ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները պետք է ավելի զուսպ դիրքորոշում որդեգրեն Ռուսաստանի հարցում, որը մշտապես իր մտահոգությունն է հայտնում Կովկասում ՆԱՏՕ-ի հնարավոր ընդլայնման վերաբերյալ: Ռուսաստանը պատմականորեն համարում էր, և առաջիկայում ևս համարելու է, որ կովկասյան հանրապետությունները գտնվում են նրա ազդեցության ոլորտում: Նման կարծիք է հայտնել «Ամերիկայի ձայնի» վրացական ծառայության հետ հարցազրույցում Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան, իսկ այժմ ԱՄՆ Ատլանտյան խորհրդի ավագ գիտաշխատող Մեթյու Բրայզան:
«Կարծում եմ, դրա հետ ուղղակի հաշտվել է պետք: Քանի դեռ Ռուսաստանը Ռուսաստան է մնում, Կրեմլը կշարունակի Հարավային Կովկասը համարել իր ամենախոցելի տեղն արտաքին սահմանների առումով: Իսկ սահմանների ներսում դա Հյուսիսային Կովկասն է: Իրավիճակի նման ընկալման արմատները գալիս են դեռ Իվան Ահեղի, և նույնիսկ նրան նախորդող ժամանակներից: Դա անխուսափելի է: Կարևոր է, որ երկրները, որոնց հանդեպ նման «հետաքրքրություն» կա, իմաստուն լինեն իրենց քաղաքականության մեջ, և որպեսզի մենք՝ Եվրաատլանտյան ընկերակցությունը, այնպես գործենք, որպեսզի մեր գործողություններն արտահայտեն այդ երկրների ձգտումները»,-ասել է Բրայզան:
Ըստ նրա, Արևմուտքում ոչ ոք չի փորձում որքան հնարավոր է շուտ ՆԱՏՕ-ին միացնի Վրաստանը: Ըստ Բրայզայի, դա ամենևին էլ ավելի խոցելի չի դարձնի Ռուսաստանի դիրքերը, ինչպես կարծում են որոշ ռուսաստանցի քաղաքական գործիչներ: «ՆԱՏՕ-ում ոչ ոք այդպես չի մտածում: Մենք վստահ ենք, որ եթե երկիրը ցանկանում է միանալ մարդկության պատմության մեջ ամենահաջողված ռազմաքաղաքական դաշինքին, որը ժողովրդավարություն ու կայունության է տարածում ողջ Եվրոպայով, որը Եվրամիության օգնությամբ բարեկամներ դարձրեց երդվյալ թշնամիներ Ֆրանսիային ու Գերմանիային, ապա մենք պետք է օգնենք նրան»: Բրայզան գտնում է, որ Արևմուտքը չպետք է մերժի Վրաստանին ՆԱՏՕ-ին միանալու հարցում միայն այն պատճառով, որ «դա ինչ-որ մեկին դուր չի գալիս»:
«Ռուսաստանը հետագայում ևս չափազանց մտահոգ է լինելու, որ Արևմուտքն իր ազդեցությունը տարածում է նրա սահմանների մոտ: Բայց մենք պետք է նաև օգնենք Ռուսաստանին հաղթահարել իր մտավախություններն ու բացատրենք ռուսական ղեկավարությանը, որ ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը ոչ թե սպառնալիք է Ռուսաստանի համար, այլ ռուսաստանցիների համար կայունության շրջանակն ընդլայնելու փորձ: Բայց մենք ևս չպետք է սադրանքի գնանք Մոսկվայի հետ»,-եզրափակել է փորձագետը, հայտնում է VOA News-ը:
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին 2005 թվականին իր ընտրվելուց անմիջապես հետո հռչակեց Վրաստանի զարգացման եվրոպական ուղին և որպես վերջնական նպատակ՝ Վրաստանի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին: Սակայն, ըստ Դաշինքի կանոնադրության, երկիրը չի կարող դառնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ, իր տարածքում չկարգավորված հակամարտություն ունենալով: Վրաստանը երկու հակամարտություն ունի՝ Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի հետ, որոնք անջատվեցին 2003 թվականին, իսկ 2008 թ. օգոստոսյան պատերազմից հետո վերջնականապես անջատվեցին Վրաստանից: ՆԱՏՕ-ի ղեկավարությունը բազմիցս է հայտարարել, որ Դաշինքը նպատակ չունի, որ Վրաստանը կամ Հարավային Կովկասի որևէ այլ երկիր անդամակցի ՆԱՏՕ-ին: ՆԱՏՕ-ն համագործակցում է Հարավային Կովկասի հետ մի շարք ծրագրերով, մասնավորապես՝ «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում: Խաղաղապահները Վրաստանից, Հայաստանից ու Ադրբեջանից մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի առաքելություններին Կոսովոյում, Իրաքում ու Աֆղանստանում: 3,5 տարում Աֆղանստանում զոհվել է 22 վրացի խաղաղապահ և վիրավորվել է մոտ հարյուրը:

19 Сентябрь 2013 - 09:35 AMT
Страны-члены НАТО должны занимать более сдержанную позицию в отношении России, которая регулярно выражает свою обеспокоенность по поводу возможного расширения Североатлантического альянса на Кавказе. Россия исторически считала, и будет считать впредь, что кавказские республики находятся в сфере ее влияния. Такую точку зрения озвучил в интервью с Грузинской службой «Голоса Америки» бывший посол США в Азербайджане, а ныне старший научный сотрудник Атлантического совета США Мэтью Брайза.
«Я думаю, с этим нужно просто смириться. Пока Россия продолжает оставаться Россией, Кремль и дальше будет считать Южный Кавказ своим самым уязвимым местом с внешней стороны своих границ. Внутри же своих границ – это Северный Кавказ. Такое видение ситуации уходит своими корнями в эпоху Ивана Грозного, да и во времена, предшествовавшие ему. Это неизбежно. Важно, чтобы страны, к которым проявляется такой "интерес", были мудрыми в своей политике, и чтобы мы, Евроатлантическое сообщество, вели себя так, чтобы наши действия отражали стремления этих стран», – отметил Брайза.
По его мнению, никто на Западе не пытается поскорее присоединить Грузию к НАТО. На взгляд Брайзы, это отнюдь не сделает Россию более уязвимой, как считают некоторые российские политики: «Так в НАТО никто не мыслит. Мы убеждены, что если страна хочет присоединиться к самому успешному военно-политическому альянсу в истории человечества, союзу, который распространяет демократию и стабильность по всей Европе, который при помощи Евросоюза сделал партнерами заклятых врагов Францию и Германию, то мы должны ей помочь». Мэтью Брайза считает, что Запад не должен отказывать Грузии в праве присоединения только потому, что «это кому-то не нравится».
«Я думаю, что Россия будет и дальше очень обеспокоена тем, что Запад распространяет свое влияние у ее границ. Но мы также должны помочь России в преодолении ее обеспокоенности и объяснить российскому руководству, что расширение НАТО – не угроза для России, а попытка помочь россиянам расширить вокруг них сферу стабильности. Однако и нам самим не стоит провоцировать Москву», – заключил эксперт, передает VOA News.
Президент Грузии Михаил Саакашвили сразу же после своего избрания в 2005 году провозгласил европейский путь Грузии и как конечную цель – вхождение Грузии в НАТО. Однако по уставу Альянса, страна не может стать членом НАТО, имея на своей территории неурегулированные конфликты. У Грузии два конфликта: с Абхазией и Южной Осетией, которые отделились в 2003 году, а после августовской войны 2008 года окончательно ушли из Грузии. Руководство НАТО не раз заявляло, что в планы Альянса присоединение Грузии или какой-либо южнокавказской республики не стоит. НАТО сотрудничает с Южным Кавказом по ряду программ, в частности, «Партнерство во имя мира». Миротворцы из Грузии, Армении и Азербайджана принимают участие в миссиях НАТО в Косово, Ираке и Афганистане. За 3,5 года в Афганистане погибло 22 грузинских миротворца и ранено свыше ста.