23 Սեպտեմբեր 2013 - 06:42 AMT
Գերմանիայի Դաշնային ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական տվյալները վկայում են, որ Քրիստոնյա-դեմոկրատական միությունը (Քրիստոնյա-սոցիալական միություն՝ ՔՄՄ/ ՔՍՄ) գործող կանցլեր Անգելա Մերկելի գլխավորությամբ հաղթում է խորհրդարանական ընտրություններում:
Մերկելի դաշինքի օգտին քվեարկել է ընտրողների 41,5 տոկոսը: Կոալիցիայի նրա գործընկերները՝ ազատ դեմոկրատները, չեն հաղթահարում 5-տոկոսանոց շեմն և հավաքում են միայն 4,8 տոկոս:
Երկրորդ տեղում խորհրդարանական ընդդիմադիրներն են՝ սոցիալ-դեմոկրատները, քվեների 25,7 տոկոսով: «Կանաչները» հավաքում են 8,4 տոկոս, ինչը քիչ է Ձախ կուսակցությունից՝ 8,6 տոկոս: «Մյուսները ևս չեն կարողացել հաղթահարել անցումային շեմը:
Մեկնաբանելով ընտրությունները՝ Մերկելը նշել է, որ ՔԴՄ/ ՔՍՄ դաշինքը լավ արդյունք ցույց տվեց, սակայն կառավարական կոալիցիա ստեղծելու մասին խոսելը դեռ վաղ է:
«Դեռ վաղ է խոսել կոալիցիայի մասին, սակայն, մենք հաղթանակ ենք տոնելու: Մենք կաշխատենք անել հնարավորը, որպեսզի հաջորդ չորս տարիները Գերմանիայի համար լինեն լավագույնը»,- Մերկելի խոսքն է մեջբերում Reuters-ը:
Փորձագետները կանխատեսում են, որ Մերկելի դաշինքը ստիպված կլինի սոցիալ-դեմոկրատների հետ նոր կոալիցիա կազմել: Ընտրությունների ինտրիգը պահպանվում է: Քաղաքական գործիչներն ու լրագրողները կանխատեսումներ են անում, թե ինչպիսին է լինելու նոր իշխող կոալիցիան և դաշնային կառավարությունը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»: Exit polls-ի արդյունքները Մերկելի համար բացարձակ մեծամասնություն են ցույց տալիս: Այդ դեպքում Մերկելը կկրկնի 1957 թվականի նախադեպը, երբ լեգենդար կանցլեր Կոնրադ Ադենաուերը միայնակ էր կառավարում: Որպես կոալիցիայի տարբերակներ նշում են Քրիստոնյա դեմոկրատների միության և Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության դաշինքն ու հնարավոր դաշինքը կանաչների հետ:
Գերմանիայի ազատ դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ և Էկոնոմիկայի նախարար Ֆիլիպ Ռեսլերն արդեն հասկացրել է, որ ընտրություններում ջախջախիչ պարտությունից հետո կարող է լքել իր կուսակցական պաշտոնը: Սա ժամանակակից Գերմանիայի ամբողջ պատմության ընթացքում լիբերալների ամենացածր արդյունքն է, այն դեռ ոչ մի անգամ 5-տոկոսանոց շեմից ցածր չէր եղել:
«Ես կստանձնեմ քաղաքական պատասխանատվությունը»,- ասել է Ռեսլերը՝ ելույթ ունենալով կիրակի երեկոյան կուսակիցների առջև: Նա ասել է, որ խոսքը գնում է «Գերմանիայի ազատ դեմոկրատական կուսակցության պատմությունում ամենադառը և տխուր ժամի մասին»:
Նույն կերպ է արտահայտվել նաև ազատ դեմոկրատների խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ռայներ Բրյուդերլեն՝ հայտարարելով, որ եզրակացություններ կանի:
Ընտրությունները կայացել են կիրակի օրը: Արդյունքում կընտրվեն խորհրդարանի 598 անդամներ, որոնք կձևավորեն կառավարությունն ու կհաստատեն կանցլերի թեկնածությունը:

Официальные данные федеральной избирательной комиссии свидетельствуют, что Христианско-демократический союз (Христианско-социальный союз – ХДС/ХСС) во главе с нынешним канцлером Ангелой Меркель побеждает на парламентских выборах в Германии.
За блок Меркель проголосовали 41,5% избирателей. Ее партнеры по коалиции – свободные демократы – не преодолевают 5%-ный проходной барьер и набирают лишь 4,8%.
На втором месте идут парламентские оппозиционеры – социал-демократы (СДПГ) – с 25,7% голосов, "Зеленые" набирают 8,4%, чуть меньше у Левой партии – 8,6%. Остальные также не сумели преодолеть проходной барьер. Комментируя итоги выборов, Меркель отметила, что блок ХДС/ХСС показал хороший результат, однако говорить о создании правительственной коалиции рано.
"Пока слишком рано говорить о коалиции и формировании правительства, но мы будем праздновать победу. Мы постараемся сделать все возможное, чтобы последующие четыре года для Германии стали самыми лучшими", – приводит слова Меркель Reuters.
Эксперты прогнозируют, что блоку Меркель придется создавать новую коалицию с социал-демократами. Интрига выборов сохраняется. Политики и журналисты гадают, как будут выглядеть новые правящая коалиция и федеральное правительство, передает РИА Новости. В первые часы после закрытия избирательных участков прогнозы exit polls показали абсолютное большинство для Меркель. В этом случае "канцлерин" повторила бы случай 1957 года, когда легендарный канцлер Конрад Аденауэр правил в одиночку. В качестве возможных вариантов правящей коалиции называются "большая" — союз христианских демократов и Социал-демократической партии Германии (СДПГ), а также "черно-зеленая" — по партийным цветам ХДС/ХСС и "Зеленых".
Лидер Свободной демократической партии (СвДП) и министр экономики Филипп Реслер уже дал понять, что после сокрушительного поражения на выборах может покинуть партийный пост. Это самый низкий результат либералов за всю историю современной Германии, они еще ни разу не оказывались ниже 5%-го барьера. "Я возьму на себя за это политическую ответственность", – сказал Реслер, выступая вечером в воскресенье перед коллегами по партии после оглашения прогнозов. Политик стоял на сцене с каменным лицом и сказал, что речь идет о "самом горьком и печальном часе в истории СвДП".
Аналогичным образом высказался руководитель парламентской фракции свободных демократов Райнер Брюдерле, заявив, что сделает для себя выводы.
Выборы в бундестаг прошли в минувшее воскресенье. По их итогам будут избраны 598 членов парламента, которые сформируют правительство и утвердят канцлера.