Անկարայում ուրբաթ օրը գնդակոծել են ոստիկանական շինությունների համալիրը: Տուժածներ չկան, երկու շինություն վնասվել է: Թուրքական ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ ոստիկանության հետ փոխհրաձգության ժամանակ սպանվել է հարձակման մեջ կասկածվող անձանցից մեկը: ՆԳՆ ղեկավար Մուամմեր Գյուլերը հայտարարել է, որ պատահարի վայրում հայտնաբերվել են չպայթած նռնակ, ուսապարկ և թուրքական ապօրինի կազմակերպություններից մեկի դրոշը: Դռևս ոչ ոք չի ստանձնել պատասխանատվությունը հարձակման համար:
Նույն օրն Անկարայում ոստիկանությունը արցունքաբեր գազ և ջրցան մեքենաներ է օգտագործել բողոքի ակցիաների մասնակիցներին ցրելու համար: Ցուցարարները բողոքել են համալսարանի տարածքում ավտոմայրուղու շինարարության դեմ, իսկ Մայմակի շրջանում բախումներով է ավարտվել ցույցը ալևիների կրոնական տան կառուցման դեմ, հայտնում է euronews-ը: Ավելի ուշ թուրքական իշխանությունները հայտնել են, որ սպանել են կասկածյալներից մեկին ու վիրավորել են հարձակվողներից մեկին Անկարայում երկու ոստիկանական շենքերի հրթիռակոծությունից հետո:
Անկարայի Մերձավորարևելյան ինստիտուտի մոտ բախումներ են տեղի ունեցել ուսանողների և ոստիկանության միջև, որոնք բողոքում են կամպուսի տարածքով ավտոմայրուղու կառուցման դեմ: Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում բողոքի դուրս եկած ուսանողները պնդում են, որ նոր ճանապարհի նախագծի իրականացման դեպքում կոչնչացվի ինչպես ուսանողական ավանի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս գտնվող կանաչ գոտին:
Բողոքի ցույցերը Թուրքիայում պարբերաբար անցնում են 2013 թվականի մայիսից սկսած, երբ կառավարությունը մտադրվել էր քանդել Գեզի պուրակն ու այդ տեղում առևտրային համալիր կառուցել: Ամառային ակցիաների արդյունքում 5 մարդ զոհվեց, մի քանի հազար մարդ վիրավորվեց ու ձերբակալվեց: Ոստիկանությունը ցուցարաների դեմ մահակներ ու արցունքաբեր գազ կիրառեց:

21 Сентябрь 2013 - 08:34 AMT
В Анкаре комплекс полицейских зданий в пятницу вечером был обстрелян из гранатомета. Пострадавших нет, повреждены два строения. Турецкие СМИ сообщают, что в перестрелке с полицией убит один из подозреваемых в нападении. Глава МВД Мауммер Гюлер заявил, что на месте происшествия найдена неразорвавшаяся граната, рюкзак и флаг с символикой одной из нелегальных турецких организаций, название которой он не уточнил. Пока что никто не взял на себя ответственность за это нападение.
В тот же день в Анкаре полиция применила слезоточивый газ и водомёты для разгона акции протеста против строительства шоссе на территории столичного университета, а в районе Мамак столкновениями закончилась демонстрация против строительства религиозного дома алавитов рядом с суннитской мечетью, передает euronews.
Позднее турецкие власти сообщили, что они убили подозреваемого и ранили другого нападавшего после ракетного обстрела двух полицейских зданий в Анкаре.
Возле Ближневосточного института Анкары произошли столкновения полиции со студентами, протестующими против строительства магистрали через их кампус.Студенты, протестующие в течение последней недели, утверждают, что проект новой дороги влечет за собой уничтожение зеленой зоны как внутри, так и за пределами студенческого городка.
Акции протеста в Турции проходят с конца мая 2013 года, когда правительство хотело снести парк Гези и на его месте построить торговый комплекс. В результате летних акций 5 человек погибло, несколько тысяч было ранено и арестовано. Полиция применяла против демонстрантов дубинки и слезоточивый газ.