20 Սեպտեմբեր 2013 - 14:09 AMT
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ է որպես միջնորդ հանդես գալ Սիրիայի հակամարտության կարգավորման գործում: Washington Post-ում հրապարակված հոդվածում նա նշել է, որ Թեհրանը կարող է աջակցել Դամասկոսի և ապստամբների միջև բանակցություններին: «Իրանի կառավարությունը պատրաստ է աջակցել երկխոսության հաստատմանը»,- ասել է Ռոուհանին:
Իրանի նախագահը նաև խոսել է Մերձավոր Արևելքում լարվածության հաղթահարման ուղիների մասին:
«Մենք պետք է միասին գործենքկառուցողական ազգային երկխոսություն հաստատելու համար՝ լինի դա Սիրիայում կամ Բահրեյնում»,- գտնում է Ռոուհանին: Նա կարևորել է մի մթնոլորտի ստեղծումը, որի առկայության դեպքում տարածաշրջանի ժողովուրդները կկարողանան ինքնուրույն տնօրինել իրենց ճակատագիրը:
Ինչպես հայտնում է ITAR-TASS-ը, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի մամուլի քարտուղար Շտեֆեն Զայբերտը՝ մեկնաբանելով Ռոուհանիի հայտարարությունը, նշել է. «Մենք ուրախ ենք տեսնել նրան, ով կարող է ազդեցություն ունենալ նախագահ Բաշար Ասադի ռեժիմի վրա»: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը գտնում է, որ Ռոուհանիի խոսքերին պետք է հաջորդի գործը, նշել է Զայբերտը:
Ըստ նրա Բեռլինում ողջունում են քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու Իրանի իշխանությունների որոշումը և համարում են, որ դա «առաջին և կարևոր կոնկրետ քայլն է» միջազգային հանրության հետ Իրանի երկխոսության հետագա զարգացման համար:
«Իրանի հայտարարած չափավոր քաղաքականությունը պետք է իրոք դրական ազդեցություն ունենա միջազգային գործակցության վրա»,- ասել է Զայբերտը: «ԳԴՀ կառավարությունը հուսով է, որ Իրանը կշարունակի այն իրագործել»,- ասել է նա:
Անցած շաբաթ Մոսկվան առաջարկել էր Դամասկոսին քիմիական զենքի հանդեպ միջազգային հսկողություն սահմանել, ինչին Սիրիան արդեն համաձայնվել է: Սեպտեմբերի 10-ին Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալլեմը ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նառիշկինի հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ Ռուսաստանի առաջարկը հավանության է արժանացել պաշտոնական Դամասկոսի կողմից:
Նախօրեին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հաստատել էր, որ իր երկիրը պատրաստ է հրաժարվել քիմիական զենքից և համաձայնագիր ստորագրել այն արգելելու մասին:
Ըստ համաձայնության, քիմիական զենքի միջազգային փորձագետները պետք է Սիրիա ժամանեն 2013 թվականի նոյեմբերից ոչ ուշ: Սիրիական քիմիական զենքի արսենալի ոչնչացումը նախատեսվում է ավարտել 2014 թվականի կեսին: Ոչնչացման բոլոր հարցերը լուծելու է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը: Ֆինանսավորմանը կմասնակցեն նաև միջազգային դոնորներ:

20 Сентябрь 2013 - 13:19 AMT
Президент Ирана Хасан Роухани заявил о готовности своей страны выступить в роли посредника в урегулировании конфликта в Сирии. В статье, опубликованной в газете Washington Post, он отметил, что Тегеран мог бы оказать содействие в налаживании переговоров между властями в Дамаске и повстанцами. «Правительство Ирана готово оказать помощь в установлении диалога», – подчеркнул Роухани.
Глава иранского государства также высказался о путях преодоления напряженности на Ближнем Востоке.
«Мы должны действовать сообща в целях установления конструктивного национального диалога – будь то в Сирии или Бахрейне», – считает Роухани. Он подчеркнул важность создания атмосферы, в которой народы региона могли бы самостоятельно решать свою судьбу.
Как сообщает ИТАР-ТАСС, пресс-секретарь канцлера Германии Ангелы Меркель Штеффен Зайберт, комментируя заявление Роухани, отметил: "Мы рады видеть того, кто может оказать влияние на режим президента Башара Асада". Канцлер Германии Ангела Меркель считает, что за словами Роухани теперь должны последовать дела, заметил Зайберт.
По его словам, в Берлине приветствуют освобождение в Иране политических заключенных и считают данное решение "первым и важным конкретным шагом" в дальнейшем выстраивании диалога Ирана с международным сообществом."Объявленная Ираном политика умеренности должна действительно оказать положительное влияние на международное сотрудничество", – сказал Зайберт. "Правительство ФРГ надеется на то, что Иран продолжит этот курс", – подчеркнул он.
На прошлой неделе Москва предложила Дамаску передать имеющееся у него химоружие под международный контроль. Предложение российской стороны было одобрено Дамаском. Позже президент Сирии Башар Асад подтвердил, что его страна готова отказаться от химического оружия и подписать соглашение о его запрещении. 14 сентября Россия и США согласовали план по установлению международного контроля над химическим оружием в Сирии.
Согласно плану, международные инспекторы по химоружию должны прибыть на территорию Сирии не позднее ноября 2013 года. При этом завершить уничтожение сирийского арсенала планируется к середине 2014 года. Практические вопросы уничтожения будет решать Организация по запрещению химоружия. К финансированию процесса будут привлечены международные доноры. В итоговом коммюнике по итогам встречи дополнительно разъясняется, что химоружие будет вывезено из Сирии и уничтожено за пределами страны.