քարտուղար Անուշ Հարությունյանը PanARMENIAN.Net-ին ասաց, որ այժմ ընթանում է արհմիության նախագահի և ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարի խորհրդակցությունը:
Եթե կողմերը համաձայնության չգան, բողոքի ցույցի մասնակիցները կշարժվեն դեպի նախագահի նստավայր:
«Նաիրիտ» գիտաարտադրական միավորումը ԽՍՀՄ տարածքում քլորոպրենային կաուչուկի մենաշնորհային արտադրողն էր։ 2006 թ.-ից գործարանի 90 տոկոս բաժնետոմսերի տերը բրիտանական Rhinoville Property Limited կոնսորցիումն է, մնացած 10 տոկոս բաժնետոմսերը պատկանում են ՀՀ կառավարությանը՝ ի դեմս Էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարարության։ Rhinоville Property Limited ընկերությունը հիմնվել է լեհական Samex, ամերիկյան Intertex և ռուսական «Եվրոգազ» ֆիրմաների կողմից։ 2010 թվականի ապրիլից գործարանում արտադրությունը դադարեցվել է:
«Ռոսնեֆտ» ՆԸ» ԲԲԸ–ն որոշում կընդունի «Նաիրիտ» գործարանի նախագծին հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ` աուդիտի և ՀՀ կառավարության հետ մուտքի պայմանների մասին բանակցությունների ավարտից հետո, ասվում է ռուսական խոշորագույն նավթային ընկերության հաղորդագրության մեջ։
«Ռոսնեֆտի» նախագահ Իգոր Սեչինը երեքշաբթի հանդիպել էր «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Հովհաննես Հախինյանին և վերակառուցման ու զարգացման գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կարեն Միրզոյանին։ Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Նաիրիտ» գործարանում քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության նախագծին «Ռոսնեֆտի» մասնակցության պոտենցիալ հնարավորությունները։ Jacobs Consultancy Ltd ընկերությունը 2013թ.–ի օգոստոսին գործարանում բուտադիենից քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության տեխնիկական և էկոլոգիական աուդիտ է անցկացրել։
Մեկնաբանելով աշխատանքային հանդիպման արդյունքները` Սեչինն ասել էր. «Ներկա պահին մենք ակնկալում ենք աուդիտի վերջնական արդյունքները, որ անցկացվել է «Նաիրիտ» գործարանում, ինչպես նաև հարկային ռեժիմի վերաբերյալ ՀՀ կառավարության հետ տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները` նախագծին մասնակցելու մասին որոշում կայացնելու նպատակով, հաղորդում է «Նովոստի–Արմենիան»` հղում անելով «ՌԻԱ Նովոստիին»։
Բացի այդ, «Ռոսնեֆտ»-ը համաձայնության էր եկել իր գործընկեր Pirelli ընկերության հետ` իրենց պատվիրակության «Նաիրիտ» գործարան այցելելու մասին` գնահատական տալու և համագործակցության հնարավոր ուղղությունները որոշելու համար։

Порядка 300 сотрудников химического завода «Наирит» 19 сентября вышли на акцию протеста. Как сообщил в беседе с PanARMENIAN.Net один из сотрудников, зарплата в последний раз выплачивалась за июнь 2012 года, следовательно, задолженность составляет порядка 13 месяцев.
Со своей стороны пресс-секретарь завода Ануш Арутюнян сообщила PanARMENIAN.Net, что сейчас проходит совещание председателя профсоюза и министра энергетики и природных ресурсов Армении.
В случае, если стороны не придут к положительному консенсусу, протестующие направятся к резиденции президента Армении.
Согласно сообщению крупнейшей российской нефтяной компании, ОАО "НК "Роснефть" определится с возможным участием в проекте на армянском заводе "Наирит" после завершения аудита и переговоров об условиях вхождения с правительством Армении.
Президент "Роснефти" Игорь Сечин встречался с генеральным директором ЗАО "Завод Наирит" Ованесом Ахиняном и заместителем генерального директора по реконструкции и развитию Кареном Мирзояном. В ходе рабочей встречи обсуждались потенциальные возможности участия "Роснефти" в проекте производства хлоропренового каучука на заводе "Наирит". Компания Jacobs Consultancy Ltd в августе 2013 года провела технический и экологический аудит производства хлоропренового каучука из бутадиена на заводе.
Комментируя итоги рабочей встречи, Сечин сказал: "В настоящий момент мы ожидаем окончательных результатов аудита, проведенного на заводе "Наирит", а также результатов переговоров с правительством Армении относительно налогового режима с целью принятия решения о вхождении в проект", передает "Новости-Армения".
Кроме того, "Роснефть" достигла договоренности со своим партнером – компанией Pirelli – о посещении завода "Наирит" делегацией компании для оценки и определения возможных направлений сотрудничества.