«Կարծես թե հանգուցալուծվեց դեպի Հայաստան ռուսական գազի առաքումների հետ կապված իրավիճակը: «Գազպրոմը», ինչպես Ուկրաինայի դեպքում, կստանա իր գինը, իսկ Հայաստանը չի բարձրացնի գազի գները բնակչության համար: Ինչո՞ւմ է գաղտնիքը»,-գրում է Neftegaz.ru-ն: «Դեռեւս մարտի 22-ի երեկոյան Հայաստանի վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը հայտարարեց, որ սակագները չեն փոխվի: «Երկկողմանի պայամանգրում գրանցված 110 դոլար գինը վերջնական է, եւ պետք չէ փոփոխություններ ակնկալել»,-հայտարարել է նա` նշելով, որ կողմերը ճշտում են հնարավոր փոխլրացումների տարբերակները եւ մեխանիզմները: Հայաստանը փորձեց համոզել «Գազպրոմին», որ գազի գինը բարձրացնելու անհրաժեշտություն չկա` հայտարարելով, որ դա կարող է հարվածել տարածաշրջանում Ռուսաստանի հեղինակությանը, սակայն պետական ընկերությունը անդրդվելի մնաց: Ընդ որում Մեդվեդեւը նշեց, որ քաղաքական դաշինքները ոչ մի դեր չեն խաղում Անդրկովկաս առաքվող գազի սակագների փոփոխման հարցում: Ճիշտ է , Մոսկվան համաձայնեց քննարկել գազի սակագնի բարձրացման փոխհատուցման տարբերակներ, որոնք կնվազեցնեին այդ հարվածը հայ սպառողի համար: Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ռուսաստանը առաջարկել էր մի շարք սխեմաներ, որոնք պետք է օգնեին Հայաստանին տանել գների բարձրացումը: Մոսկվան, մասնավորապես, շահագրգռվածություն էր հայտնել ձեռք բերելու «ԱրմՌոսգազպրոմի» ակցիաների խոշոր փաթեթ: Ըստ ռուսական կողմի, գործարքի արդյունքում ստացված միջոցները միանգամայն կբավականացնեին Երեւանին ներքին սպառողի համար գազի ցածր գինը պահպանելու համար: Մեկ այլ տարբերակը նախատեսում էր Մոսկվայի սեփականությանը հանձնել Հրազդանի ՋԷԿ-ի հինգերորդ էներգաբլոկը, ինչպես նաեւ Հայաստանի ողջ գազատրանսպորտային համակարգը:
Սակայն, ըստ Հայաստանից եկող հաղորդագրությունների, գործը դրան չհասավ եւ կողմերը եկան փոխզիջման: «Հայաստանի նախագահի հանձնարարությամբ ես նամակ եմ հղել «Գազպրոմի» ղեկավար պարոն Միլլերին մի շարք առաջարկություններով: Ուրբաթ օրը մենք ստացանք պատասխանը: «Գազպրոմը» պատրաստ է մինչեւ մարտի վերջը ստորագրել համապատասխան փաստաթղթերը, որոնք հնարավորություն կտան բնակչությանը եւ արտադրողներին վճարել ավելի ցածր գներով, քան նախատեսվում էր »,-հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:
Փրակարար մեխանիզմը մշակվեց Մոսկվայում: Խոսքը գնում է ռուսական զենքը արտոնյալ գներով Հայաստանին տրամադրելու մասին: Ավելին, պայմանագրերի մի մասը նախատեսում է անհատույց փոխանցում: Իսկ քանի որ Հայաստանի ռազմական բյուջեն բավականին մեծ գումար է կազմում, ապա այդ արտոնությունները կարող են ծածկել գազի գների բարձրացումը»,-հաղորդում է Nefetgaz.ru-ն:

25 Март 2006 - 11:30 AMT
“Вроде бы разрешилась ситуация с поставками российского газа в Армению. “Газпром”, как и в случае с Украиной, будет получать свою цену, а Армения не станет поднимать цены на газ для населения. В чем секрет?”, – пишет Neftegaz.ru. “Еще 22 марта вечером премьер-министр Армении Андраник Маргарян заявил, что изменения тарифов не будет. “Зафиксированная в двустороннем договоре цена в размере $110 окончательна, и ожидать изменений не стоит”, – заявил он, отметив, что стороны уточняют возможные варианты и механизмы компенсаций. Армения пыталась переубедить “Газпром” в необходимости увеличения цены на газ, заявляя, что это может подорвать авторитет России в регионе, но госкомпания оставалась неприступной. При этом господин Медведев особо отметил, что политические союзы не играют какой-либо роли в изменении тарифов на поставляемый в Закавказье газ. Правда, Москва согласилась рассмотреть варианты компенсаций увеличения цены за газ, которые смягчили бы удар для армянского потребителя. Напомним, что ранее Россия предлагала ряд схем, которые должны были помочь Армении перенести повышение цен. Москва, в частности, высказала заинтересованность в приобретении крупного пакета акций “АрмРосгазпрома”. Вырученных от сделки средств по замыслу российской стороны Еревану вполне бы хватило на поддержание низкой цены на газ для внутреннего потребителя. Другой вариант и вовсе предполагал передачу в собственность Москве пятого энергоблока Разданской ТЭС, а также всей газотранспортной системы Армении.
Но, судя по сообщениям из Армении, до этого дело не дошло и стороны приняли компромисс. “По поручению президента Армении я направил письмо главе ‘Газпрома’ господину Миллеру с рядом предложений. В пятницу мы получили ответ от Миллера. ‘Газпром’ готов подписать до конца марта соответствующие документы, которые дадут возможность населению и производителям платить по более низким ценам, чем предполагалось ранее”, – заявил Серж Саркисян.
Спасительный механизм был разработан в Москве. Речь идет о поставках в Армению российских вооружений по льготным ценам. Более того, часть контрактов вообще предполагают безвозмездную основу. А так как военный бюджет Армении составляет довольно большую сумму, то эти льготы смогут перекрыть увеличение цены на газ”, – сообщает Neftegaz.ru.