Վրաստանի համար այս պահի դրությամբ սկզբունքորեն անընդունելի է Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումը: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի հետ հանդիպման ավարտին:
«Այժմ դա անընդունելի է, մեզ համար դա կնշանակեր այսպես կոչված նոր իրողությունները ճանաչել, դրան Վրաստանը չի գնա: Մեր երկիրը բազմիցս է փլուզվել, բայց հասել ենք այս օրվան: Կարծում եմ, մենք դեռ շատ բան կտեսնենք»,-ասել է Աբաշիձեն: Նա նշել է նաև, որ Թբիլիսիի համար «դյուրին որոշում» չէր 2014 թվականի Սոչիի Օլիմպիադային մասնակցելու որոշումը: «Մենք ունենք նաև քաղաքական գործիչներ, որոնք քննադատում են այդ քայլը, բայց մենք չենք ցանկանում քաղաքականությունը նույնացնել սպորտի հետ: Մենք շահագրգռված ենք, որ Օլիմպիական խաղերն անցնեն խաղաղ ու հանգիստ, առանց միջադեպերի»,-ասել է Աբաշիձեն, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Առաջին անգամ ՌԴ ԱԳ փոխնարար Գրիգորի Կարասինի հետ Վրաստանի վարաչպետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն հանդիպել է 2012 թվականի դեկտեմբերին: Այդ օրվանից ի վեր 4 հանդիպում է տեղի ունեցել: Առաջին հանդիպումից հետո վերսկսվեց վրացական գինու ու «Բորժոմի» հանքային ջրի արտահանումը ՌԴ:
Դիվանագիտական հարաբերությունները Վրաստանի ու Ռուսաստանի միջև խզվեցին 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմից և ՌԴ կողմից Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի անկախությունը ճանաչելուց հետո:
Իր հերթին Գրիգորի Կարասինը նշեց, որ Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու համար Վրաստանում պետք է հաղթանակի քաղաքական արիությունը:
«Դեռևս, ցավոք, ամեն ինչ նույն հին կարծրատիպերի շրջանակում է, որոնք ձևավորվել են Սահակաշվիլիի ռեժիմի ագրեսիայից հետո, և վրացական քաղաքականությունը դեռ չի կարողանում դուրս գալ թշնամանքի այդ թնջուկից, որը տարածում է ոչ միայն Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի, այլ նաև Ռուսաստանի վրա»,-ասոել է պետքարտուղարը:
«Վրաստանի քաղաքական գործիչների համար դա շատ ցավոտ թեմա է, հատկապես նախընտրական շրջանում,-ասել է Կարասինը:-Այդ թեման ակտիվորեն է արծարծվում քաղաքական բանավեճում, ուստի տարբեր ուղղվածության քաղաքական գործիչները որոշակի զգուշավորություն են պահպանում»:
«Վրաստանի ղեկավարությունը գտնում է, որ քանի դեռ Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի մայրաքաղաքներում գործում են մեր դեսպանատները, դիվանագիտական հարաբերությունների մասին խոսք լինել չի կարող»,-ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը: «Մենք գտնում ենք, որ Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի անկախության ճանաչումը, թեև ոչ դյուրին, բայց գիտակցված որոշում է և վերանայման ենթակա չէ»,-ասել է նա:
Աբաշիձե-Կարասին հանդիպումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 19-ին Պրահայում: Ըստ Կարասինի, աշխարհի պետությունները տեսնում են, որ Աբխազիայի Հանրապետությունն ու Հարավային Օսեթիան իրոք դառնում են միջազգային հանրության անդամներ:
«Եվս մեկ համարձակ միտք հայտնեմ, ասելով, որ կգա ժամանակը և իմաստուն քաղաքական գործիչները Թբիլիսիում ևս կգիտակցեն, որ հարկավոր է բարիդրացիական և իրավահավասար հարաբերություններ կառուցել Հարավային Օսեթիայի ու Աբխազիայի հետ»,-ասել է Կարասինը:
Կարասինը հայտնել է, որ կանոնավոր ավիահաղորդակցությունը Ռուսաստանի ու Վրաստանի միջև կարող է վերականգնվել արդեն մոտ ապագայում:
Ներկա դրությամբ Airzena ավիաընկերությունը Մոսկվա-Թբիլիսի չարտերային չվերթներ է կատարում շաբաթական 2 անգամ:

20 Сентябрь 2013 - 05:53 AMT
Для Грузии на данный момент принципиально неприемлемо восстановление дипотношений с Россией. Об этом заявил специальный представитель премьер-министра Грузии Зураб Абашидзе по итогам встречи с российским заместителем министра иностранных дел Григорием Карасиным.
«Сейчас это неприемлемо принципиально, для нас это означало бы признание так называемых новых реалий, на это Грузия не пойдет. Наша страна не раз разваливалась, но мы дошли до сегодняшнего дня. Думаю, что в свой век мы еще многое увидим», сказал Абашидзе.
Он также отметил, что для Тбилиси было «непростым решением» участие Грузии в сочинской Олимпиаде в 2014 году.
«У нас есть политики, кто это критикует, но мы не хотим смешивать политику со спортом, – сказал представитель премьер-министра. – Мы заинтересованы в том, чтобы Олимпийские игры прошли мирно и спокойно, без эксцессов», передает ИТАР-ТАСС.
Впервые спецпредставитель премьера по связям с РФ Зураб Абашидзе встретился с Григорием Карасиным в декабре 2012 года. С тех пор состоялось 4 встречи. После первой встречи в РФ стали поступать грузинские вина и минеральная вода «Боржоми».
Дипломатические отношения между Грузией и Россией были разорваны после августовской войны 2008 года и признания Россией независимости Абхазии и Южной Осетии.
В свою очередь, замминистра ИД РФ Григорий Карасин подчеркнул, что для восстановления дипотношений с Россией в Грузии должно возобладать политическое мужество.
«Пока, к сожалению, все находится в старых стереотипах, сложившихся после агрессии режима Саакашвили, и выйти из этих пут враждебности, которая экстраполируется не только на Абхазию и Южную Осетию, но и на Россию, пока грузинская политика не может», – подчеркнул статс-секретарь.
«Для грузинских политиков это слишком болезненная тема сейчас, в период подготовки выборов, – отметил Карасин. – Эта тема активно используется в политических дискуссиях, дебатах, поэтому политики разных направлений соблюдают определенную осторожность».
«Руководство Грузии считает, что до тех пор, пока в столицах Абхазии и Южной Осетии будут находиться наши посольства, речи о дипотношениях с нами идти не будет», – продолжил заместитель министра. «Мы считаем, что признание независимости Абхазии и Южной Осетии, хотя и непростое, но принято осознанно и пересмотру не подлежит», – подтвердил он.
Встреча Абашидзе-Карасин прошла 19 сентября в Праге.
По его словам, многие государства видят, что Республика Абхазия и Южная Осетия становятся, действительно, членами международного сообщества.
«Выскажу еще одну смелую мысль, сказав, что когда-нибудь придет время, и мудрые политики в Тбилиси тоже пойдут на признание необходимости выстраивания добрососедских и равноправных отношений с Южной Осетией и Абхазией, – отметил Карасин. – По-моему, это является единственным возможным способом, действительно, наладить отношения, которые приведут к какой-то общности в регионе».
Между тем, Карасин заявил, что регулярное авиасообщение между Россией и Грузией может быть восстановлено уже в скором времени.