21 Սեպտեմբեր 2013 - 10:10 AMT
ԵԱՀԿ գործող նախագահ Լեոնիդ Կոժարան կոչ է արել ակտիվացնել ԵԱՀԿ տարածքում սառեցված հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը: Այդ մասին ասվում է սեպտեմբերի 21-ին նշվող Խաղաղության միջազգային օրվա առթիվ Կոժարայի հայտարարության մեջ:
«Խաղաղության միջազգային օրն եզակի հնարավորություն է տալիս դադարեցնելու համար բռնությունն ու ռազմական գործողություններն ամբողջ աշխարհում: ԵԱՀԿ տարածաշրջանի սառեցված հակամարտությունները լարվածության և սպառնալիքի աղբյուրներ են կազմակերպության տարածքում: Հարկավոր է կրկնապատկել ջանքերն, ուղղված այդքան անհրաժեշտ քաղաքական կամքի ստեղծման ուղղությամբ, և օգնել հակամարտող կողմերին հակամարտության հաստատուն խաղաղ կարգավորման գործում»,-ասել է Ուկրաինայի ԱԳՆ ղեկավարը:
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն փորձված ու հուսալի լծակներ ունի բանակցային գործընթաց սկսելու, միջնորդության, կանխարգելիչ դիվանագիտության և վստահության միջոցների ամրապնդման համար, որոնք կօգնեն վստահության մթնոլորտ ստեղծել հասարակությունների և ժողովրդների միջև և ուղիներ գտնել հակամարտությունների կարգավորման համար, հայտնում է ԵԱՀԿ մամլո ծառայությունը:
Խաղաղության միջազգային օրը նշվում է սեպտեմբերի 21-ին 2002 թվականից ի վեր: Այն հաստատվել է ՄԱԿ ԳՎ 36-րդ նստաշրջանում: Սկզբում տոնը նշվել է սեպտեմբերի երրորդ երեքշաբթի օրը՝ ՄԱԿ ԳՎ ամենամյա նստաշրջանի բացման օրը: Խաղաղության միջազգային օրը սեպտեմբերի 21-ին նշելու որոշումն ընդունվել է ՄԱԿ ԳՎ 55-րդ նստաշրջանում: Գլխավոր վեհաժողովն այդ օրը հռչակել է բռնությունից հրաժարվելու և հրադադարի օր ամբողջ աշխարհում: Բոլոր երկրներին առաջարկվել է ձեռնպահ մնալ այդ օրը ռազմական գործողություններից:
Ամեն տարի սեպտեմբերի 21-ին ՄԱԿ-ում տարբեր միջոցառումներ են կազմակերպվում, որոնք ավանդաբար սկսվում են Խաղաղության զանգի մոտ տեղի ունեցող արարողությունից: Արարողությունը սկսվում է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի կոչից, որից հետո ղողանջում է զանգը: Հետո, լռության րոպեին հաջորդում է ՄԱԿ ԱԽ նախագահի ելույթը:

The OSCE Chairperson-in-Office, Ukrainian Foreign Minister Leonid Kozhara marked the International Day of Peace today (September 21) by stressing the vital role education can play in promoting peace and the urgent need for increased and co-ordinated efforts to peacefully resolve protracted conflicts in the OSCE region, the Organization’s official webpage said.
“The International Day of Peace offers us all an opportunity to reflect on how we can intensify our work to strengthen the ideas of peace both within and among all nations and peoples, and this is especially relevant for the OSCE as the world’s largest regional security organization,” Kozhara said. “Considering that education for peace is the theme of this year’s International Day, I want to stress the critical role education plays in reducing and preventing tensions, building trust, preparing societies for peace and fostering non-violent processes of conflict resolution.”
“Promoting education on human rights and principles of tolerance and non-discrimination is one of key priorities of Ukrainian OSCE Chairmanship in 2013. Education has the power to develop values and attitudes, help children reject prejudices and stereotypes and bridge divides between communities and nations,” Kozhara said. “
“International Peace Day also offers a unique opportunity for a cessation of violence and hostilities throughout the world,” Kozhara said. “Protracted conflicts in the OSCE region remain one of the main sources of tension and a threat to security and stability in the OSCE area. Efforts must be redoubled to build much-needed political will and to help the parties find lasting peaceful solutions.”
“Tested and proven instruments the OSCE has in stock, such as dialogue facilitation, mediation, preventive diplomacy and non-military confidence-building measures, as well as capacity- and peace-building activities must be used in conjunction with meeting the immediate needs of people in conflict-affected territories. This would help create an atmosphere of trust and confidence between people, communities and nations, and pave the way for sustainable resolution of conflicts,” Kozhara said.