ԱՄՆ իշխանությունները փակել են Պուերտո Ռիկոյի օդային տարածքը Վենեսուելայի նախագահի օդանավի համար, հայտնում է ՌԲԿ-ն: Նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն եղել է ինքնաթիռում, սակայն դա չի ազդել պաշտոնյաների որոշման վրա, հայտնել է Վենեսուելայի ԱԳ նախարար Էլիաս Հաուան: «Չինաստան մեր թռիչքի նախօրեին մենք ԱՄՆ իշխանություններից տեղեկություն ստացանք, որ մեր թռիչքը ԱՄՆ օդային տարածքում մերժվել է»,-ասել է Հաուան, վենեսուելյան ԶԼՄ-ների մեջբերմամբ:
«Մենք դատապարտում ենք դա որպես հյուսիսամերիկյան կայսրության ևս մեկ ագրեսիա,-հայտարարել է նախարարը:-Ոչ ոք չի կարող արգելել ինքնաթիռին, որը տեղափոխում է հանրապետության նախագահին, որը պետական միջազգային ուղևորություն է կատարում, թռչել այդ տարածքով: Մերժման համար ոչ մի փաստարկ չկա»:
Հաուան հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ-ն չի կարող խոչընդոտել Մադուրոյի այցը Չինաստան, ինչպես նաև հայտարարել է, որ Վենեսուելան իրեն իրավունք է վերապահում անհրաժեշտ միջոցներ սահմանել, եթե ԱՄՆ օդային իշխանությունները չփոխեն որոշումը: Թե ինչ միջոցների մասին է խոսքը, չի ասվում, նշում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Մադուրոն Չինաստան էր թռչում: Միջադեպի այլ մանրամասներ չեն հրապարակվում: Նաև հայտնի չէ, թե ԱՄՆ իշխանություններն ինչով են հիմնավորել իրենց որոշումը:
Միաժամանակ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ-ն մերժել է մուտքի արտոնագրեր տալու հարցում ՄԱԿ-ում Վենեսուելայի պատվիրակությանը: Այդպիսով, Կարակասի դիվանագետները չեն կարողանա մասնակցել ԳՎ աշխատանքին:
ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովը աշխատանքը կսկսի սեպտեմբերի 24-ին և կաշխատի մինչև հոկտեմբերի 1-ը:
Այս միջադեպից հետո Մադուրոն կարգադրել է նոր երթուղի մշակել:
Այնուամենայնիվ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն սեպտեմբերի լույս 20-ի գիշերը գրել է Twitter-ում, որ Չինաստան է մեկնում: «Առաջ, դեպի Չինաստան: Ժամանակն է քաղել մեր եղբայրական հարաբերությունների պտուղները»,-գրել է նա:
Չինաստանում երկու նախագահները մտադիր են քննարկել փոխգործակցությունը Վենեսուելա կենցաղային տեխնիկայի ու չինական արտադրության համակարգիչների առաքման ոլորտում: «Դրանք օդորոակիչներ են, լվացքի մեքենաներ, սառնարններ, այլ ապրանքներ, որոնք հարկավոր են ժողովրդին: Մենք մեկնում ենք, որպեսզի հաստատենք Վենեսուելայի և Չինաստանի տեխնոլոգիական դաշինքը»,-ասել է Մադուրոն հինգշաբթի երեկոյան իր ելույթում:
Ըստ նրա երկրները համաձայնության են հասել 5-14 մլն դոլարի ներդրումների վերաբերյալ: «Դա կենսական դաշիքն է մեզ համար մեծ համաշխարհային տերության հետ, և մեր հարաբերությունները հիմնված են հարգանքի, հավասարության և փոխադարչձ օգուտի վրա»,-ասել է Մադուրոն:
Վենեսուելայի նախագահի այցը Չինաստան կտևի մինչև սեպտեմբերի 24-ը:
Պուերտո Ռիկոն արդեն մեկ դարից ավելի է, որ ԱՄՆ հետ ասոցացված տարածքի կարգավիճակ ունի: 2013 թ. նոյեմբերին հանրաքվե անցկացվեց, տեղաբնակները ցանկություն են հայտնել պաշտոնապես մտնել ԱՄՆ կազմի մեջ որպես 51-րդ նահանգ: Նախաձեռնությանը սատարեց ընտրողների 61 տոկոսը: ԱՄՆ-ին միանալու գործընթացը դեռ չի ավարտվել:
Վերջերս լատինամերիկյան նախագահները բախվում են իրենց արևմտյան և արևելյան պաշտոնակիցների կոպիտ վարքի հետ: 2013 թ. հուլիսին ԱՄՆ ԿՀՎ աշխատակից Սնոուդենի հետ կապված սկանդալի ֆոնի վրա Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսի ինքնաթիռը խուզարկության ենթարկվեց Վիեննայի օդանավակայանում: Եվրոպական գործընկերները կարծում էին, որ իրազեկիչը գտնվում է ինքնաթիռում: Բոլիվիայի իշխանությունները դա համարեցին ագրեսիայի ակտ և միջազգային նորմերի կոպիտ խախտում:

Власти США закрыли воздушное пространство над Пуэрто-Рико для борта №1 Венесуэлы, сообщает РБК. В салоне самолета находился президент боливарианской республики Николас Мадуро, однако это не повлияло на позицию чиновников, сообщил министр иностранных дел Венесуэлы Элиас Хауа. "Накануне нашего вылета в КНР мы получили от американских властей информацию, что нам был дан отказ на пролет в американском воздушном пространстве в Атлантике", – сказал Хауа, чьи слова приводят венесуэльские СМИ.
"Мы осуждаем это как еще одну агрессию североамериканской империи", – заявил министр. Он отметил, что "никто не может запрещать пролет самолету, в котором следует президент республики, находящийся в государственной международной поездке" и "для того, чтобы отказать в пролете, нет аргументов".
Хауа заверил, что США не смогут не допустить визита Мадуро в Китай, а также заявил, что Венесуэла оставляет за собой право принять необходимые меры, если воздушные власти США не изменят свое решение. О каких мерах идет речь, глава венесуэльского МИД не уточнил, передает РИА Новости.
Мадуро летел в Китай. Другие подробности инцидента не разглашаются. Также неизвестно, чем власти США аргументировали свое решение.
"Если мне придется принять дипломатические меры против правительства США, я их приму, но на это я не соглашусь", – сказал Николас Мадуро.
Одновременно с этим стало известно, что США отказали делегации в Венесуэле в ООН в выдаче американских виз. Таким образом, дипломаты из Каракаса не смогут принять участия в работе Генеральной ассамблеи.
Генассамблея ООН откроется 24 сентября и продлится до 1 октября.
После такого поведения США Мадуро приказал разработать другой маршрут. О новом маршруте его лайнера, измененного в связи с тем, что США закрыли для него свое воздушное пространство, пока не сообщается.
Тем не менее президент Венесуэлы Николас Мадуро сообщил в ночь на пятницу, 20 сентября, в Twitter, что отправился в Китай."В путь, в Китай! Настали времена собирать урожай наших братских отношений!"- написал он.
В Китае лидеры двух государств планируют обсудить взаимодействие стран в социальной сфере и поставки в Венесуэлу бытовой техники и компьютеров китайского производства. "Это кондиционеры, стиральные машины, морозильники, другие товары, которые нужны народу. Мы едем затем, чтобы подтвердить стратегический технологический альянс Венесуэлы и Китая, энергетический и финансовый альянс", – сказал Мадуро, выступая вечером в четверг.
По его словам, страны достигли соглашения об инвестициях "в размере от 5 до 14 миллиардов долларов", которые пойдут на "разработку и претворение в жизнь проектов в этом и следующем году". "Это для нас жизненный союз с великой мировой нацией, великой державой, и наши отношения базируются на уважении, равенстве и взаимной пользе. Именно поэтому мы едем в Китай", – сказал Мадуро.
Визит венесуэльского лидера в КНР продлится до 24 сентября.
Пуэрто-Рико более века имеет статус территории, ассоциированной с США. В ноябре 2012г. в регионе прошел референдум, посвященный изменению административного и политического устройства. Местные жители изъявили желание официально войти в состав США в качестве 51-го штата. Инициативу поддержал 61% избирателей. Процедура присоединения к США пока не завершилась.
В последнее время латиноамериканские лидеры с завидной регулярностью сталкиваются с грубым поведением своих западных и восточных коллег. Так, в июле 2013г. на фоне скандала с участием экс-сотрудника АНБ и ЦРУ США Эдварда Сноудена самолет президента Боливии Эво Моралеса обыскали в аэропорту Вены. Европейские партнеры полагали, что американский информатор находится на борту. Власти Боливии назвали осмотр, проведенный австрийцами, актом агрессии и нарушением норм международного права.