ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնը հոկտեմբերին առաջին անգամ կհրապարակի Բոսնիայում և Հերցոգովինայում 1992-1995 թթ. պատերազմի մասին ԿՀՎ փաստաթղթերը, որոնցից հանվել է «գաղտնի» սահմանափակումը, հայտնել են Բոսնիայի ԶԼՄ-ները՝ ամերիկյան աղբյուրների վրա հղումով:
Ակնկալվում է, որ Քլինթոնը կհրապարակի ԿՀՎ այն փաստաթղթերը, որոնք հասանելի էին անձանց շատ նեղ շրջանակի: Շնորհանդեսը տեղի կունենա հոկտեմբերի 1-ին Նյու Յորքում՝ Քլինթոնի հիմնադրամում «Բոսնիա. հետախուզական տվյալներն ու Քլինթոնի նախագահությունը» թեմայով սիմպոզիումի ժամանակ: Բանավեճի ժամանակ խոսքը գնալու է 1990-ականների Բալկաններում պատերազմի մասին, հետախուզական ծառայությունների դերի մասին բարձրաստիճան պաշտոնյաների իրազեկման գործում և Քլինթոնի վարչակազմի քայլերի, ուղղված հակամարտության կարգավորմանը, հայտնոմ է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Միջոցառմանը կմասնակցեն նաև ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Մադլեն Օլբրայթը, Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի նախկին հրամանատար Ուեսլի Քլարկը, ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով նախկին խորհրդական Սամյուել Բերգերն ու հայտնի այլ գործիչներ:
Բոսնիան ու Հերցոգովինան 1922 թ. հայտարարեց Հարավսլավիայի Սոցիալիստական Ֆեդերատիվ Հանրապետությունից դուրս գալու մասին, որից հետո երկրում պատերազմ սկսվեց բոսնիացի մահմեդականների՝ բոշնյակների, սերբերի ու խորվաթների մասնակցությամբ, որը շարունակվեց մինչև 1995 թվականը: Ըստ փորձագետների, մոտ 100 հազար մարդ զոհվեց Բոսնիայում և Հերցոգովինայում, որի բնակչությունը մինչ պատերազմը 4 միլիոն էր:
Ինչպես նշում են ռազմական փորձագետները, Բոսնիայի պատերազմն իր դաժանության ու արյունահեղության աստիճանով առանձնանում է նույնիսկ Հարավսլավիայի փլուզման ողբերգության ֆոնին, որը սկսվեց Սլովենիայի և Խորվաթիայի անջատումից և Կոսովոյի հակամարտության տեսքով շարունակվում է մինչ օրս: Բացի այդ, կա պատերազմի կրկնության հավանականություն, եթե լինի Արևմուտքի տերերի պատվերը կամ Եվրոպայի իրավիճակի ընդհանուր ապակայունացման ֆոնին (ինչը և տեղի է ունենում):
Պաշտոնապես համարվում է, որ հակամարտության պատճառը խորքային ներքին ազգամիջյան ու միջկրոնական հակամարտություններն են, իսկ ՄԱԿ, ԵՄ և ԱՄՆ, ՆԱՏՕ-ի, ծայրահեղական իսլամիստական ուժերի միջամտությունը երկրորդական էր: Բայց իրականում արտաքին ուժերը ոչ միայն չնպաստեցին դեռ բեղմնավորման շրջանում գտնվող հակամարտության մարմանը, այլև նախաձեռնող եղան ու առավելագույն ջանքերը գործադրեցին այն բորբոքելու համար:
Ծայրահեղական տրամադրությունների բորբոքման գործում մեծ եղավ ամերիկյան ոչ կառավարական Rabita կազմակերպության դերը, որի նպատակն էր միավորել մոլորակի մահմեդականներին և պանիսլամիստական շարժման գլոբալիզացմանը նսպաստող ռազմաքաղաքական և տեղեկատվական աջակցություն ապահովել:
WikiLeaks կայքը բացվեց 2006 թվականի դեկտեմբերի 29-ին մի խումբ անձանց կողմից, որոնց «առաջնորդը» հետագայում դարձավ ավստրալացի Ջուլիան Ասանժը: Կայքը նախատեսված էր տարբեր գաղտնի ու փակ փաստաթղթերի զետեղման համար, որոնքպետական մարմիններումբացահայտում էին կոռուպցիան և չարաշահումները, գրում է Lenta.ru-ն:
WikiLeaks-ի նպատակն էր կոռուպցիայի բացահայտումը Միջին Ասիայի երկրներում, Չինաստանում ու Ռուսաստանում, կարևոր դեր ուներ նաև Արևմուտքի կառավարությունների ու կորպորացիայի գաղտնի գործունեության լուսաբանումը:
WikiLeaks-ը ֆինանսավորվում էր նվիրատվությունների հաշվին, այդ թվում որոշ խոշոր կազմակերպությունների կողմից: Կայքի բյուջեն գնահատվել է 175 հազար դոլար, իսկ հիմնական խմբագիրներից բացի, որոնք, ըստ Ասանժի, 5-ն էին, կայքի աշխատանքին մասնակցել է մոտ 800 մարդ:

Бывший президент США Билл Клинтон впервые обнародует в октябре ряд документов ЦРУ о войне в Боснии и Герцеговине 1992-1995 годов, с которых снят гриф "конфиденциально", сообщают в пятницу боснийские СМИ со ссылкой на американские источники.
Ожидается, что бывший американский лидер предаст гласности около 300 документов ЦРУ, к которым до недавнего времени имел доступ лишь ограниченный круг лиц. Презентация пройдет 1 октября в Фонде Клинтона в Нью-Йорке в ходе симпозиума "Босния, разведданные и президентское правление Клинтона". Речь во время дискуссии будет идти о войне 1990-х годов на Балканах, роли разведслужб в информировании высокопоставленных политиков и шагах администрации Клинтона с целью урегулирования конфликта, сообщает РИА Новости.
В мероприятии также примут участие бывший госсекретарь США Мадлен Олбрайт, бывший командующий НАТО в Европе Уэсли Кларк, экс-советник президента США по национальной безопасности Сэмюэль Бергер и другие известные деятели.
Босния и Герцеговина объявила в 1992 году о выходе из состава Социалистической Федеративной Республики Югославия, после чего в стране началась война с участием боснийских мусульман (бошняков), сербов и хорватов, которая продолжалась до 1995 года. По оценкам экспертов, за время конфликта погибли около 100 тысяч человек при довоенном населении БиГ около 4 миллионов человек.
Как отмечают военные эксперты, боснийская война 1992-1995 годов по своей ожесточенности и кровавости выделяется даже на общем фоне трагедии распада Югославии, который начался с отделения Словении и Хорватии и продолжающегося в настоящее время косовским конфликтом. Кроме того, есть значительный потенциал повторения войны, как только на это будет заказ со стороны хозяев Запада или при общей дестабилизации ситуации в Европе (что сейчас и происходит). Официально считается, что конфликт был вызван глубинными внутренними межнациональными и межрелигиозными конфликтами, а вмешательство ООН, Евросоюза, США, Организации Североатлантического договора, сил радикального ислама было второстепенным фактором. Но в реальности внешние силы не только не помогли затушить в зародыше начинающийся конфликт, но были его инициаторами и приложили максимум усилий для его разжигания.
Большую роль в разжигании радикальных настроений в БиГ сыграла американская неправительственная организация Rabita со штаб-квартирой в Нью-Йорке (она обосновалась в республике в конце 1980-х годов), которая имела целью объединить мусульман по всей планете и обеспечить военно-политическую и информационную поддержку процессов глобализации панисламистского движения.
Сайт WikiLeaks был открыт 29 декабря 2006 года группой энтузиастов, главным представителем которых впоследствии был назван австралиец Джулиан Ассанж. Он предназначался для публикации различных секретных или закрытых для общего доступа сведений, разоблачающих коррупцию и злоупотребления в государственных организациях и корпорациях, пишет Lenta.ru.
Целью WikiLeaks было объявлено разоблачение коррупции в странах Средней Азии, Китае и России, но также важную роль уделялось и освещение секретной деятельности правительств и корпораций на Западе.
Финансировался WikiLeaks за счет пожертвований, в том числе некоторых крупных организаций. Бюджет сайта оценивался в 175 тысяч долларов, а кроме основных редакторов (их, по словам Ассанжа, было пятеро) в работе сайта были заняты, по разным данным, от ста до восьмисот человек.