Վրաստանի համար այս պահի դրությամբ սկզբունքորեն անընդունելի է Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումը: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի հետ հանդիպման ավարտին:
«Այժմ դա անընդունելի է, մեզ համար դա կնշանակեր այսպես կոչված նոր իրողությունները ճանաչել, դրան Վրաստանը չի գնա: Մեր երկիրը բազմիցս է փլուզվել, բայց հասել ենք այս օրվան: Կարծում եմ, մենք դեռ շատ բան կտեսնենք»,-ասել է Աբաշիձեն: Նա նշել է նաև, որ Թբիլիսիի համար «դյուրին որոշում» չէր 2014 թվականի Սոչիի Օլիմպիադային մասնակցելու որոշումը: «Մենք ունենք նաև քաղաքական գործիչներ, որոնք քննադատում են այդ քայլը, բայց մենք չենք ցանկանում քաղաքականությունը նույնացնել սպորտի հետ: Մենք շահագրգռված ենք, որ Օլիմպիական խաղերն անցնեն խաղաղ ու հանգիստ, առանց միջադեպերի»,-ասել է Աբաշիձեն, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Առաջին անգամ ՌԴ ԱԳ փոխնարար Գրիգորի Կարասինի հետ Վրաստանի վարաչպետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն հանդիպել է 2012 թվականի դեկտեմբերին: Այդ օրվանից ի վեր 4 հանդիպում է տեղի ունեցել: Առաջին հանդիպումից հետո վերսկսվեց վրացական գինու ու «Բորժոմի» հանքային ջրի արտահանումը ՌԴ:
Դիվանագիտական հարաբերությունները Վրաստանի ու Ռուսաստանի միջև խզվեցին 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմից և ՌԴ կողմից Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի անկախությունը ճանաչելուց հետո:
Իր հերթին Գրիգորի Կարասինը նշեց, որ Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու համար Վրաստանում պետք է հաղթանակի քաղաքական արիությունը:
«Դեռևս, ցավոք, ամեն ինչ նույն հին կարծրատիպերի շրջանակում է, որոնք ձևավորվել են Սահակաշվիլիի ռեժիմի ագրեսիայից հետո, և վրացական քաղաքականությունը դեռ չի կարողանում դուրս գալ թշնամանքի այդ թնջուկից, որը տարածում է ոչ միայն Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի, այլ նաև Ռուսաստանի վրա»,-ասոել է պետքարտուղարը:
«Վրաստանի քաղաքական գործիչների համար դա շատ ցավոտ թեմա է, հատկապես նախընտրական շրջանում,-ասել է Կարասինը:-Այդ թեման ակտիվորեն է արծարծվում քաղաքական բանավեճում, ուստի տարբեր ուղղվածության քաղաքական գործիչները որոշակի զգուշավորություն են պահպանում»:
«Վրաստանի ղեկավարությունը գտնում է, որ քանի դեռ Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի մայրաքաղաքներում գործում են մեր դեսպանատները, դիվանագիտական հարաբերությունների մասին խոսք լինել չի կարող»,-ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը: «Մենք գտնում ենք, որ Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի անկախության ճանաչումը, թեև ոչ դյուրին, բայց գիտակցված որոշում է և վերանայման ենթակա չէ»,-ասել է նա:
Աբաշիձե-Կարասին հանդիպումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 19-ին Պրահայում: Ըստ Կարասինի, աշխարհի պետությունները տեսնում են, որ Աբխազիայի Հանրապետությունն ու Հարավային Օսեթիան իրոք դառնում են միջազգային հանրության անդամներ:
«Եվս մեկ համարձակ միտք հայտնեմ, ասելով, որ կգա ժամանակը և իմաստուն քաղաքական գործիչները Թբիլիսիում ևս կգիտակցեն, որ հարկավոր է բարիդրացիական և իրավահավասար հարաբերություններ կառուցել Հարավային Օսեթիայի ու Աբխազիայի հետ»,-ասել է Կարասինը:
Կարասինը հայտնել է, որ կանոնավոր ավիահաղորդակցությունը Ռուսաստանի ու Վրաստանի միջև կարող է վերականգնվել արդեն մոտ ապագայում:
Ներկա դրությամբ Airzena ավիաընկերությունը Մոսկվա-Թբիլիսի չարտերային չվերթներ է կատարում շաբաթական 2 անգամ:

20 September 2013 - 10:37 AMT
Georgian Prime Minister’s special envoy for relations with Russia Zurab Abashidze discussed the issue of Georgian breakaway republics' borders during his meeting with a Russian Deputy Foreign Minister Grigory Karasin in the Czech capital Prague on Thursday, Sept 19, according to RIA Novosti.
The situation on the border between Georgia and its de-facto independent republic of South Ossetia deteriorated on Tuesday when Russian border guards started installing a barbed wire fence near the border with Georgia. Tbilisi accused Moscow of violating international norms.
Abashidze said he expressed the Georgian government’s deep concern about “the blatant violation of humanitarian and international norms” to Karasin.
“The restoration of diplomatic relations with Russia is in principle unacceptable for Georgia at this stage,” Itar-Tass quoted Abashidze as saying after the meeting.
“Right now, this is unacceptable in principle, for us it would mean the recognition of the so-called new realities,” he said. “Georgia cannot do this.”
“Our country was falling apart not once, but we have lived to this day,” he added. “I think that we will see a lot more in our lifetime.”
Abashidze also said that Georgia’s participation in the Sochi Olympics in 2014 was “an uneasy decision” for Tbilisi.
“We have politicians who criticize it, but we do not want to mix politics with sports,” he said. “We want the Olympic Games to pass peacefully and quietly, without incidents.”
It has been five years since the end of the "Five-Day War" in 2008 — the armed conflict between Russia and Georgia in South Ossetia. In the aftermath of the events of August 7-12, diplomatic ties between Russia and Georgia were terminated, and relations between the two countries teetered between confrontation and the search for new political dialog, saysa publication on Russia Direct.
Most obstinate of all was the issue of Abkhazia and South Ossetia. After 2008, Moscow recognized the two republics as independent states
The first steps toward mending relations with Russia were, in fact, taken under Mikheil Saakashvili when Georgia agreed to Russia's accession to the WTO, thereby creating opportunities for economic cooperation within an international framework.
Big strides were then made by the government of Bidzina Ivanishvili, who came to power as a result of the victory of the opposition (the Georgian Dream coalition) in the parliamentary elections of 2012.
Saakashvili still retains the presidency, but in reality his power is minimal: The country is run by the Cabinet of Ministers, and the president's National Movement resides in opposition.